Kedim Geceden Beri 4 Defa Kustu Ve İshal

Fistikpasa

Arkadaşlar merhaba benim 3 kedim var, bir iki gün önce hepsini yıllık aşıya götürdüm karma aşılarını oldular. Veterinerden dönerken herhalde sıcaktan ve stresten kedilerimden biri altına işemişti boxundan çıkardığımda. O gün ben alelacele kedimi kuruladım havluyla sonra işe gitmem gerekti öyle kaldı akşama kadar akşamına eve geldiğimde kurumuştu ama çiş kokuyordu bende yıkadım ama bütün değil popo kuyruk tarafını. Stres olmasın diye de yine havluyla kuruladım ıslak kaldı. Bir de ondan sonraki gece masada bardak süt vardı odayagirdiğimde süt içtiğini fark ettim çok az içti süt laktozsuz süt bu arada. Şimdi dünden beri de ishal ve bu sabah üç farklı yerde kusmuk gördüm sarı ve yediği mamasını kusuyo.yakın zamanda mama değişimi yapmadık. Bu arada morali yerinde, iştahı var hatta mama vermeye korkuyorum tekrar kusucak diye ama mama istiyo. Veterinere götürücem ama sizce bu sebeplerden kaynaklı olabilir mi bunlar n yapmam gerekli

10 CEVAP

sudesama

bir süre daha yarına kadar devam ederse götürün ishal kedilerde ciddi bir problemdir vücut sıvılarında ciddi kayıp yaşarlar

aslihan_e

Ya aşı yaptırırken oradan hastalık kaptılar ya da aşıdan önce var olan gizli viral enfeksiyon aktifleşti. Beklemeden veteriner yardımı alın. Belki de ikisi de gıda zehirlenmesi falan yaşıyordur, mamaları bozulmuştur falan, öyle bir ihtimal de olabilir ama ishale kusma eşlik ederse asla beklememeli kimse, hemen veterinere götürün. Şu zamana kadar laktozsuz süt içti diye kusup ishal olan kedi görmedim zaten, asla öyle bir yan etkisi yok, en fazla ishal olursa olur.

sitedizayn

laktozsuz süt, sütün daha kolay sindirilmesi için laktozun daha önceden parçalanmasından ibaret aslında laktozsuz değil, kedinizin laktoza intoleransı varsa az bir şeyde içse bünyesi tepki vermiştir, süt zaten insanlar içinde zararlı, şahsen ben kesinlikle içemem çünkü benimde laktoz intoleransım var çoğu insan aslında böyledir. kedinize kuru mama verin laktozun etkisi geçmiştir.
şimdilik veterinere gitmenize gerek yok, siz biraz mideniz bulansa kussanız, biraz ishal olsanız doktora koşuyormusunuz :) bu arada kediniz seviyorsa haftada bir kaşık yoğurt verebilirsiniz.

Fistikpasa

Soruyu yazdıktan sonra diğer kedimin kustuğunu, ve ishal olduğunu fark ettim. Aslında iki kedim de ishal, ama o kusuntular zaten bir kediye mi ait hiç bilmiyorum ki ve bu şimfi kustuğunu gördüğüm kedinin de iştahı yok normalde iştahlı bir kedi. Napıcağımı şaşırdım neden olabileceğini anlamıyorum, tek anormal şey 2 gün önce aşıya götürdüm aşıdan önce de her şey normaldı. :(

Fistikpasa

Maalesef benim tahminim de öyle aslıhan hanım ya hastalık kaptılar ordan ki gittiğim veteriner her zaman gittiğim veteriner değildi ilk defa götürdüm daha yakın olması sebebiyle ama temiz görünüyordu. Ya da hatalık aktifleşi aşıdan sonra halbuki gayet sağlıklı gözüküyorlardı hatta bir hafta öncesinde de iç parazit hapı da yutturmuştum. Az önce tekrar gittim veterinere karbon ve probiyotik verdi iki güne devam ediyorsa getirin dedi ne yapmalıyım sizce

aslihan_e

İnşallah gençlik hastalığı değildir de basit bir şeydir. Kedilerinizin ilk aşısı değildi herhalde, kaç yaşındalar? Hastalık bile olsa düzenli aşıları yapılıyorsa yenebilirler. Burada birisi veterinerin Zylexis ve Filgrastim adlı ilaçları yaptığını söylüyordu, bağışıklığını yükseltip kan hücrelerini düzenlemeye yardımcı olabilirler. Bence iki gün beklemeyin, bu gece de kusma görürseniz veya sabaha iştahsızlık durgunluk ateş falan olursa bu iğneleri yapabilecek veteriner bulup götürün ve serum da taktırın. Bazen başka viral enfeksiyonlarda da ateşleri çıkarsa ishal kusma iştahsızlık olabiliyor ama işi şansa bırakmayın bence. Hızlıca bir şeyler yapılmalı ki vücut zayıf düşmeden yardım alsın. İnşallah karbon ve probiyotik alınca düzelme olur da hiç gerek kalmaz.

Fistikpasa

Kedilerim hepsi yetişkin yavruluk aşılarından sonra bu senelik aşılarıydı ama iki ay gecikmiştik maalesef. Ay inşallah değildir dediğiniz gibi olursa tabiiki sabaha ilk iş hep veterinere gideceğiz teşekkür ederim cevabınız için :(

Fistikpasa

Birisi 2 diğerleri bir buçuk. Acaba risk altında olabilirler mi kaç yaşına kadar yakalanma şansları var bu hastalığa?

Fistikpasa

Birisi 2 diğerleri bir buçuk. Acaba risk altında olabilirler mi kaç yaşına kadar yakalanma şansları var bu hastalığa?

Poki

Gençlik hastalığında iştah tamamen kapanıyor sadece su içmeye çalışıyorlar ve suyun başında öylece kalıyorlar. hiçbir şey yemedikleri için Safra kusuyorlar tamamen, halsizleşip ayakta duracak halleri de olmuyor Allah korusun. Veterinerin görmesi iyi olur bence ne olur ne olmaz. kan testi yaptırın, maddi açıdan zorlayabilir ama biyokimya da yaptırabilirsiniz daha sonra.