2 Aylik Kedi Karma1 Den Sonra Cok Halsizlesti

CilekLily

Merhabalar sokaktan iki aylık yavru bir bebek sahiplendim. Cumartesi akşamı karma bir aşısını yaptırdım. Yaptirdigim akşam keyfi yerindeydi iştahı yerindeydi. Ama dünden beri daha da katlanarak giden bir halsizliği var sadece uyuyor yemek yemek için tuvalete gitmek için veya su içmek için bile uyanmıyor. Bugün Uyurken kucağıma aldığım gözlerini açtım açmadı kulaklarıyla oynadım tepki vermedi o kadar derin uyuyor ve çok halsiz görünüyor. Sizce aşının bir etkisi mi?

10 CEVAP

aslihan_e

İki aylık kediye yaptırdığınız aşı boşa, veterinerler neden ısrarla yavruları erken aşılıyor anlamıyorum. İleride o aşı hastalıklardan hiçbir şekilde korumayacak. Kedi karma aşıları en az 3-4 aylıkken yapılmalı, 2 aylıkken yapılırsa da 3-4 aylıkken dozlar tekrar edilmeli. Aşıların resmi açıklamalarında da böyle yazar. Aşı erken yapılınca yıllık aşı da hiçbir işe yaramaz, anne sütünden gelen antikorlar yüzünden ilk aşıların etkisi kısa sürede yok olduğu için hatırlatma dozu da hatırlayacak bir şey bulamıyor. Bir yaşına gelince mutlaka iki doz yaptırın. Şuanki halsizliği aşıyla ilgili olamaz, daha doğrusu aşının yan etkisi değildir, öyle olsa ilk iki gün oluşurdu. Halihazırda taşıdığı bir virüs aşıyla birlikte harekete geçmiş olabilir, bağışıklık sistemi aşıyla uğraşırken virüslere karşı savunmasız düşebilir. Veterinere gittiği gün oradan da virüs kapmış olabilir. Sadece halsizlik varsa endişelenmeyin, veterinerin şuan yapabileceği sadece vitamin, besin takviyesi vermek olabilir o kadar. Mama yemiyorsa serum takılabilir. Diğer kediniz çok hırpalıyorsa o da yavruyu hasta edebilir tabi ki. Bazen anneleri bile yavrularını hasta ediyor. Siz yine de götürüp bir ateşine baktırın. Belki veterinerin bildiği çok güçlü bir takviye vardır. Bazı veterinerler de hemen antibiyotik başlıyor. Birden fazla kusmadığı sürece, kanlı ishal olmadığı sürece korkmayın, yavru bu, bağışıklığı hastalanarak gelişir.

ilaydacakir

Biraz ağır bi aşı evet halsizlik falan yapıyor ama sanki sizin miniği biraz fazla etkilemiş bence veterinere götürüp bi sorun yarın ne olur ne olmaz

CilekLily

Benim diğer kızım karma aşısını olduktan sonra hiç halsizlik yaşamamıştı O yüzden bana bu halsizlik çok fazla geliyor olabilir ama yaklaşık 48 saattir uyuyor sadece ben mama verdiğim zaman kokusunu alınca uyanıyor. Olmadı yarın bu süreç devam ederse veterinere götüreceğim zaten 🙏

Benim büyük kedime de 2-2.5 aylık iken karma yaptırmıştık ağır atlatnamıştı normal rutinine devam etmişti
2 ay önce bir yavru daha sahiplendik o da 2-2.5 aylıktı karma olduğunda aşıdan 3-4 saat sonraya kadar normaldi ama sonrasında ateşlendi ve full yattı dokunduğumuz anda ona miyavlamaya başladı yüksek sesle ama bu durum 1 gün sürdü be sonrasında düzeldi
Karma aşıdan sonra vet 1-2 defa kusabilir ateşi yükselebilir ya da halsizleşebilir korkma demişti ama sizin 2 gün olduysa eğer bence de bir vete danışın

CilekLily

Cumartesi akşamı yaptırdım dün halsizliği orta düzeydeydi fakat bugün ciddi anlamda çok halsiz yarın eğer devam ederse veterinere gideceğim zaten. Acaba kedim onunla oynarken çok hırpalıyor o yüzden mi oynamaktan veya içeri gelmekten korkuyorum mesela şu an mutfakta yatıyor içeriye gelmiyor bile

CilekLily

Cumartesi akşamı yaptırdım dün halsizliği orta düzeydeydi fakat bugün ciddi anlamda çok halsiz yarın eğer devam ederse veterinere gideceğim zaten. Acaba kedim onunla oynarken çok hırpalıyor o yüzden mi oynamaktan veya içeri gelmekten korkuyorum mesela şu an mutfakta yatıyor içeriye gelmiyor bile

CilekLily

Sadece halsiz onun dışında başka bir sıkıntı yok. Dediğiniz gibi yavrular bilhassa insanlar da çocukken öyleydi hepimiz öyleydik hastalanıp düşe kalka büyüyorduk bunlar da öyle fakat işin içine derdini söyleyemeyen neresi ağrıdığını söyleyemeyen dilsiz günahsız hayvanlar girince insan ister istemez panik yapıyor. 😪

sunnyv

Bizim de bir kiloya ulaştığımızda ilk aşımız karma olmuştu. Diğer aşılara göre en ağırı olduğu için en iyi ihtimalle uyuyarak atlatıyorlar.

sitedizayn

ben aşılara 5. aydan sonra başlamıştım sarman kedim ilk aşısında 6 aylıktı ve 2,5 kiloyu geçmişti ama yaklaşık bir gün bu fotoda olduğu gibiydi
https://sosyal.petlebi.com/u/sitedizayn/62468/141225

sudeeyldiz

bu kafar ufak bir kediye aşı yaptırmamanızı öneriyorum veterinerlerin çoğu para derdinde hiçbir kedinin 10 tane aşıya ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum iç dış parazit için bile hap kullanırım çünkü aşılar bağışıklık düşürüyor halsizleşiyorlar hasta oluyorlar sürekli aşı yaptırmayın gereği yok hele ki bu kadar küçükken