Yeğenim Kedimi Kıskanıyor, Ne Yapmalıyım?

evainesky

Selamlar, kedim 3 aylık. Yeğenim de 4 yaşında, ilk başta yeğenim kediye aşırı heyecanlandı. Aşırı ilgi gösterdi, normaldir, heyecanlandı, sevgisinden yapıyor dedik ancak bu aralar artık hiç istemesem de kedimi odaya kapatmak istiyorum çünkü baş başa bırakamıyoruz artık.

Arkamızı döndüğümüz anda hayvanı sıkıştırıyor, sevmek istiyor, aşırı ilgi gösteriyor veya kovalıyor. Birkaç kere de kuyruğunu sıktığını gördüm ve direkt müdahale ettim. Aynı şekilde ablam yani annesi de binlerce kez kızdı ve kediden uzaklaştırdı. Evdeki en dar yerlere bile giriyor sırf sevmek için.

Tıpkı kedi gibi hareketler yapıyor, kıskandığının farkındayız. Zaten sorduk ve kıskandığını söyledi, hem üzülüyorum hem de dur yapma demekten çok sıkıldım artık. Yeğenim benim canımın içi. Kırmadan, etmeden olayı nasıl düzeltiriz? Hiç çocuğuyla veya yeğeniyle böyle bir durum yaşayan oldu mu? Akla ihtiyacım var.

6 CEVAP

Cankanac

Birde yeğeninizin yanın da kedinize sevgi cümleleri kurmayın ve sevmeyin isterseniz çünkü o zaman daha kötü oluyor durum belki de ilgisini başka yöne yöneltmeyi denerseniz bırakır kediyle uğraşmayı

Cankanac

Selam yeğeniniz çok küçük daha o sebeple ne söylerseniz söyleyin anlayacağını sanmıyorum.kedinizi korumaya almak daha mantıklı sürekli peşin de koşup zarar veren bir çocuk olmasındansa odada kalması psikolojisi için daha iyi gibi görünüyor.zor bir durum tabi sizin için de insan istemsiz iki taraf için de tedirgin oluyor umarım bir yolunu bulabilirsiniz

evainesky

Teşekkür ederim dediğiniz şeyleri birebir yapıyorum. Kedimle yeğenim varken su, mama gibi ihtiyaçları dışında hiçbir şekilde iletişim kurmuyorum, daha doğrusu kuramıyorum kıskanır diye :(

Ancak kendisi gecenin 4'ünde pat diye "Sütlaç" diye uyanıyor, illa gidip bakacakmış, sevecekmiş. Bildiğiniz kafayı taktı yani 🫠

milaylaylom

Aynı durumu birebir yaşadım. Ben yanındayken benim sözümü dinleyip darlamıyordu ama arkamı döndüğümde veya bir yere gittiğimde aynı şeyleri yapmaya devam ediyordu. Pek yalnız bırakmamaya dikkat ediyordum. Bazı zamanlar ikimizin (kedi dışında) oynayacağı oyunlara yönelttim dikkatini başka yerlere çektim. Kediye nasıl davranması gerektiğini onunda canının yanabileceğini her fırsatta anlayacağı biçimde anlattım. Kediyle nasıl oynaması gerektiğini kedininde hoşuna giden oyunları öğrettim örnek veriyorum kedi oltasını verdim bak böyle yapacaksın diye. Beraber kumunu temizledik, mamasını yedirdik. Tarak verdim taraması için. Gözetimim altında dahil etmeye çalıştım, darlayıp peşinden koşmaktansa yararlı şeyleri öğrensin bilsin istedim. Biraz büyüyünce darlaması falan kalmadı zaten :) çocukluk döneminde çok çektik çok, hatta bir keresinde balkonda iki dk yalnız bırakmamla çocukların baloncuk üflediği şey varya deterjanlı su, onu dökmüştü üzerine 😱 neyseki yüzüne gelmemişti..
Gerçekten sabır gerektiren çok zor bir şey. Sabırlar diliyorum.. 😊

milaylaylom

Ha bide ben yokken sözümün dışına çıkarsa, milayı(kedimi) darlarsa bana haber verileceğini söyledim çünkü kızdığımı biliyor piremses. Eğer darlamazsa da beraber oyunlar oynayacağımızı söyledim birazda bu işe yaradı :)

Mslna01

Çocuk çok küçük ve ne desenizde anlamaz o yüzden kedimizle o varken ilgilenmeniz çok daha iyi olur belki de kedinin odada kalması çok daha iyi olacaktır