Hamster Lerin İhtiyaçları

merhaba arkadaşlar ben hamster alıcam ama daha önce hiç beslemediğim için nasıl yaşadıklarını ne yediklerini vb şeyleri bilmiyorum lütfen hamster lerin ne yediklerini ve nasıl yaşadıklarını söyleyin

2 CEVAP

Derdedermanim

Türk avurtlağı sahiplenin :)
Şaka bir yana kokuya tahammülünüz yoksa almayın.
guinea pig alın.

Heiter

Biz bir dönem besledik. Koku konusundan bahsedilmiş ama uygun ortamı oluşturursanız koku olmaz. Biz ilk başta talaş kullanıyorduk fakat sonradan hamsterlarımız için camdan kenarları olan baya geniş bir kafes yaptık (kafes dediğime bakmayın, platform aslında). Zemine toprak koyduk. Böyle olunca daha doğal ve güzel bir ortam oldu. Normalde talaş kullanılır ve talaşı düzenli temizlerseniz koku falan olmaz. | Yemek konusuna gelirsek. Yeşillik, meyve ve tahıl yer hamsterlar. Biz onlara bakliyat kokteyli hazırlamıştık ve cam kavanozda saklıyorduk. İçinde pirinç, bulgur, yeşil ve kırmızı mercimek, şehriye, çekirdek vardı. Bunu sabit yemekleri olarak düşünün, kafeslerindeki sığ bir kapta bundan bulunsun. Ayrıca, evdeki yemek artıklarından uygun olanları veriyorduk mesela. Salata yaptınız diyelim, salatalığın veya kıvırcığın çöpe attığınız o uç kısımlarını verebilirsiniz. Asitli, yağlı veya abur cubur gıdaları vermemelisiniz. Karpuza, eriğe bayılıyorlar. Kısaca, haricen mama almanıza gerek yok. | Kafesleri için oyuncak almanızı tavsiye ederim. Evde gezmeleri için satılan toplardan var, onu tavsiye ederim. | Son olarak, hamster beslemenin kolay olduğunu belirteyim (el ısırma vakaları hariç :) ). Uyarayım, çift olarak alacaksanız çoğalmalarını kontrol altına almanız lazım yoksa önünü alamazsınız. | Aklınıza takılan sorularınız olursa mesaj atabilirsiniz.