Kedimi Doğru Besliyormuyum

34mercan

Merhabalar, binamızın önünde 2 yavru kedi buldum onlara merdiven boşluğunda koliden straforla yuva yaptım veterinere götürdüm aşılarını yaptırdım ikibuçuk ay gece gündüz sürekli onlarla ilgilendim resmen bahçede yaşadım baya büyüdüler çok tatlı sevimlilerde inanılmaz bağlandım. Ne yazık ki geçen hafta bir tanesini araba ezdi diğer kardeşi yalnız kalınca sürekli miyavladı bende eve aldım bir haftadır bizimle ömrümüz olduğu sürede bizimle artık. Sormak istediğim beslenme şekli nasıl olmalı veteriner sadece kuru mama vermemi söyledi. Sokaktayken yaş mama veriyordum yesinler çabuk büyüsünler anneleri yok diye. Şuan sadece kuru mama vermekle yanlış yapıyormuyum

14 CEVAP

Cankanac

Sadece yaş mama öneren veterinerleri gerçekten anlamıyorum sürekli etçil bir hayvanı kuru bir şeye mahkum etmek ne kadar mantıklı?su tüketimi az olan canlılar olmasına rağmen,haftada 1 defa içeriği temiz yaş mama verin lütfen ev yapımı sağlıklı şeyleri de verebilirsiniz.

ilaydacakir

Güzel bi kuru mama kullandıktan sonra vitamine pek gerek kalmıyor aslında mamaların içeriğine göre bakıp seçmeye çalış.
Hiç yaş mama vermemek sıkıcı bence ya en azından haftada 1 ver midesi yumuşasın ben de haftada 1kere yine içeriğine dikkat ederek veriyorum. Bazen de kendim hazırlıyorum. Veterinerimiz de bunları onaylıyor yani anlattığımda.
Vitamin olarak da yoğun vitaminler haricinde Zoovital vitaminli ödül mamalarını önerebilirim. O markanın ürünleri aşırı güvenilir geliyor bana ve kedim de bayılarak yiyor. Günde 2-3 tane falan veriyorum

Cankanac

Küçükken daha savunmasız oldukları için bu çoğu kedi sahibin de oluyor hasta olması korkusu endişelenmeyin biz elimizden geleni yapıyoruz onlar iyi olsunlar diye umarım kedinizin tüyü kadar sağlıklı bir ömrü olur :)

Cankanac

@34mercan Schesir markasını beğeniyorum içeriği gayet temiz öneririm

sevila

Eve alarak çok iyi karar vermişsiniz 😻 Bence hazır yaş mamalar yerine kendi yaptığınız yaş mamalar daha iyi olur
vitamin her ihtimale karşı alın kendi kedinizde olmasa bile sokakta hasta kediye rastlar kullanırsınız malum havalar soğudu üşütüyor hayvanlar

evainesky

Öncelikle hayırlı olsunnn, umarım ailenize neşe, sağlık ve huzur getirir. Ben kuru mama olarak Hills'in yavru kedilere özel olanını kullanıyorum, bir de anne sütüyle beslenmediği için bağışıklığı düşük olabilir. Veterinerden bağışıklık şurubu gibi bişey alabilirsiniz, haftada 1 kere veriliyor.

Ayrıca yurt dışında insanlar çatır çatır kedilerini yaş mamayla, etle besliyor. Tabii pişmiş olması ve üstüne az bişey su katılması şartıyla. Hayvanlar da gayet sağlıklı, eğer durumunuz varsa çok da kısıtlamayın derim. Kaliteli marka kullandığınız sürece önemi yok.

Bizdeki kuru mama sevdası tamamen ekonomik sebeplerden kaynaklanıyor, insanlar zaten zar zor hayvan sahipleniyor bir de yaş mama alacak durumları yok diye düşünülüyor çoğu zaman. Vet'in önerdiği yaş mamaları kullanabilirsiniz.

N&D, Acana, Schesir, Hills gibi gibi bir sürü marka var gayet güzel hepsi.

Mslna01

Merhaba önce basınız sağolsun sonra da hayırlı olsun yeni yavrunuz sürekli yaş mama verememelisiniz ana malzeme her zaman 12 aya kadar kitten yani Yavru Kuru mama olmalı, eğer isterseniz haftada bir yaş mama verebilirsiniz junior olandan,ara siz evde tavuk göğüs tuzsuz Baharatsiz haşlama verebilirsiniz balık verebilirsiniz yine tuzsuz Baharatsiz haşlama olarak,et verebilirsiniz ama dediğim gibi yaş mama haftada bir verebilirsiniz marka olarak da bütçenize göre değişir

Mslna01

Bu arada balık Kilciksiz olmali

Pnrdogan

Yaş mama verin, tavuk ciğeri alıp haşlayın ezin çorba kıvamında verin çok iyi gelir

34mercan

Bu arada veterinere vitamin vermem gerek mi dedim hayır dedi ama bana sanki bişeyleri eksik yapıyorum gibi geliyor içimde hep bi korku var bişey olur hastalanır diye

34mercan

Kuru mama Hills marka kullanıyorum. Eve aldığım kedi 2 hafta önce hastalanmıştı bir hafta antibiyotik kullandı.

34mercan

Cevaplarınız çook teşekkür ederim. Arada yaş mama vereyim öyleyse önerebileceğiniz yaş mama markası varmı daha önce kedi bakmadığım için markaları bilmiyorum. Evde balık haşlayıp verebilirmiyim arada

Mslna01

Size özelden de yazdım bilginiz olsun

34mercan

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar hepinize ayrı ayrı. Etiketleyemedim sizleri sitede yeniyim yapamadım. İyiki yazmışım buradan. Yaş mama aldım schesir marka. Vitamin olarak zoovital yoktu gimcat kitten vitamin aldım. Hepimizin canları sağlıklı uzun ömürlü olsunlar 🥰