Kısırlaştırma İçin Bu Kaygılar Gereksiz Mi?

hazalttt

Merhabalar bugün köpeğimin kısırlaştırma öncesi check up'ı yapıldı, enfeksiyon olması dışında iyi çıktı onun için de 1 hafta vitamin kullanacak ve tekrar gideceğiz. Ama değerler iyi çıkmasına rağmen içimdeki kaygıyı atamıyorum ya bir şey olursa korkusu geçmiyor. Kedisini köpeğini kısırlaştıranlar deneyimini benimle paylaşırsa çok sevinirim çok kararsızım. Köpeğim dişi, gaz anestezi ile kısırlaşacak. Bu operasyonda hayati risk fazla mı?

1 CEVAP

Dişi kedimin vajinasından kızgınlık dönemlerinde kokulu akıntı geliyordu. Veterinere gitmemiz sonucunda pyometra olduğunu öğrendik. Rahim içini iltihap kaplamış durumdaydı ve ben de her ne kadar korkudan dolayı bu operasyonu ertelesem de mecburen operasyon geçirmek durumundaydı. Şu an kısır ve gayet sağlıklı. Evcil hayvanlarımız için kısırlaştırmanın daha sağlıklı olduğunu çoğu kişi yararlı buluyor. Pyometra özellikle dişi kedi ve köpeklerde ortaya çıkan ve kısırlaştırma olmadığında ölümcül sonuçlara yol açabilen bir sağlık sorunu. Bunu önlemek adına dişilerde kısırlaştırma yapmak daha sağlıklı. Yavrunuzu operasyon geçirmeden önce herhangi bir tepkime veyahut operasyon geçiremeyeceğine dair bir hassaslığı var ise zaten size bahsedip yapmamanızı tavsiye ediyorlar. Bu dönemde en önemlisi gerçekten bunlara değer gösteren ve işini hakkıyla iyi bir şekilde yapabilecek bir veteriner hekim bulmanız. Çünkü çoğu bu işin tüccarı olmuş durumda. İçinizi rahatlatmak açısından başka bir veteriner hekime de götürmenizi ve karşılaştırma yapmanızı tavsiye ederim. Enfeksiyon çıkmasının sebebi iltihap olabilir bu konuda bilgi verildi mi ? Bizim de pyometradan dolayı enfeksiyon belirtimiz vardı çünkü. Ayrıca bildiğim kadarıyla bu yüzden enfeksiyon var ise antibiyotik tedavisi uygulanması gerekiyor. Şimdiden geçmiş olsun bebişinize :)