Tekir, İki Aylık, Dişi, Tırnak Sorunu

TurkeyPro

**Merhaba, direkt konuya giriyorum. Kedimin tırnakları çok sorun olmaya başladı. Severken zarar vermiyor ama karnıma ve elimin yanına gelirken istemeden(düşünüyorum) kan akıtacak kadar çiziyor. Çoğunlukla bilgisayar başında iken yaşıyorum bu sorunu. Bu yazıyı yazarken de kolumu yardı. Son günlerde elimin ve ayaklarımın her yerine yara bandı yapıştırmak zorunda kaldım. Birkaç yerde okumuştum eğer kedilerin tırnakları kesilirse kediler strese giriyormuş. Hayvanlar için her şeyi yaparım ama bu çok can sıkıcı bir durum. Apartmanda yaşıyoruz ve kediden biraz korkan ablam var. Onu sevmek isterken zarar vermesini istemiyorum çünkü ilk kedimiz. Bu durumda ne yapmam gerek? Yardımlarınızı bekliyorum...

Not: Kedi ile ilgileniyorum. Kuru mama yiyor, haftada bir iki kere ev yemeği veriyoruz(yoğurt,parçalanmış et, yağsız peynir). Kedi kumundan başka bir yere şu ana kadar yapmadı. Sağlıklı. İç-dış parazit aşıları oldu. İlk tecrübem, biraz noob'um :)**

8 CEVAP

sophiee

Götürdüğümüz ilk seferde kesmişti veterinerimiz tırnaklarını sophie nin. Siz de uygun bir makas alıp patilerindeki yastıkçıklara basarak kesebilirsiniz demişti. Tavsiyem kesmeniz yönünde hem büyüdükçe size de eşyalara da zarar veremez bu şekilde. Şu an 1.5 yaşında ve kesim sonrasında strese girdiğini hiç görmedim ( biz genelde kesim sırasında birlikte giriyoruz o strese, bazen keserken tartışıyoruz hanımefendiyle. Miyav da değil mauvv mauvv diye bağırıyor) ama canı acıdığından filan değil sıkıldığından o da. Bebekken alışınca çok sorun çıkarmıyorlar. Keserken dikkatli olmanız gereken bir kaç nokta var fazla hareket etmesine izin vermeyin çok da sıkmayın. Patisini elinize alıp yastıkçıklara hafifçe bastığınızda tırnakları dışarı çıkacak. Tırnagin dip kısmında pembe görünen damarlı ve sinirlerin geçtiği bölge var. Oraya fazla yaklaşmadan kesin aksi takdirde kanayabilir ve canı yanar. YouTube dan bununla ilgili video izleyebilirsiniz. İlk kesimi veterinerinize yaptırırsanız izleme şansınız olur. Eger çok hareket eder zaptedemezseniz uyurken kesmeyi deneyebilirsiniz.

ursaminor

Bilgisayarı kıskanıyor bakın. Ben evde çalıştığımda koltuğumdan kalktığım saniye oraya yatar Fıstık. Madem vaktin var o halde onu değil beni sev, onunla değil benimle oyna kafasında onlar. Yavruların tırnakları ince ve keskin olur. Oyun oynarken de sadece değse bile çizebilir. Ve bebeklerin tırnakları ekstra hızlı uzar :/ 14 tırnaktan 14.ye geldiğinizde 1. yeniden uzamış gibi geliyordu bana düşünün :D

Bunların makasları farklı. Tırnaklarının yapısına uygun yuvarlak uçlu. O yüzden rahat oluyor kesmek. Tabi alıştırırsanız. Yoksa bir kabusa döner. :D Uyurken tek tek kesersiniz ancak. Sonra hatırlamaya çalış dur. Hangisini kesmiştim diye. Çünkü tek hamle şansınız var. Kendinden emin olup, spesifik tırnağa odaklanıp 10 saniye içinde kesmelisin. Böyle mission impossible gibi evet. Tom Cruise maskesi filan.

Ama yine de her 15 günde bir vete taşınılamayacağına göre, kedinin sorumluluğunu alıp bunu öğrenmek şart :)

aleyn

tırnakları kesmek düşündüğünüzden daha kolay, pati tırnak makasıyla uçlarından alsanız yeter daha derin kesmek isterseniz de hafif pembe kısımları kesmemeye dikkat edeceksiniz. en rahat uykudayken kesiliyor ve kesmeniz çok daha iyi çünkü sokakta kediler sürekli sert zeminlerde ağaçlarda vs uzayan tırnaklarından kurtuluyor ama evdekiler için bu sözkonusu değil yani bi süre sonra rahatsız olacağı bi hale geliyor aslında..

bilgisayar konusunda tamamen katılıyorum, bizde de sürekli laptopun klavyesine oturur dizi film vb izliyorsak ekranın arkasına yatar kafasını ekranın önüne sokar, olmadı sırt pırt önünden geçer kuyrugunu sala sala, yazı yazıyorsam tuşlara atlar basar geçer ... birçok kez gözlemledik resmen bilgisayar kıskançlığı diye bir durum var.

enverberk

stersle alakasi yok ben daha gecen gun kestim bizimki hâlâ koltugu tirmaliyo onun için daha iyi olur ama alirken çok dikkatli ol sakınn..! kanamasin kedi iste o zaman strese girer sen kes bence kendi ve kedini sagligi icin ama dikkatli ol ;)

sophiee

https://www.*******.com.tr/trixie-tirnak-makasi Tırnak makası olarak da bunu kullanıyoruz , normal tırnak makasından çok daha kullanışlı. Keseceğiniz kısmı da görebiliyorsunuz ve fazla kırılma yapmıyor.

TurkeyPro

Ben yapmam zaten eğer böyle bir karar alırsak. Veteriner hekim yapacak ama endişeliyim tanıdığım birkaç kedi tecrübesi olan kişiler, yavru kedilerin tırnakları kesilmez demişti; nede olsa bana zarar vermek için değil kendini korumak için yapıyor lakin bazen fazlaya kaçıyor ama sıkıntı çıkmayacaksa kestirmek zorunda kalacağım :) İlgilendiğiniz için teşekkürler, iyi forumlar...

ursaminor

Aleyn, aklıma geldi de bizim kız ben laptopu bir yere bıraktığımda çeviriye kaldığım yerden devam ediyor. Bin kere dedim ona kedi diline çevirme kimse anlamaz. Türkçeye çevirmen lazım diye ama yok; dinlemiyor :D Kedi dilinde bazı kelimeler aynı harfin çoook uzun süre basılmak suretiyle kullanımından oluşuyor. Çözeceğim yakında eminim. :D

Bir de klavyede benim asla bilmediğim ama Fıstığın her seferinde özellikle başardığı gömülü mousepadi kapama kısayolunu keşfedersem iyi olacak. Her seferinde ayarlar, fare, ELAN, etkinleştir yapmaktan gına geldi, evet :D

Gul36

Yaa hepimizin derdi aynı bakıyorum da. :D Ursaminor, sanırım benimki de kedi dilinde çeviri üzerinde çalışıyordu, şimdi siz söyleyince çözdüm. O kadar ki mousepad'imi bozanın o olduğundan şüpheleniyorum. Kendini çeviriye ne kadar kaptırdıysa artık.. :D

Bu arada kedimin tırnaklarını biz de evde kesiyoruz. Sadece ucundan alıyorum, sonra da tırmalama standına koyuyorum törpülesin diye.