İç Parazit İlacı İkinci Dozu Kaç Gün Arayla Verilir?

Fistikpasa

Mahallemizdeki yavruya iç parazit hapı yutturdum ikinci dozu ne zaman vermeliyim tekrar?

3 CEVAP

aslihan_e

3 hafta sonra verin, bazıları 15 gün sonra derler ama çeşit çeşit parazit var, tenyalar 21 günde yumurtadan çıkıyor, 15 gün sonra verilirse yumurta kalır, kurtulamaz. Ara doz verilebilir ama mutlaka ilk seferden en az 21 gün sonra 30 günden önce bir doz verilmeli.

Zumrutt00

ikinci doz niye veriliyor? üç ayda bir değil mi?

aslihan_e

@Zumrutt00 İç parazit ilaçları yumurtalara etki etmediği için mutlaka ikinci doz gerekiyor. Bazı veterinerler iki ay arayla der, bu çok yanlış, yumurtalar kalıyor ve parazitlerden kurtulamıyorlar, iç dış parazit damlası yapıldıysa 3 hafta sonra bir parazit hapı verilmeli.