Kedim Sürekli İdrara Çıkıyor

Kedikaram

Dün bu konu hakkında bir soru başlığı açmıştım. Dün akşam çok sık idrar yapmaya çıkınca kedimin rahatsızlığı olduğunu anladım. Mama yemesinde ve hareketlerinde bir sıkıntı yoktu. Bugün veteriner hekime götürdüm. Sisko bi kedi olduğu için idrar kesesini eliyle bakamadi o yüzden x-reye gitti. Az az da olsa idrar yapabiliyordu bu sebeple idrar kesesinin boş olduğunu gördüler. Penisi morarmisti. Kristalden suphelenildigi için sonda takıldı. Ve idrar örneği alındı. Değerleri yüksek çıktı kristal olduğu netleşti. Sonda takılınca kristalleri de temizlemişler çünkü çok öne gelmiş. Şimdilik 5 tane aşı oldu antibiyotik, ağrı kesici, vitaminler vs ve 3 gün boyunca da iğneleri devam edecek. Maması da değişti. Bu başlığı açmamdaki sebep belki ayni belirtileri olan kediler için yardımcı olurum. Ve ilk gittiğim veterinerde tüm işlemler yapıldığı için başka veterinere goturemedim. Daha önce yaşayanlar sizce doğru tedavi mi yapıldı. EK'e fiyatlariyla birlikte yapilan islemleri koyuyorum. Sizce nasil?

2 CEVAP

Kedikaram

aslihan_e

Fiyatları normal, yani standard 2024 tarifesinde. İki çeşit taş türü oluyor genelde kedilerde, biri strüvit biri oksalat, sizinkinde strüvit çıkmış ki c vitamini vermişler. İdrar ph'ı alkalik olursa strüvit oluşabiliyor, çok asidik olursa da oksalat gelişebiliyor. Belirli bir ph oranında kalması gerekli. Reçeteli mama verdilerse o mamayı uzun süre kullanamazsınız, belirli zaman sonra fazla asidik ortamdan dolayı bu sefer de oksalat gelişebiliyor çünkü. Tedavi bitince normal mamaya dönülmesi gerekiyor. Kedinizin su içmesine çok dikkat edin. Ne kadar çok su içerse bu kristallerin yoğunlaşması o kadar az olur. Herkese de söylüyorum, bu taşların oluşmasının önüne geçmenin yolu daha az kuru mama, daha çok haşlanmış et. Yaş mamalar su içermelerine rağmen onlar da masum değil. Haşlanmış et idrar ph'ını belirli seviyede tutuyormuş. Mümkün olduğunca su ekleyerek besleyin kedinizi. Yaş mamaya su karıştırabilirsiniz. Tavuk et balık haşlama sularını seviyorsa içirin. Bilgileri paylaştığınız için teşekkürler. Geçmiş olsun.