Yaş Mama Kedinizi İshal Yapıyor Mu? +Kefir Denediniz Mi?

aslihan_e

Kedim iştahsızlık yaşıyor, dişleri olmadığı için olabilir mi diye düşünüp yaş mamayı blenderden geçirip çorba haline getirdim içti ama gece tuvalete zor yetişti. Hemen lapa pirinç yedirdim, sonrasında rahat yattı. Bugün de laktozsuz kefir aldım ama işe yarar mı, bağırsaklarına iyi gelir mi bilemiyorum. Aslında faydalı olduğunu biliyorum ama kedisine kefir içirenlerin fikirlerini almak istiyorum. Eczaneden probiyotik alacaktım, Canan Karatay'ı dinlediniz mi hiç, tablet probiyotikler işe yaramaz, kuru yerde probiyotik yaşayamaz sizi kandırıyorlar diyor, aklım karıştı. Başka bazı yerlerde de probiyotikler denetimden geçmiyorlar, kimse içinde ne kadar probiyotik var bilmiyor diyor. Kedim ev yoğurdunu çok sever ama annem onu hazır yoğurt ile mayalamış, bu durumda içinde probiyotik üremiyor mu, kafamda deli sorular.

29 CEVAP

aslihan_e

Bizde var soğuk buhar makinesi ama o ilaçlı makineler ayrı oluyormuş, normal soğuk buhar olsa etkili olur mu sizce? İki tane var, bayağı da güçlüler, sonda çalıştırınca odayı sis basmış gibi oluyor. Zamanında bitkilerime nem olsun diye almıştım ama kendim hastayken hiç denemedim.

AhsenAise

Elbette zararı olmaz belki ve umarım şifa olur deneyiniz

aslihan_e

Hayır kuru mama yiyemiyor

Poki

Burada bir arkadaş Enterogermina Kids öneriyordu flakon olan yani sıvı formda kuru değil. Nasıl bir etkisi var bilemiyorum kullanmadığım için ama böyle bir şeçenek de var aklınızda olsun. Onun dışında toz probiyotik, kefir, tavuk benim kedimin dışkısında bir fark yaratmamıştı ama kediden kediye de değişir tabii.

aslihan_e

İlikli kemik suyunu hazır mı aldınız yoksa kendiniz mi yaptınız acaba?

aslihan_e

Hiç yapmadım, size zahmet olmazsa tarif verirseniz çok memnun olurum tabi ki.

aslihan_e

@Poki Teşekkür ederim bilgi için, ondan alayım o zaman kedime, bizimkinin bağırsakları hassas biraz, hem de Korona geçiriyor olma ihtimali var, probiyotik almam gerekiyor.

aslihan_e

Kedimin burnu tıkalı galiba, siz olsanız götürüp fip için test yaptırır mıydınız şu durumda? Ben mi fazla evham yapıyorum acaba? Diyelim ki kedinizin burnunda tıkanıklık var ve katı gıdaları yiyemiyor, ağzında geveleyip tükürüyor, bir iki yudum yutuyor ama dişleri de yok. Kilosu da tombul şuanlık, eskiden iyi yerdi. Yakın zamanda Allah korusun benim yerimdesiniz başka kediniz fipten vefat etmiş ama bir iki ay önce diğer iki kediniz ağır şekilde sürekli burunları akarak, öksürerek boğazları ağrıyıp, gözleri enfeksiyon olup, uzun süre iştahsızlık yaşamışlar ama şuan maşallah çok iyiler, iştahları süper açık. Acaba kedimin vefat etmesinden dolayı mı çok korkuyorum yoksa endişeli olmakta haklıyım da harekete mi geçmeliyim? Rahmetli kedimin ameliyatı nedenli bütçemiz kısıldı, yoksa hiç beklemem. Bir de Allah korusun bir şey çıkarsa tedavi süresi için para gerekeceği için dikkatli olmaya çalışıyorum. Bir yandan diğer kedilerimin masrafları da var, aşıları olacak. Veteriner de dişi yüzündendir, ishali yediği dokunduğu içindir falan dedi ama içim içimi yiyor.

aslihan_e

Teşekkür ederim, benim oğlum da çok sever aslında etli şeyleri ama eti ağzına alıp tükürüyor şimdi, kemik suyunu içer İnşallah.

AhsenAise

Aslı hanım lütfen beni mazur görün ama ben kedinizin vefat nedeninin fib olduğunu düşünmüyorum hâlâ
Evet bu konu ile ilgili yazınızı okudum ama fikrim aynı
İçiniz rahat etsin isterseniz evdekilere test yaptırınız

aslihan_e

Kemik suyunu da yapmadım henüz, yarın yapacağım.

aslihan_e

Yarın alacağım, teşekkürler.

aslihan_e

Aa tamam ondan alayım ama çeşitleri varmış, hangisini alacağım bilemedim. Gerçi veterinere danışırım, pet marketle yan yanalar. Sizinkinin yediği yavru kedi için miydi? İyileşme dönemi için olanı varmış ama %60 falan yağ içerikli diyor.

aslihan_e

Benim kedim acıktın mı mama yer misin falan deyince anlar heyecanlanır cevap verir normalde, az önce gelmiş seviliyordu, sorunca öyle bir kaçtı ki, ne oluyor anlamıyorum. Veteriner boğazına bakabilir mi acaba insanlarda baktıkları gibi, bademcikleri şiş mi diye. O zaman da çocuk korkudan deli olur ama, incitirler hayvanı.