Kedimin Poposunda Kaka Kalıyor

calmilacx

Kedim üç aylık. Kaka yaptıktan sonra poposunun çevresinde kaka kalıyor. Yalnız tüylerine bulaşma gibi bir durum değil. Tüyüne değil direkt tüysüz popo olan kısmında kalıyor. Kedim ishal değil, kakası düzenli formu düzgün bir sıkıntısı yok. Yumuşak kakası olsa bulaşmasını anlayacağım ama kıvamı iyi katı olan kakası bulaşıyor. Nasıl olduğunu anlamıyorum. Pul gibi ufak tanecikleri kalıyor ama yani rahatsız edecek seviyede de var aslında, çok da ufak bir taneden bahsetmiyorum, çörek otu ya da daha fazla boyutta iki üç tane kadar kalıyor gibi düşünebilirsiniz. Kedimin yalanmasında temizlenmesinde bir sıkıntısı yok ama kaka olunca onun da yalaması sıkıntı diye biliyorum. Her seferinde ben temizliyorum poposunu ama ben olmasam eve bulaştıracak. Dediğim gibi yalanmasında bir sıkıntı yok ama ben görünce direkt temizliyorum çünkü kakasını yalaması sakıncalıdır diye tahmin ediyorum, zaten kaldığında o da muhtemelen rahatsız olduğundan ben silene kadar temizlemiyor. Normal gün içinde çok güzel temizleniyor. Bu kaka kalmasının sebebi ne olabilir acaba? Poposunda bir sıkıntı olabilir mi?

6 CEVAP

edadnmzr

Bunu benim kedim de yapıyor ya ben de hep temizliyordum sen temizledikçe öğrenemez dediler ama nasıl öğrenir bilmiyorum poposunda kalan minik parçayı bir yerlere düşürmeden poposunu yalamıyor ama her kakadan sonra illa kaka kalıyor poposunda. Dediğiniz gibi kakasının kıvamı da olması gerektiği gibi, ben de çözüm bulamadım 🤷🏼‍♀️

sitedizayn

merak edecek bir şey yok kediler yalayarak o bölgeyide temizlerler, size iğrenç gelebilir :) ama kedilerin tükürük ve salyaları antiseptiktir yaralarını bile o şekilde temizleyip tedavi ederler.

calmilacx

@edadnmzr > peki bu konuda napıyorsunuz yani ev etrafında kaka olması bizim için sağlıksal bir problem yaratır mı, yeni kedi sahibiyim merak ediyorum da. Sonuçta bu bebekler yatağımıza vs de giriyor. Bu bizim için problem olmaz mı bu konuda ne düşünüyorsunuz ya da yapıyorsunuz? Cevabınız için çok teşekkür ederim bu arada

edadnmzr

Yani ben gördükçe yerlerden topluyorum başka bir şey yapamıyorum 4 yaşına geldi herhangi bir sağlık sorunumuz olmadı şu ana kadar ama ben de bu soruna çok çözüm aradım pamukla ıslatıp siliyordum ama dediğiniz gibi her an yanında olamıyoruz. Ben alıştım artık arkasından iz bırakıyor bir yerlere çucuğum 😂

Cankanac

Küçük kediler de bu durum daha sık oluyor küçükken ben peşinde koşuyordum neticede yatağımız da geziyorlar ben çok hijyen bulamadığım için temizleme taraftarıyım büyüdüğü zaman kendini yalamayı daha iyi öğreniyorlar kalsa da kendi hemen hallediyor bizim ki.bulastıracak kadar olmadığı için dokunmuyorum :)

BLCNuray

Bazen benimde kedimin poposunda dışkı kalıyor.Genelde temizliyorum ama azsa bir sprey şişesine su koyuyorum birkaç kere poposuna sıkınca kendisi yalıyor