Fip Hastalığı Sonrası Eve Yeni Kedi Almak İçin Ne Kadar Beklemek Lazım?

Melihaseyma

Merhaba bi kaç hafta önce 4 aylık yavrum fip ( gençlik hastalığı)den dolayı öldü. Yeni yavru sahiplenmek istiyorum. Ne kadar süre beklemem ve bu süreçte ne yapmam gerekir?

1 CEVAP

sunnyv

Öncelikle başınız sağolsun. Virüs birkaç hafta evinizde kalabiliyor hatta uygun nem ve sıcaklık olan kısımlarda çok daha uzun süre kalıyor. Amonyak bazlı genel temizlik ürünleri ya da çamaşır suyunu doğru oranda su ile seyrelterek bütün yüzeyleri temizlemelisiniz. Evi her gün uzun saatlerce havalandırın. Mümkünse eski kedinizin tuvaleti plastikse tuvaletini ve oyuncaklarını evde bulundurmayın. Eski mama ve su kaplarını sıvı dezenfektanlar ile temizleyin. Kedinizin temas ettiği giysileri, yatak ya da koltuk örtülerini, yastıkları yüksek ısıda yıkayın. Koltuk gibi mobilyalarınızı da malzemesine uygun dezenfektan ile temizleyin. Bunlara hiç gerek olmadığını fip’in bulaşmadığını fcov‘un bulaştığını onun da çoğu kedide zaten bulunduğunu savunanlar da var ancak ileride yeni kediniz fip olursa en azından ben elimden geleni yaptım kadere bırakmadım diyebilirsiniz.