Kedi Sahibi Olmadan Önce Keşke Bilseydim Dediğiniz Şeyler Neler?

aysevepoco

Merhaba, deneyimli kedi sahipleri lütfen cevaplasın... keşke kedi sahiplenmeden önce bilseydim x yerine y yapardım gibi dediğiniz şeyler var mı? Bakım konusu olur beslenme olur

27 CEVAP

Oyunla yaramazlığı kesinlikle ayırt etmesini sağlayın yaramazlık yaptığı an (bu ısırma tırmalama perdeye tırmanma tezgaha çıkma vs olabilir ) hayır diyip uzaklaşın oyun olmadığını anlasın şuan kedime bağırmadan kızmadan hayır dediğim zaman yaptığı yaramazlığı bırakıyor ve alıştı buna

Msrose

Merhabalar
5 aylık iki kedim var.
1- Tezgaha ve yemek masasına çıkmalarını hiç istemezdim ama maalesef o konuda eğitimedim. Mutfağım açık mutfak kapıda kapatamıyorum. Sahiplendiğimde 2-3 aylıktılar kıyamadım bu konuda biraz daha katı davranabilirmişim.

2- mama kapları yıkamak için bile elime alsam yattıkları yerden hissedip gelip tepemden ayrılmıyorlar :) sürekli versen yerler. Bazen onlara kendim yemek hazırlıyorum sürekli etrafımdalar. Yada yıkamak için alınca hevesleniyorlar üzülüyorum sonra Mama vermeyince.Mama verecekken belki kaplarını görmeyecekleri bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

3- Evde çok fazla bitkim var kedi uzaklaştırıldı sprey sıkıyorum düzenli olarak yoksa eşeliyorlar ve yapraklarını ısırıyorlar. Bu hem bitki için kötü hem kedileri zehirleyebilir. Sonsuza kadar sprey kullanırmıyim bilemiyorum ama kedileri uzak tutmak için eğitim verebilirdim belki. Ödül manasıyla bir iki uğraştım baktım dinlemiyorlar saldım bende spreyle devam ediyorum.

4- kedilerime ev ve salıncaklı yatak aldım. Hiç ilgilenmiyorlar. Hala biri klozetin altında biri perdenin arkasında yatıyor :) Basit havyanlar sanırım boşuna böyle şeylere hem para vermeyin hem evde kalabalık etmesin.

5- kendim yemek yerken sürekli etrafımdalar tabağı onlardan kaçırmaya çalışıyorum sürekli..bu da benim kıyamayışımdan kaynaklı oldu maalesef ama yemek zamanı kapıyı kapatabilirsiniz. Ya da siz yemeğe başlarken onlara da aynı anda yaş mama/ ev yapımı mama gibi şeyler verebilirsiniz ki rahat bıraksınlar.

6- ben kedilerimle uyumayı seviyorum fakat siz yanınızda yatmasın istiyorsanız hiç yatağa almayın her yanınıza geldiğinde odanızda ona bir yer yapın ve oraya koyun yılmadan. Uyurken ezecekmiyim diye tedirgin oluyor insan. Hele iki kişi yatıyorsanız ezilme bir yerlerinin kırılma ihtimali var. Aman dikkat

Önerilere gelirsek
1- Tırnaklarını kendim kestim hep yaramassa kediniz uyurken kesmeyi deneyin. uyku sersemi çok direnemiyorlar sonra hemen alıştılar sorunsuz kesiyorum. Hem veterinere giderken stres olmuyorlar hem her ay ona para verip durmuyorum.
2- Üşendigim.zamanlar için hazır yaş mama ve konserverler evde bulunduruyorumm ama her akşam kendi yaptığım mamayla besliyorum kedilerimi. Onlar da can sürekli kuru mama vermeyi etik bulmuyorum. Veterinerler kuru mama lobisi olmuş ama verme aman verme nereye kadar. Marketlerde ciğer ve yürek karışımları var yarım kilosu otuz lira falan bir paket yaş mama parası bol suyla onu haşlıyorum. Sonra bir kısmını doğrayıp paketliyorum bir kısmını biraz suyla blenderdan geçirip paketliyorum. Kalan suyuda buz poşetinde saklıyorum. Her akşam 40-50 Gr kadar veriyorum. Ayrıca hindileri küp küp minicik doğrayıp haşlayıp aynı şekilde buzlukta saklıyorum. Sert plastik kaplar var sos kabı onlardan aldım. Tekrar da kullanılabilir. Birer porsiyonluk hazır oluyor.

3- veterinere kalsa ömür boyu aynı marka mama ver dedi ama ben kuru mamalarindan da 2-3 farklı marka ve farklı aramolar bulunduruyorum. Her seferinde farklı mama koyuyorum sürekli çeşit verince hiç cinslik yapmadılar seçmiyorlar ne versem yiyorlar. Kuru yada yaş mama olarak. Üç aydır düzen böyle herhangi bir sağlık sorunu görmedim.

4- bir kedi yalnızlıktır. Sürekli yalnız bırakmaya kıyamadım ilk kediden 1,5 ay kadar sonra ikinci kediyi sahiplendim.o da yavruydu
2-3 güne alıştılar. İkinci kedi düşünüyorsaniz çok ara vermeyin. Çünkü anladığım kadarıyla uzun zaman evde tek alışan kedi ikinci kediyi kabullenmiyor.

5- Mama malzeme vs şeylerde sürekli bir şeylere para vermektense bütçeniz iyiyse direkt otomatik mama kabı su kabı ve kedi tuvaleti alabilirsiniz. Diğer tarak tasma vs ürünlerdede iyi araştırın yorumları okuyun. Her şey 50-100-200 lira gibi ufak geliyor ama almışken biraz fazla verin en işe yararını tercih edin. Kalabalık olmaz boşa para da vermiş olmazsınız.

6- kediler sprey ürünlerden çok korkuyor. Damla köpük vb formda olan temizlik bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.

7- evinizi kedilere göre düzenlemelisiniz..cam vazoları kaldırdım kitaplığı kaldırdım ya da sabitlenebilir. Ortalıkta bıçak veya tezgahta cam bardak gibi şeyleri asla bırakmıyorum. Kendilerine zarar verebilirler.

aysevepoco

@SevimliCadi ay o kadar zor mu bu bakım işi ya hep aynı dertten bahsedilmiş

SevimliCadi

@aysevepoco Böyle şeylere küçüklükten maruz bırakmak lazım, sonradan alıştırması çok zor oluyor. Tarak, tırnak makası filan neyse... Ödül mamalarıyla bir şekilde hallediyoruz. Ama diş fırçası çok sıkıntı... Hiçbiri ağzına yaklaştırmaz beni. En uysalı smokin olan, o bile ağzı söz konusu oldu mu tırnaklarını çıkarıp batırır.

aysevepoco

@SevimliCadi o zaman zor süreçler gerçekten... diş sağlığı için de mecbur yapılır yani

aysevepoco

evet alıştıramazsam tüm ev eşyaları paramparça olacak gibi görünüyor :D yorumlarınız için teşekkürler... varsa daha duymak isterimm

aysevepoco

@sitedizayn pratiklik açısından çok mantıklı olur mu acaba? siz ne kullanıyorsunuz ev yapımı mama mı?

aysevepoco

@sitedizayn aa yanlış anlamışım ben "yaş mamalardan almıyorum" gibi... teşekkürler cevap için, evet o dengeyi oturtmak hem de sağlıklı bir şekilde biraz daha zordur tabii :)

aysevepoco

peki o zaman evde yaş mama hazırlıyoruz

aysevepoco

@MSO mükemmel bir yorum yapmışsınız, sade, bilgilendirici ve oldukça da net... çok teşekkür ederim değerlendireceğim hepsini

aysevepoco

@Miakepekligil haha halbuki çok uslu duruyor fotoda :)

aysevepoco

@Msrose ay çok güzel yazmışsınız çok teşekkür ederim hepsini dikkate alacağım