Bronşin 2. Dozu Farklı Şekilde Uygulanabilir Mi?

Irmaakk

Yaklaşık 2 hafta önce ilk dozu nazal yol ile yaptılar, 2. dozun zamanı geldi fakat veteriner elinde yalnızca aşı kaldığını nazal yol ile yapılandan bulunmadığını söyledi. Herhangi bir sorun yaratır mı diye sorduğumda sorun yaratmayacağını söyledi fakat maalesef ki para için yavrularımıza yanlış uygulamalar yapan o kadar çok veteriner gördüm ki güvenemedim. Böyle bir şey yaşayan ya da bilgisi olan var mı bir sorun yaratır mı iki dozun farklı şekillerde uygulanması? Etkisini vs kaybeder mi?

1 CEVAP

aslihan_e

Normalde o burundan yapılan tek dozda etkili oluyor, ikinci doza gerek yok, enjeksiyon ise iki doz gerektiriyor. Bu durumda ikisi birbirini desteklemese ve enjeksiyon etkisini yitirse bile nazal olan korumaya devam edecektir. Köpek için sıkıntı oluşturmayacaktır ancak aklınızda soru işareti kalırsa, maddi açıdan endişeniz de yoksa 2-4 hafta sonra bir doz daha enjeksiyon halinde yaptırabilirsiniz ama dediğim gibi nazal olan yapıldığı için yeterli olması gerekli. Birbirini desteklediğini duymadım, karma aşılarda da veterinerler birbirini desteklemeyen markaları yapabiliyor, sizinki de öyle bir durum olmuş galiba.