Merhaba, Kedim Dün Akşamdan Beri Ara Ara Öksürüyor Ve Balgam Çıkarıyor

Snmyzkrt

Merhaba, kedim dün akşamdan beri ara ara öksürüyor ve balgam çıkarıyor, evde SEF isimli antibiyotik mevcut, kullansam iyi gelir mi?

2 CEVAP

evainesky

Bence veterinere gitmeden hiçbir ilaç vermeyin, sabah ilk işiniz o olsun mümkünse

aslihan_e

Büyük ihtimalle burnunda tıkanıklık var, onu açmak için sümkürmeye çalışıyordur ve zorlayınca midesi döner balgam çıkarır. Eğer viral bir sorunsa antibiyotik çözüm olmayacaktır ama veterinerler de hemen antibiyotik yapıyor genelde. Dendiği gibi önce vete gidip hemogram baktırsanız çok iyi olur. Bakteriyel enfeksiyon varsa antibiyotik verirsiniz. O sef antibiyotiğin dozunu ayarlamak çok önemli, geçen aylarda birisi çeyreğini veriyorum veteriner dedi falan diyordu. Ondan çok minicik kullanılabilir ama öyle hemen kafadan kullanılmaz. Kedinize B grubu vitamin yutturun, B1 B12 vitamini viral hastalıkta çok önemli. Bol sıvı tüketmesini sağlayın. Öyle öksürür gibi yaparsa yumuşak bir peçete ile burnunu silin, sümük gelecek mi bakın, sümük çıkarsa rahatlar, balgam çıkarmak zorunda kalmaz. Sorun ciğerde de olabilir ama genelde o hastalığın ileri aşamasında oluşuyor. Şu sıra çok iyi besleyin. Et balık yedirin. Yemezse zorla yedirin.