İdeal Kedi Maması

fayette

Kedim için üç kere mama değiştirdik daha önce en son hill's ton balıklı kısır maması kullanıyoruz ancak bu mamadan 2 ay sonra kulaklarında alerjik reaksiyonlar oldu. uzun süre tedavi görmesine rağmen de geçmiyor veterinerimiz mama kaynaklı olduğunu düşünmese de, hipoalerjenik mama deneyelim dedik

acana, n&d, brit care, bozita, sanabella bu mamaları denemek istiyorum, hipoalerjenik mamaları var mı bilmiyorum ya da özellikle alerji durumunda iyi gelecek bi mama türleri olup olmadığını

bir tanıdığımızın n&d'e geçtikten sonra kedisinde ishal sorunu başladı ve maalesef kedisini kurtaramadı. internette de çok gördüm bu tarz sorun yaşayanları ve ev kedileri daha hareketsiz oldukları için veya bağırsakları tahıllıya alıştığı için yüksek protein içerikli mamalar bağırsak floralarına zarar veriyo diye de. acaba sizler artısıyla eksisiyle deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz

biliyorum her kedinin bünyesi farklı, kaliteli bi mama bi kediyi kötü de yapabilir; kalitesiz mamayla 15-17 yıl yaşayan kediler de var sadece aklımda bi fikir oluşsun diye sizlere de danışmak istedim

15 CEVAP

AhsenAise

Veterinere ayiracaginiz nakdin ve vaktin çok daha azına evde et ve türevlerinden doğal ,katkısız yaş mama hazırlayabilirsiniz
Emin olunuz kolay kolay hekim ihtiyacı duymayacaksınız , çünkü kuru mama kedi hastalıklarının ilk nedeni dir

sitedizayn

evet çünkü kuru mama çocuğunuza her gün her gün cips bisküvi vermek gibidir ve benimde en büyük pişmanlığımdır kedilerim kuru mama yaş mama alıştı evde yaptıysam yemediler ama vazgeçmiş değilim bazı düşüncelerim var onlarıda deneyeceğim yani kedilerim benim hazırladığım mamaları yesinler diye eğer başarabilirsem burda yazarım zaten.

ventricosa

Evde pişmiş tuzsuz yağsız etleri zaman zaman verebilirsiniz ama yine de yetersiz çünkü örneğin acananın içeriğini bir okuyun, içinde zaten yok yok nerdeyse bu tarz kaliteli bir mama doğru ölçülerle kullanıldığında kediler çok sağlıklı ve güçlü oluyorlar. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da alerjik reaksiyonlar-intoleranslar-olabiliyor. Böyle bir durumda alerjiye sebep olan besin maddesi tespit edilmeli öncelikle bu mesela kümes hayvanları proteinleri ya da tahıllar olabilir kedilerde en yaygın görülenler. Tahılsız ve kümes hayvanları proteini içermeyen bir mama deneyebilirsiniz. Bildiğim ve kullandığım acana pacifica var, ürün yorumlarında da alerjisi olan kedilere iyi geldiğine dair yorumlar var. Tavsiye ederim.

sitedizayn

hipoalerjenik konusu aslında genelde tahıllarla ilgilidir, mamalara buğday, arpa gibi tahılları yetmiyormuş gibi birde buğday gluteni koyuyorlar, kediler etçil olduğu için çoğunun tahıllara alerjisi var, benim iki yavrum acana ve orijen ile büyüdü hiç sorun yaşamadık, yüksek protein zararlıdır söylemi tamamen safsata, pazarlama teknikleri falan yani, kedi yani bu et yiyiyor asıl zararlı olan içinde et oranı düşük olan mamalar, daha doğrusu et olmayan mamalar. nd ben denedim ama kedilerimde tüy dökümü yapmıştı, brit care de denedim kedilerin tüyleri iyi oldu ama kedimin biri ishal olmaya başladı, bütçeniz uygunsa acana deneyin, protein oranı kedilere uygundur. ben fiyatlardan dolayı bir dönem bıraktım ama tekrar dönüş yapacağım, çünkü kedilerim acana ve orijen ile daha sağlıklıydılar. birde şöyle bir durum var bu mamalar daha besleyici ve doyurucudur günlük tüketim örnek 100 gr ise 60-70 grama düşer. evet her kedinin bünyesi farklı nd ve brit care kötü demiyorum ama benim kedilerimde değişik sorunlar olmuştu.

ventricosa

Pacifica bir marka değil bu arada acana markasının sadece balıklı ve tahılsız bir mamasının ismi. Acanadan memnunum söylediğim gibi, acanaya dair tek şikayet protein oranının fazla olmasından kaynaklanan beslenme problemleri oluyor ama aslında bu mamayla alakalı değil verilen gramajla alakalı. Önerilen ölçüde verirseniz gayet sağlıklı ve kaliteli bir beslenme sağlayacaksınız

sitedizayn

raw for us inceledim buna benzer bir kaç daha marka var ama kuru mamaya konserveye alışmış kedilerin bunları yiyeceğini sanmam, sitelerinede baktım baya pahalı, benim kedilerim evde pişmiş tavuk, ciğer deniyorum sadece tadımlık yiyiyorlar, her türlü et denedim mesela kediler balık sever ama yemiyorlar evdeki kediler, sokaktakilere bazen tavuk ciğeri pişirip veriyorum deli gibi yiyiyorlar. çünkü aç kalıyorlar, evdekileri aç bırakabilsem onlarada yediririm :)

Minigimmm

ben olsam acaba orijen kullanmam hele de alerjik bir kedim varsa. bu mamayı herkes kullanmak istiyor herkes öneriyor yalnız bir hususu unutuyorlar yada bilmiyorlar. bu mama soğuk ülkelerden olan kanada da ilk kez kızak köpekleri için üretiliyor amaç ise soğuk bir ortamda yüksek enerjiye ihtiyaç duyan kızak arabasını çeken köpeklerin enerjisini karşılamak. sizin o şartlar için üretilmiş yüksek proteinli mamayı alıp ev ortamında belli bir efor sarf eden gunun 20 saatini neredeyse yatarak geçiren kediye verdiğiniz durumda o mamayı harcayacak harekette bulunmayacağı için ilerde böbrek sıkıntıları karaciğer yağlanmasi, karaciger büyümesi gibi sorunları yaşamanıza neden olacaktır. bu cümleler hekimin ağzından aktardığım cümleler. sizin kediniz alerjik üstelik mama ona fazla gelip derisindeki sıkıntıları artirabilir. bu zamana kadar sürekli balıklı kullandiysaniz belkide balığa alerjisi olabilir değişikliğe gitmek gerekir ama farkli et olan mama kullandim yine de geçmedi diyosanız

https://tr.virbac.com/products/beslenme/hypoallergy-cat-food

https://www.purina.com.tr/kedi/kedi-mamasi/urun-ppvd-ha-kedi-kurumama

https://www.royalcanin.com/tr/cats/products/vet-products/hypoallergenic-3902

bu mamalardan birine başlayın derim önceliğiniz virbactan yana olsun 3 mamayıda sadece kliniklerden temin edebilirsiniz. bu mamaları kullanırken kesinlikle diğer verdiğiniz herşeyi kesin mama karıştırma yapmayın yaş mama odul mama vermeyin bir süre izleyin vücudun ne tepki vereceğini. sade ve düz beslenme ancak sonuç verir. geçmiş olsun.

fayette

teşekkür ederim öneriler için pacificia veya acana'yı deneyeceğim sanırım

raw for us diye de bir marka keşfettim kuru mama yerine tamamen doğal freeze dried mama üretimi yapıyorlar kendileri. fikir olarak güzel gözüktü ama güvenilir mi bilemedim https://www.instagram.com/reel/C-5Rz9QIITN/?igsh=MW8zYzhuMDRxajV1ag==

pacificia, acana, orijen doğal mamalar oldukları için onlar da mantıklı geldi. daha önce evde patates-tavuk-havuç haşlama yaş mama yapmıştım yemiyor, schesirin tavuk filetolu konservesini beğenmişti ama ve balık seviyor

fayette

evet zaten benim hesapta gördüğüm kendileri de hazır mamaya alışmış hayvanlara yedirmekte zorlanıyolar benim kedim de hamsiyi afiyetle yiyor ama bunları yiyeceği şüpheli geldi

fayette

acana pacificia kısır kediler için uygun mu acaba bazı yerlerde tüm yaşam evreleri için uygun demişler bazı yerlerde indoor serisi önerilmiş indoor serisi de kümes hayvanlı sanırım

Minigimmm

sürekli mama değişikliğide iki mamayı karıştırmakta iyi değil hekim kedileri kendiniz gibi düşünmeyin aman aroma değişikliği olsun sıkılmasın demeyin bünye bir alışkanlığı kazanınca bozmayın yarayan mamayla ömür boyu devam edin ki sağlığı stabil olsun demişti. bir mamanın yarayıp yaramadığını ise en az 2 ay sonunda öğrenebilirsiniz benim kedim 40 gün boyunca hindili mama yedi hiçbir sorun yoktu 40 gün sonra kusmaya başladı, geçmeyince hekime götürdüm kustuğunun resmini çekerek, direkt bana ne kullanıyorsunuz bu kedi yediğini sindiremiyor mamayı mide ögütmeden çıkarıyor bağırsaklarıda dolmuş dedi hindili mama kullanıyorum dedim, hindi ağır gelmiş olabilir her kediye yaramayabilir değiştirin et cinsini, yine geçmezse kusması gastro mama kullanmanız gerekir dedi, balıklı ya geçtim kusması kesildi bu arada ayni markanın hindilisi ve baliklisindan bahsediyorum

fayette

ben de gerçekten yarayan bi mama bulsam sadece onu kullanacağım gerçekten üç kere mama değiştirmemizin sebebi hastalıklarından dolayı oldu yavruyken ishaldi, daha sonra mantar oldu. en az sorunu kısırlaştırdıktan sonra hill's ton balıklıya geçince gördük tüyleri yumuşacıktı, dışkısı, idrarı normaldi. ama bu mamadan 2 ay sonra da kulakları alerji oldu. veterinerimiz mama kaynaklı olduğunu düşünmüyordu güneş veya terasa çıkardığımız için böcekler/bitkiler kaynaklı diye düşündü

bu arada şu an kulakları baya toparladı güneş kaynaklı olduğunu düşünmeye başladım ben de

mantar olduğunda da kulağındaydı lezyonlar ve o süreçte kullanmadığımız krem kalmamıştı 2 kere veteriner değiştirdik, farklı farklı tedaviler uyguladık sürekli. belki bu nedenle kulak derisi daha zayıflamıştır, normalde beyaz tüylü kedilerde güneş alerjisi görürüz demişti veterinerimiz benim kediş de beyaza yakın bir siyam bu da etken olmuş olabilir

fayette

virbac çok duydum, geçen uzun süredir kedileri olan arkadaşlarımla da biraz konuştum ve bu mamayı çok övdüler yine veteriner bi arkadaşım da bu mamayı kullanıyordu, önerilerinize bakacağım teşekkür ederim.

dediğiniz gibi acana, orijen'in soğuk koşullardaki hayvanlar için üretilmesi ve bu mamayı kullanan bir sürü kişinin yaşadığı sorunları sık okudum biri de hatta kendi çevremden biriydi. doğal mama olarak üretildiği için fiyatlarının diğerlerinden daha yüksek olmaları normal ama bu her kediye yarayacağı anlamına da gelmez

Pnrdogan

Fitmin aldım memnunum bence bir bakın

fayette

ilk defa duyuyorum internette de çok bir bilgi bulamadım protein miktarı yüksek sanırım, siz neden fitmin tercih ettiniz