Kedim Kertenkele Yedi, İç Dış Parazit Aşısı Yaptırmalı Mıyım

Arietta

Minicik bi kertenkeleyi kaşla göz arasında yuttu, kediler için normal olduğunu biliyorum fakat iç dış parazit aşılarının düzenli olması gerekiyormuş. Biz de en son 25 Temmuz'da yaptırmışız. Kışın üç ay yazın bir ay aralıkla yaptırıyorum ama, şimdi yarın hemen yaptırmalı mıyım? Azıcık pinpiriklendim

8 CEVAP

sitedizayn

kediniz açınızdan bir sorun olmaz kertenkeleye yazık olmuş sadece, ev kedileri bile kimbilir bizim görmediğimiz zamanlarda neler yakalayıp yiyiyorlar.

Arietta

Cümlem yanlış olmuş, kertenkele vs. yemenin sorun teşkil etmemesi için iç dış parazit aşısının düzenli olması gerekiyormuş* diyecektim. Özetle 25 Temmuz'dan bu yana yaptırdığım aşı etkisini çok kaybetmiş midir?

Cankanac

@Arietta Etkisini daha kaybetmemiştir sıkıntı olmaz :)

aslihan_e

İç parazit ilaçları koruyucu değildir, yapıldığında parazitleri öldürür o kadar. Tekrar yaptırabilirsiniz.

aslihan_e

Kertenkeleler parazit taşıyor, özellikle kediye karaciğer paraziti bulaştırma konusunda riskliler. Yaptırın, yine 3 hafta bir ay sonra tekrar edin ilaçlar yumurtalara etki etmediği için.

aslihan_e

İç dış parazit ilacı değil de iç parazit hapı alıp yutturun derim.

sitedizayn

geçen hafta istanbulda bazı bölgelerde kısa süreli fırtınalar olmuştu ve birde ne görelim banyoda bir kertenkele :) heralde rüzgarla falan uçarak geldi çünkü başka türlü imkanı yok, neyse kızımla yakaladık aşağı indirdik bir ağaca bıraktık, sonrasını bilmiyoruz belki bir martı veya kedi yakalayıp yemiş olabilir yada şu anda hayattadır, biz değilde evdeki kedilerimiz görse zaten kesin ölmüştü, bizimkiler yemezler avlarlar ve izlerler av ölüncede bırakıp giderler bende cesetleri toplarım, özellikle yazın sinek cesedi olur.

Arietta

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim ilginiz için, dikkate aldım cevaplarınızı 💖