İshal :( Evde Neler Yapmalıyım

Sutunannesi

Merhabalar kedim maalesef 2 gündür ishal. Günde 1 defa dışkılıyor ve oda çoğunluğu sıvı olacak şekilde. 2 hafta önce sorunsuz bir şekilde mama değiştirmiştik ama uzun zaman geçti ondan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. İzmir’de oturuyoruz malum havalar 40 derece klima açıyoruz ne kadar istemesekte hasta olur vs diye fakat oda sıcaktan çok rahatsız oluyor. Neyse klimadan olmuş olabileceğini düşünüyorum çünkü klimanın sesini duyar duymaz neredeyse koşuyor ve hemen serin bir yerde uyuyor. Veterinere götürmek istemiyorum bilmeyenler için kedimi veterinere götürmek çok zor ve istemediği şeyler yaparak götürüyoruz ne yazıkki onu üzmemek için çok ciddi şeyler olmadığı sürece her şeyi evde halletmeye çalışıyorum. Üstelik ilaç kullanmasını da istemiyorum zamanında aminosol falan kullanmıştık yemeden içmeden kesilmişti vsvsvsvs patates haşlayım diye düşünüyorum yemiyor ama probiyotik yoğurtla karıştırırsam yer diye düşünüyorum. Bu ikisi dışında ishalina iyi gelecek besinler nelerdir benimle paylaşır mısınız. Siz kediniz ishal olduğunda ne gibi adımlar izliyorsunuz

2 CEVAP

kedilimadam

Kış döneminde bal kabağı, diğer dönemlerde ise yeşil kabak ishal için çok etkili oluyor.Ben pirinç haşlaması yerine kinoayı tercih ediyorum genellikle. Yeşil kabak patates ve yağsız tavuk göğsüyle haşlayıp bol sulu şekilde veriyorum ki ishalle birlikte sıvı kaybı fazla olmasın.Üşütmeden kaynaklıdır diye düşünüyorum ki birkaç hafta önce minik kızımda aynı sorunu yaşadık 2-3 günlük üşütmeye bağlı ishali oldu, iştahsızlaştı.Cereyanda kalmasını engelledim çay kaşığıyla yukarıda bahsettiğim tavuklu karışımdan yedirdim (gerekirse zorla soktum ağzına) toparladı hemen.Ayrıca her gün vmp vitamin maltı da verdim.Asıl önemli olan sıvı kaybını önlemek bol su içmesini, sıvı almasını sağlayabilirseniz çabuk atlatılıyor ishal durumu.Özel durumunuzu bildiğim için veterinere götürmenizin şu aşamada gerekli olduğunu sanmıyorum.Çok geçmiş olsun.

Sutunannesi

Neyse ki çok su içiyor hatta su içmesini azaltmaya çalışıyoruz bir süre sonra fazla kaçırıp öğürüyor çünkü hanımefendi. Dediklerinizi az sonra dolaba bakıp uygulayacağım elimde olanlarla çok teşekkür ederim umarım hemen düzelir