Kedim Sümüklü

venniee

Geçen hafta salı günü sokaktan sahiplendiğim ve iç dış parazitini yaptırdığım daha 1KG bile olmayan sarman kedim son 2 gündür inanılmaz bir göz akıntısı, burun akıntısı ve hapşuruğu var. Maalesef koltuk ve baza altında yatmayı çok seviyor. Koltuğun altını her gün süpürüp silebiliyorum ama bazayı çekmeye gücüm yok. Orda gördüğüm an onu bi şekilde çıkartabiliyorum sonrasındada hapşuruk ile birlikte burnu ve gözleri akıyor. Asla halsiz, iştahsız değil. Etrafta deli gibi koşturuyor deli gibi yemek yiyip kendisi kadar neredeyse su içiyor. Toza alerjisi mi var? Bazanın altında yatmasına nasıl engel olurum?Veterinere gitmeden önce buraya sorup danışmak istedim.

3 CEVAP

Mialbayrak

Kedinin göz ve burun akıntısı, birkaç farklı sebepten kaynaklanabilir, özellikle sokaktan sahiplendiği için, toz, polen veya parazitler gibi çevresel faktörlere karşı hassasiyet gösterebilir. Yinede tebrikler...
Alerji, üst solunum yolu enfeksiyonu veya viral enfeksiyon gibi durumlar da göz önünde bulundurulmalı.

Lâkin şunuda söyleyim, kedinin yaşam alanı içerisini güzelce havalandırın ve bunu yaparken heryeri güzelce bir temizleyin. Havalanıp o temizlik malzemlerinin ucuçu kokularından arındıktan sonra kediyi taşıyabilirsiniz. Ardından hergün hergün silip süpürmenize gerek yok bir noktada buda zararlıdır, süreci (evinizin konumu ve tozlanmasına göre artık) 2 haftada 1 gibi bir düzene oturtabilirsiniz. Son olarak evinizi havalandırırken, yoğun saatlerden kaçınınkı toz bakteri vs uçucu şeyler sokaktan eve dolmasın.

venniee

Kedim Herpesmiş tedaviye başladık teşekkür ederim yorumunuz için

Mialbayrak

Geçmiş olsun 🙏