Kedim Kısırlaştırmadan Sonra Çok Agresif Oldu

Irmaakk

Kedimi 2 gün önce kısırlaştırdık ve kısırlaştırmadan sonra özellikle bana karşı çok agresif oldu asla dokundurtmuyor yaklaştırmıyor kendine, dikişlerine bakmak için dokunmaya veya yaklaşmaya çalıştığım an tıslıyor bağırarak tırmalıyor ve ısırıyor. Başka biri duysa kediye işkence yaptığımızı sanacak o kadar çok bağırıyor ki. Bu durum beni gerçekten çok üzmeye başladı resmen ağlamak üzereyim narkozu benim kucağımdayken verdiler acaba onun bir etkisi olabilir mi diye düşünüyorum. Ne kadar zaman sonra düzelir nasıl güvenini tekrar kazanabilirim resmen parçalamak için yapıyor bunu.

11 CEVAP

aslihan_e

Zaman verin, ödül mamasıyla falan yaklaşın. Psikolojik olarak etkilenmiş, çok normal. Çok fazla tatlı tatlı konuşun.

Canı acıyor o yüzden yaklaştırmıyor kendisini. Sabredin iyileşince biraz daha geçer bunlar. Ablanın dediği gibi yaş mamalarla ödül mamalarıyla yaklaşın

tengrist

Veteriner tarafından antibiyotik ve ağrı kesici veriliyor mu kedinize?

Irmaakk

Hayır herhangi bir şey uygulamıyoruz şu an kediye, antibiyotiği kendisi 1 defa yaptı vücuda gereksiz yüklenmeye gerek yok bu yeterli dedi.

AhsenAise

Alıştığı ortamdan farklı bir ortama girdi ve i ortamda kendisine ( kedinin algılama açısından bakarsak ) canı acıtıldı, tahlil,tetkik ,narkoz ,uyanma sonrası ağrılar
Hali üzre şuan onun algıları karışık,olanları anlamaya çalışırken bir de ağrısı var
Yani kediniz normal tepki veriyor
Sabır ,sevgi ve dinlenmek ,iyi beslenmek onu hizlica toparlayacak

Irmaakk

Düzelir mi diyorsunuz yani 🥲 Önceden de agresifliği vardı sokak kedisiydi mama vere vere zar zor alıştırıp eve almıştım dışarda kalmasına gönlüm el vermedi. Şimdi böyle sanki ilk defa görüyormuş gibi bana gram güvenmemesi çok zoruma gidiyor. Çevremdeki herkes bu sokak kedisi sal gitsin evde durmak istemiyor seni sevmiyor diyor bunu asla yapamam ama acaba onu evde tutup kötülük mü yapıyorum diye düşünmüyor değilim doğrusu.

Sal gitsin ne ya can oda eve giren kediyi atmak doğru değil bence. Yazık hayvana

AhsenAise

Irkçılık yapmam ama
Sokak kedileri ev ortamına kolay adapte olur,daha sevgi doludurlar , mama kolay kolay seçmezler,duygusal bağ kurmada daha başarılıdır lar,
Cins kediler ,kendi tecrübelerime ve gözlemlerime ,buradaki sorulara da dayanarak
Genellikle daha soğuk yapıda ,mama konusunda daha seçici,bağ kurmada sorun yaşayan,çabuk hastalanan, genellikle kum kabı dışına tuvaletini yapan kedilerdir
Elbette sokak kedileri ve cins olanlar için istisnalar vardır ,yazdıklarımı kapsamayan
Ama genelleme bu şekilde
Sabır ilgi sevgi ile kediniz toparlayacak

sitedizayn

bazı sokak kedileri eve hemen adapte oluyorlar benim baktığım sokak kedilerinden biri özellikle kışın apartmana girer daire kapısını açtığımda evin içinede kendiliğinden girdiği olmuştur. kediniz ne kadar zamandır sizinle bilmiyorum ama sokağa salmayın, onu evde tutmakla kötülük yapmıyorsunuz. bizler böyle düşünüyoruz ama uzun süre sokakta yaşayan bazı kediler de insanlarla yaşamak istemiyor böyle bir şeyde var. insanlarla yaşamak bir yana sokakta baktığım kedilerden biri hiç yaklaşmaz ancak ben mamasını veririm uzaklaşırım öyle gelir mamayı yer. çok vahşi bir kedi zaten annesi de öyleydi, kediden kediye değişiyor bildiğiniz gibi.

Irmaakk

4 aylıktan itibaren evde kalmaya başladı 2 aylık olduğundan beri ben bakıyordum sokakta, yani yaklaşık 1 buçuk senedir benimle beraber evde yaşıyor

Sabisim

Benimde kedim normalde peşimden ayrılmaz ama kısırlaştırmadan sonra beni hiç yanında istemedi. Ben yanına otursam bile kalkıp gitmeye çalışıyordu. O süreçte psikolojik olarak çok etkileniyorlar ve kimseye güvenmiyorlar. Bende hiç üstüne gitmedim 15 günde eski haline geri döndü.