Fib Hastalığı Hakkında Öneri

BusraO

Merhaba ,
Fibli 3 kediyi tedavi ettirip iyilestirmis biri olarak öneri yapmak istiyorum. Bu konuda hekimlerin bilgisi maalesef çok yetersiz.
Fib bulaşıcı bir hastalık değil. Corona virüsü taşıyıcısı olan kedilerde mutasyona uğramasıyla oluyor. 3 çeşidi var. Kuru , ıslak ve nörolojik. 3 undede ortak belirgin özellik iştahsızlık , sarılık. Islak fibte karında sivi birikiyor kedi hamile gibi görünüyor . Nörolojik olanda ise sarhoş olmuş gibi yürüme değişiyor. Birde bazen gözde değişim oluyor. Maalesef çoğu hekim bulaşıcı olduğunu , ilacın olmadığını ya da pahalı olduğunu ve kedinin uyutulmasi gerektiğini söylüyor.
Ben 3 unu de deneyimledim. Evdeki kedim kuru fib oldu , yaşama ihtimali yüzde 10 du geç fark etmiştim. GS tedavi uygulandı.klinikte kaldığı hergün ciğer ve tavuk götürdüm,benim sesimi duyunca çok mutlu oluyordu,canı kalmamıştı nerdeyse ama hemen ayaklaniyordu.bu hastalıkla çok zayiflamisti (1.800 gr)Kendi mama kabını ve yatağını götürdüm stres olmasın diye.Islak fib olan sokak kedisinde farklı bir iğneli tedavi uygulandı fiyatı GS ye göre uygundu.
Nörolojik fib olan yine sokak kedisiydi , sarhoş gibi yürüyordu , sarılık ve iştahsızlık vardı. GS çok pahalı olduğundan alternatif ilaç buldum. Instagram'da petcore35_eidd sayfasında çok fazla kedinin fibten kurulduğunu görünce denedim. Kapsül formda ilaç satıyorlar. Sokak kedisi için tedavi bitene kadar sadece 3 bin TL. GS den cok cok daha uygun. Sabah akşam yaş mamaya karıştırıp verdim , ilaç içirmek için kedi strese bile girmiyor. Yaş mamayla kolay oldu.
Hangi form olursa olsun en önemlisi kedinin sevginizi hissetmesi gerekiyor ve stressiz bir ortam gerekli. Haşlanmış ciğer ve tavuk , tavuk suyu , kefir gibi ek gıdalar da çok önemli. İç dış parazit , kisirlastirma bu dönemde yapılmıyor. Bağışıklık savaşı oldugundan bağışıklık güçlendirici ilaçlar kesinlikle kullanilmamali. Daha beter olur.
3 kedi de şuan çok sagliklilar.Zorlu bir süreç günler geçmiyor. GS tedavisi 84 gün , eidd kapsül 60 gün.

20 CEVAP

sunnyv

@BusraO Ben ortamları ayrılmalı demedim. Bulaşmış olma ihtimali unutulmamalı ve kedilerin tedavisi gecikmemeli bunun için bulaşıcı değildir demek yanlış olur diyorum.

aslihan_e

Bu benim kedim uzun süredir kuru mama yemek istemiyor. Veterinere sorduğumda dişleri olmadığı için yemek istemiyor olabilir dedi, kuru mamayı toz haline getirip ıslatmanız gerekli dedi. Ben de dişi olmayan kedi sorun yaşamaz diye biliyordum. Bir de belki de ben ıslak yiyeceklere yönlendirdiğim için mi kuru mamayı bıraktı bilemiyorum. Kafam çok karışık.

aslihan_e

Ben de otopside belli oluyor diye duymuştum ama şimdi kedim yüksek derecede korona enfeksiyonu geçiriyorsa, kuru fip oldu diye beni yanıltırlar mı ki acaba?

Zumrutt00

kuru fipte a/g oranı belirleyici oluyor o da zaten hemogramda çıkıyor. total protein yüksek çıkar albumin düşük a/g oranı düşük çıkar

Zumrutt00

ıslak fipte ise karından sıvı çekilip ona test yapılabiliyor tanı için. nörolojik fip zaten kendini belli ediyor kedinin yürümesi vs