Evde 2 Kedi Beslemenin Maliyeti Ve Zorlukları Nedir

Koftecikk

Evde bir kedimiz var yanlız kalıyor biz işe gittiğimizde yanına bir kedi sahiplenmeyi düsünüyoruz bakımı ve zorlukları nelerdir sizce ?

4 CEVAP

Öncelikle merhaba
İkinci sahipleneceğiniz kedinin yavru olması alışma sürecini daha kolaylaştırır
Ben kısır 9-10 aylık erkek kedimin yanına 2 aylık bir erkek yavru getirmiştim
Yavru olan sokaktan geldiği için 15 gün ayrı odalarda kaldı kum mama kapları vs ayrıydı bu süreçte vet kontrolleri yapıldı
Büyük olan kedim karakter olarak uysal bir kedi ama çok çabuk stres olduğu için alıştırma sürecinde malt formunda olan sakinleştiricilerden kullandık
İkisi birbirine alıştıktan sonra tek kum kabı kullanmaya başladık ve 20 lt kum 1 ay gidiyor bizde 1 ayda kalan kum oluyor ama ben kabı vs aylık yıkadığım için o kumu atıyorum
İki ayrı mama alıyoruz kısır ve yavru kullandığınız mamaya göre bir fiyat kestirebilirsiniz sizde
Yaş mamayı haftada 2 kez veriyorum meo nun konserve yaş mamasını veriyorum bir konserveyi yarıya bölüştürerek veriyorum her ikisine böylelikle her ikiside haftada birer yaş mama yemiş oluyorlar
Haftada 3-4 gün haşlanmış tavuk veriyorum
Oyun ihtiyaçlarını genellikle birbirleriyle gideriyorlar ama tabii ki de durum böyle diye kendi hallerinde bırakmayın ikisine de yeteri kadar ilgi verin ve benim büyük kedim kıskanç ve stresli olduğu için onla ekstra ilgileniyorum
Özellikle yavruların aşı çip vs idi başta vet masrafları gerçekten çok ağır oluyor
Karma1-2 yıllık karma kuduz isteğinize bağlı lösemi aşısı parazitleri vs
Bunlar biraz zorlayan aşamaları ama eğer ekonomik anlamda bir sıkıntınız yoksa ve aile evinde iseniz aile bireylerinden herhangi biri karşı çıkmıyorsa direkt sahiplenin derim
Eve bir neşe katıyor ve gerçekten rızkı ile geldiğine inanıyorum ben bilmiyorum
Büyük kedim ikinci kedim geldiği ve Yavru olduğundan kaynaklı çok bunalttığı için onu arada bir stresleniyor bunalıyor ama yine de onu çok seviyor
Onu görmeyince ağlıyor telaşlanıyor evin içinde onu arıyor

Koftecikk

Şöyle bir durumumuz var evimdeki kedimde yavru ve ben ona üzülüyorum yanlız kaldığı icin beraber büyüsünler diye düsündüm ileriki dönem icin düsünüyordum ama suan yavrudan büyürlerse daha kolay olur diye düsündüm alısma sürecinde zorluk yasamam diye düsündüm ve calıstıgım icin yanlız kalıyor o açıdan da iyi olucagını düsündüm

İkiside yavruysa dediğiniz gibi daha rahat alışırlar ve çalıştığınız için en azından yanlız kalmazlar

sitedizayn

benim sarman erkek kedim 1 yaşını geçtiğinde yanına 2 aylık smokin bir erkek yavru aldık, ben evden çalıştığım halde 24 saat kedimle beraberdik ama yinede kedinin sıkıldığını yanına kendi türünden bir canlı olmasını gerektiğini düşünmeye başlamıştım ve canavar çarliyi aldık :) ben ilanlardan bulmuştum bir evdeydi ama sokağa bırakılacaktı, herhangi bir karantina uygulamadık puset ile getirdim direk salonun ortasına bıraktım, ve çarli direk koşarak gitti lokumun üstüne atladı, oynamaya başladılar bu konuda sıkıntı yaşamadık.
https://www.youtube.com/watch?v=TXvl8rKIf0w&t=36s
kedilerimiz şu anda 4 ve 3 yaşını geçtiler, iki kapalı tuvalet var yanyana duruyor, karışık kullanıyorlar, ayda 20 lt wondersand marka bentonit kum kullanıyoruz 180 tl şu anda, iki kısır erkek kedi olduğu için 1 paket yaş mamayı paylaştırıyorum susuz kalmasınlar diye, ortalama fiyat 20 tl düşünürsek 600 tl, kuru mama konusu biraz karışık çünkü kg fiyatı 100 tl ye de alabilirsiniz 600 tl ye de yani bu bütçenize bağlı ama orta segment bir mamanın kg fiyatı yaklaşık 250-300 tl dir mesela proplan gibi, paket büyüklüğüne göre kg fiyatda değişecektir. bizimkilerin yediği kuru mamalar ortalama 300 tl iki kedimiz bir ayda 3 - 3,5 kg yiyiyorlar bunun içinde 1000 tl düşünebilirsiniz ama örneğin 450 tl ye 4 kg bonaciboda alabilirsiniz.
iki kedimizin aylık masrafı ortalama 2000 tl diyebilirim, ödül maması vs. yeni gelecek kedi için başlangıçta aşı masraflarınız zaten olacak. biz yılda 2 defa iç dış parazit yapıyoruz veterinere gidince farklı evde kendiniz yaparsanız farklı maliyet olur.
bu arada yavruları bir kaç ay sonra kısırlaştırmanız da gerekecek.
vay be baya masraflıymış ben hesaplamıyordum şimdi yazarken farkettim :)