Yeni Sahiplendiğim Kedi Aşırı Saldırgan

vuralrar

bugün 2 yaşında scotish bir kedi sahiplendim normalde huyu bu olmamasına rağmen aşırı saldırgan yaklaştırmamasını ve saldırganlığını biraz anlıyorum fakat bu kadar saldırgan olmasını çözmedim bir türlü acaba beni mi sevmedi diye düşünüyorum yaklaşmasam dahi gelip saldırıyor elim paramparça oldu nasıl daha hızlı adapte olmasını sağlarım ve bu normal mi yoksa gerçekten beni sevmediği için mi

8 CEVAP

AhsenAise

Ev yeni , kokular yeni,insanlar yeni ,herşey yeni onun için
Alışma sürecine ihtiyacı var ,kendi haline bırakın,zamanla eve ve size alışıp güvendiğinde size sevgisini gösterecek
Şuan üzerine gitmeyin ,sevmeye calismayin
Mamasını suyunu verip o orada değilmiş gibi davranın
Biz insanlar da işte,askerlikte ilk gunlerde ,yeni bir semte ,başka bir eve tasindigimizda alışma sürecine ihtiyaç duyuyor ilk etapta çoğu şeyi yadirgiyoruz
Yani kediniz normal ,sadece alışma sürecine ihtiyacı var

aslihan_e

Benim Scottish kedim de ilk sahiplendiğimde bir baktım arkamdan kovalamış bacağıma saldırmıştı ama öncesinde aramızda anlaştığımız için sihirli sözcüğü söyleyince hemen bıraktı. Kedimi ilk sahiplendiğimde bir odaya koydum ve onun en çok sevebileceği yiyecekleri götürdüm, her yiyecek götürdüğümde tek bir kelime ile tatlı bir şekilde seslendim (Comcom), o kelimeyi söyleyince artık güzel bir yiyecek geldiğini biliyordu. Diğer kedilerimle tanıştığında ise stres oldu, bir de ben odaya girdirmek için ayağımla popişinden hafif ittirince tekme attığımı sandı sanırım, sokakta tekme mi attılar ne yaptılarsa, haberim yokken arkamdan kovalamış. Allah'tan kıştı da polar vardı yoksa bayağı saldırdı. Comcoom benim oğlum diye seslenince kendine geldi. O an gözündeki değişimi gördüm, aniden sakinleşti. Ben de başlarda beni hiç sevmiyor, asla sevmeyecek sanırım diye düşünmeye başlamıştım. Biraz dokununca hırlıyordu, bir kez de elimi çok kötü kapıp ısırmıştı. Ne tırnağı ne dişi normal kediler gibi değil zaten, köpek sanki. Herhalde dokunulmaktan hoşlanmıyor diye düşündüm. Sonra sadece tarayınca sinirlenir oldu, zamanla ona da izin verdi, en son göbeğine değersem sinirleniyordu, onun da sınırı o diye düşündüm. Tam bir yıl geçti, şimdi sevecek olursam komple göbüşünü açıyor, her şey serbest. Hiç sinirlenmiyor maşallah. Evdeki kedilerimi de kovalamayı bıraktı.

vuralrar

çok teşekkür ederim cevaplarınız için gerçekten çok yardımcı oldunuz

tengrist

İlk zamanlar çok normal, kendi mıntıkası dışında yeni bir alanda ve çok savunmasız, bu yüzden stresli ve her an tehlikelere karşı tetikte. arkadaşların dediği gibi kendi haline bırakın, hatta bir süre sadece mama su verip yokmuş gibi davranın. O zaten tüm evi kendisi keşfe çıkacaktır, önce evi ve sizi tanısın. Gergin olduğu zamanlarda saklanabileceği güvenli, sessiz bir alan olursa daha iyi olur onun için, sonra yavaş yavaş tanışmaya başlarsınız. Ara ara elinizi koklatın, ama sevmeyin. o hamle yapmadan siz yapmayın. Zaten elini koklarken elinize başını vurarak işaret verir, o zaman başını ve çenesini biraz sevin. Evet belki sabır istiyor ama zaten evcil hayvan sahiplenirken onların bebekten hiçbir farkı olmadığının bilinci ve sorumluluğuyla sahiplenmek lazım.

vuralrar

yatağımın yanına pusu kurdu yatmaktan korkuyorum açıkçası ama orada değilmiş gibi davranacağım dediğiniz şekilde birde alışma sürecinde neler yapmam gerek daha çabuk alışabilmesi için

AhsenAise

Ani ve yüksek sesler olmamasına dikkat edin kâfi

vuralrar

daha önce kedi besledim evimde ama ilk kez başkasından bir kedi sahiplendim o yüzden alıştırma süreci hakkında bilgim yoktu burdan edindiğim bilgiler ve çevrem çok yardımcı oluyor bu güzel baya

vuralrar

birde güncelleme geçeyim az önce ciğerli puding paketini açtığımda direkt ilgisini çektiğini farkettim tam karşısına yere oturdum aramızda bir metre mesafe vardı paketi açıp yerden sürükledim önüne doğru yemeye başladı daha sonra paketi alıp elime sıkım biraz direkt elimden yedi paketin çoğunu ve şuan karşımda sandalyeden bana bakıyor eski korkusunu atlatmış şekilde sanırım baya büyük bir gelişme katettik az önce