Arkadaşımın Kedisi Eve Ve Diğer Kediye Alışmıyor, Yardım!

Mialbayrak

Merhabalar,

Arkadaşım 3 ay önce sokaktan çok tatlı, sarman tekir kırması arasında dişi bir kedi sahiplendi. Ancak minnoş hala eve tam olarak adapte olamadı diyebiliriz. Uzak, ürkek ve mesafeli duruyormuş. Arkadaşımın evinde halihazırda 6-7 yaşlarında erkek, yine sokaktan sahiplenilmiş bir tekir kedi daha var. Yeni sahiplenilen kedinin yaşını tam olarak bilmiyoruz ancak annesini hiç görmemiş olması ve evin bahçesinde tek başına dolaşması nedeniyle sahiplendi. Bu süreçte tekrar tekrar bakındı ama annesini göremediğini söyledi. Sağlık konularında birşeyler biliyorum fakat bu tarz adaptasyon konularında çok bilgi sahibi değilim. Yine de genel bazı şeyleri önerdim, denediler ama sonuç alamadılar...

Denedikleri:

  1. Güvenli alan yarattılar ve birbirlerinden ayırıp kokularını alıştırmaya çalıştılar.

  2. Bağırmadan, tatlı tatlı, ses yükseltmeden konuşmasını söyledim.

  3. Oyuncaklar aldılar, belki 20-30 tane. Hani birine bağlanır ve rahatlar diye düşünerek.

  4. Ödül mamaları verdiler, işte olumlu davranışlar sergilediğinde falan.

Normalde herkes 1-2 ay içinde çoktan alışır gibi söylemlerde bulundu, ben de öyle biliyorum ama etki olmadı maalesef. Şunu da söyleyeyim, yani diğer kediyle böyle bir tıslama, hırlama falan aralarında yok şu an ama mesela onu gördüğü zaman falan böyle dolandığı yerlerden kaçıyormuş, uzak duruyor yani. Arkadaşımla da aynı şekilde, hani bir sırnaşması falan yok, böyle tıslaması falan da yok ama böyle duvara doğru çekilmeler, kafayı falan uzaklaştırmalar, işte el uzatınca kaçmalar gibi davranışlar sergiliyor.

2 CEVAP

aysevepoco

yapısı bu olabilir mi? biz insanlar gibi yani, karakterleri uymuyordur ki pasif ve utangaç yapıdaymış...

Mialbayrak

Hiç öylesine denk gelmedim ama 🤷🏻