Kedimin Karaciger Enzimleri 3 Katına Çıkmış

Milovat

Gecen hafta kedimin surekli kusmasindan şikayetci idim ve vete gittik ilacli röntgenden, biyokimya, hemograma kadar her seyine bakıldı ve karaciger enzimlerinin 3 katına cikmasindan dolayi cocugun surekli kustugu soylendi. Serumler, istah acicilar, ozel vet mamasi derken bu sure git gel devam ediyor. Ama kalp hastasi kedim ve bence artik veterinere gitmeye dayanamıyor ama yemiyor da verilen mamayı yemedigi icin iyilesme surecine giremiyoruz. Kalp hastaligi ilerlemis olabilir diye kardiyologtan randevu aldık ama o da cuma günü. Kedisinin karacigerlerinde sorun yasayip da mamasini yediren biri var mı lütfen yardimci olsun. Ben yesin diye viyo aldim yas mamayi da reddediyor cunku ama viyoyla bile yemiyor.

3 CEVAP

Poki

Benim kediminde de geçen hafta karaciğer enzimleri yüksek çıktı biyokimyada. Bizim de 5 aydır gastro sorunumuz var ona göre mama kullanıyoruz ve malt dışında da doğru düzgün hiçbir şey vermiyorum ama veteriner ekstra bir ilaç kullanıp kullanmadığımızı sordu siz kullanıyor musunuz bilmiyorum ama onlar da yükseltebiliyormuş.isterseniz başka bir başlık açıp biyokimya ve hemogram sonuçlarınızı paylaşabilirsiniz belki daha yardım dokunan biri olur. Ben başlık açtığımda kimse yardımcı olamadı ama belki de bilen birisi yardımcı olur. Benim kedim de 2 haftadır günaşırı içtiği suyu çıkartıyor gastro mama ve malt dışında bir şey vermiyorum, bitki yemesinden şüphelendim sadece. Tetkikler yapıldıktan sonra karaciğer destekleyici bitkisel bir şurup verdi bize de veteriner sadece şimdi onu kullanıyoruz. karaciğere hasar veren birçok neden varmış, ben de sürekli araştırıyorum. Sizin kedinizle kalp hastasıymış çok geçmiş olsun, mama yememesinin sebebini bilemiyorum tabii ama bir şekilde zorla da olsa vermeniz gerek diye düşünüyorum hiç yemiyorsa eğer şırıngayla. Umarım en kısa sürede atlatırsınız

Milovat

Cevabınız icin tesekkur ederim. Kardiyoloji doktorumuzla konustum iki tane hap kullaniyorduk kalbi icin biri idrar sokturucu biri de kan dolasimi icin onlar enzimleri yukseltir mi dedim hayır dedi, kalbi ilerlemis olabilir. Getirin bakalim. Cuma gunune anca randevu bulabildik. Veferinerin verdigi mamayı yemiyor, malti az yiyor. Viyo aldim kedi corbasi onu yiyor. Neyse ki onun besin degerleri cok yuksek fakat bu karaciger icin verilen mamayi yemeli ki kadaciger kendisini toparlasin ama yemiyor. Ne denediysem olmadi. Bir de biz protein orani cok yuksek nd kullaniyorduk ondan da olabilir mi dedim hekimlerin hepsi olabilir dedi. Sizin kedinizin kusmasi icin mide koruyucu verdi mi hekim? Bize mide koruyuyucu, pankreatit hapı verdi. Haplari veriyorum ama pek de bir ilerleme katedemedik. Kalp yetmezligi yuzunden ve asiri asabi bir kedi oldugundam surekli vete gitmek de yemesini etkiliyor olabilir dedi hekim ve evde zorla yedirmeyi deneyelim bir sure. Bir iki agzina attim kustu, islattim yemedi, viyoyla karistirinca hic yanasmiyor bile napacagimi bilmiyorum

Poki

Bana da veterinerimiz bazı ilaçlar böyle etkiler yapabilir dedi ama özellikle hangi ilaçlar olduğunu söylemedi. yüksek proteinli mama da yapabilir dedi ama ürünü satan veterinerlere sorduğumda Onlar hiç böyle şikayet almadık ondan olacağını sanmıyoruz dediler sürekli veteriner de birbirleriyle çeliştikleri için biz de tam olarak net bir cevap alamıyoruz ne yazık ki. Bize mide koruyucu değil de sadece karaciğerle ilgili bitkisel bir şurup verdiler "Vetqom liver renew" diye. Gide gele artık çok stres olmuştur bir de kullandığı ilaçlar da var ondan da yemiyor olabilir haklısınız bu kadar şey denemişsiniz benim de aklıma bir şey gelmiyor. mesela bu enzimleri yükselten şeyin susuzluk olduğunu da biliyorum, Susuz kalmış da olabilir. yine aklıma bir şey gelirse veya bir şey öğrenirsem buradan yardımcı olmaya çalışacağım, güzel haberlerle geliriz umarım buraya bir sonraki sefere