Ortam Değişikliği Stres Yapar Mı ?

kedianasi

abimler bizden 2 saatlik uzaklıkta oturuyor uzun zamandır gitmiyorum kalmaya kedim yolda gerçekten stres oluyor diye. Bunuda söyleyince tabi aman nolcak yola alıştır deniliyo. Neyse bir kaç günlüğüne tüm eşyalarını alıp gitsem evlerine 2 küçük çocuk var ama mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışacağım belki büyük salonu kumunu mamasını koyup ona ayırırım ve hiç çıkarmam dışarı kediyi bilemiyorum ama ortam değişikliği ona çok sıkıntı yapar mı ? kumunun yerini değiştirdiğimde falan hemen alışan bir kedi yani çok sıkıntı yapmıyor sanırım öyle şeyleri bilemiyorum yoksa hiç sıkıntıya sokmasam mı fikir almak istedim

12 CEVAP

Heiter

Sıkıntı yaşar elbette. Şöyle düşünün: Şu an evde (kedinize göre teknik olarak kendi evinde) her köşede kendi kokusu var. Gittiği ortam bambaşka bir ortam olacak. İlk gün koltukların altına saklanıp çıkmayabilir. Mamasından da yemeyebilir. Bir de, evde çocukların olduğunu söylemişsiniz. Bütün bunları göze alabiliyorsanız yanınızda götürün. | Aslında sizi çok iyi anlıyorum. Kediler bir süre sonra bizi eve bağımlı hale getiriyor. Şahsen biz de hiç kedimizle yolculuğa çıkmadık bu korkudan. Milletin kedisi, göğsünde tasmasıyla oradan oraya seyahat eder; bizimkiler de evde yerleri paspaslasan evin kokusu değişti diye tribe girer. Diyeceğim o ki; abi hasreti ile kedinizin keyfi arasında bir seçim yapmanız lazım. Muhtemelen bu seçimden kediniz galip çıkar :) Yanınızda götüreceğinize, ona bakacak birini bulsanız çok daha kolay olur.

kedianasi

Aynen öyle her seferinde kedim galip çıkıyor ve yaklaşık 2 senedir asla gitmiyorum. Kedim benim için çok önemli yani bırakın öyle strese girmesini bir anlık ani hareketten korkmasından bile içim parçalanıyor. kimsede yok bakacak maalesef zaten bırakıp gidemem kimseye güvenemem o yüzden yanımda mı olsa diye düşündüm ama sanırım yine onları kıracağım ve anlamamalarına çok sinirlensemde bir şekilde geçiştireceğim

kedianasi

Aynen öyle her seferinde kedim galip çıkıyor ve yaklaşık 2 senedir asla gitmiyorum. Kedim benim için çok önemli yani bırakın öyle strese girmesini bir anlık ani hareketten korkmasından bile içim parçalanıyor. kimsede yok bakacak maalesef zaten bırakıp gidemem kimseye güvenemem o yüzden yanımda mı olsa diye düşündüm ama sanırım yine onları kıracağım ve anlamamalarına çok sinirlensemde bir şekilde geçiştireceğim

Heiter

Sosyal ilişkilerinizi zedeleyecekse başka tabi. Böyle durumlarda cesaret edip götürürseniz dünyanın sonu olmaz elbette (bunu henüz bu türden bir şeye cesaret edememiş biri söylüyor :D ). Abinizdeki ortamı evvelden ayarlasanız mesela. Dediğiniz gibi ayrı bir oda tahsis etmek iyi bir fikir. Camlar ve kapılar konusunda da hassas olmak lazım. Siz tatildeyken kedinizin kaybolmasını istemezsiniz. Evde tırmalama yüzünden hasar görecek eşyalar konusunda abinizi uyarsanız iyi edersiniz :) Yine bir ihtimal, tuvalet dışına idrar yapma durumu olabilir. Her şeye rağmen, bir-iki güne ortama alışır herhalde.
| Bakmayın bu dediklerime. Bazı kedi sahipleri çok rahat bir şekilde seyahat ediyor. Demek ki yapılabilir bir şey. Ben yapamıyorum, o ayrı :/

felishuman

Dün kedimi evime getirdim. Şuan 5.5 aylık. İlk önce bir akrabama uğradık birlikte, kum kabını çıkarıp kum koyar koymaz geldi işini halletti. Hiçbir şekilde adaptasyon sorunu yaşamadık, yalnız kalamıyor sadece. Sürekli yanındaydım. Sonra evimize geçtik, 1 saat uçak yolculuğu, 1 saat dışarda bekleme ve 1 saat havaalanından eve geçişimiz sürdü. Arada bir kucağıma aldım miyavlayınca. Eve gelince bir süre koltukların altında gezdi ama sonra hemencecik alıştı. Kumuna yaptı aynı şekilde, mamasını yedi suyunu içti oyunumuzu da oynadık. Hatta sabah geldi ayaklarımı ısırarak uyandırdı gurr gurr sarılarak yattık bir süre:) Kafamın üstüne bile çıktı yattı:D Yani demem o ki kediden kediye değişiyor, bizimki hiç sıkıntı yapmadı. Bana ve aileme hemen alıştı. Siz de kedinizi tanıyorsunuzdur elbette ona göre hareket edersiniz. Bu arada çocuklar çok ani hareket ettikleri için kedileri korkutabiliyorlar ona çok dikkat edin, benim de küçük bir kardeşim var dünden beri yapma etme demekten yoruldum:)

kedianasi

Kedim gerçekten aşırı korkaklıkta olduğu için cesaret edemedim hiç kıyamıyorum öyle korkunca ama istiyorum ki o da farklı ortamlar görsün (tabi bu ilk deneyimli çocuklu bir evde yapmak istemem ama pek seçeneğim yok :). ). Birde stresten mantar olan, çok korkanlar anlatılınca hiç bulaşma dedim. Rahatını bozmak hiç istemiyorum ama bir yanımda bunu denemek istiyorum. Değişir mi hırçınlaşır mı şuan çok uysal ve çocuklar olmadığında çok mutlu bir kedi bozulur mu diye korktum. Ondan dolayı tedirgin oldum

Scot

Bende daha bugun annemden geldim hafta sonu ordaydım.odaya kitlemekten ziyade gözünüzden ayurmadan bulundugunuz odalarda gezmesi

Scot

Daha iyi olur.daha önce köye göturdüm.kayınvalideme göturdum.kayınvalidemde sadece bi odaya kapattıgım için bunaldı tabi kendini uykuya verdi ama köyde felan bulundugum yerlerde gezdi sıkıntıya girmedi o yüzden

Scot

Bişey olucağını sanmıyorum.siz onu ihmal etmedikçe

Sudetina

Stres Yaşar ama alışırsa o ortamada birşey olmaz

Sudetina

Stres Yaşar ama alışırsa o ortamada birşey olmaz

Derdedermanim

Tabi illa stres yapar ama bazen kaçınılmaz olarak yanınızda götürmek zorunda kalıcaksınız yani bencede artık buna alışmalı :)