Kedilerim Evden Kaçıyor

umeyba

Merhaba
6 aylık dişi iki tane Ankara kedim var. Her gün işe giderken ve eve geldiğimde kapıyı açar açmaz kedilerim kapıdan dışarı çıkıyorlar. Yeni olan bir durum değil. 2 aylıkken sahiplendim. Eve geldikleri ilk günden beri böyleler. Katları geziyorlar. Her gün onları içeri almaktan ve başlarına bir şey gelir mi korkusundan çok yoruldum. Zemin katta oturuyorum. Apartman kapısı açık olur da sokağa kaçarlar diye çok korkuyorum.

Kısırlaştırma önerisinde bulunacaklar için şimdiden söyleyeyim. Henüz kızgınlığa girmediler. Veterinerimiz bir kere kızgınlığı yaşadıktan sonra kısırlaştırmamızı tavsiye etti.

Kapıyı açtığım anda evden çıkmamaları için ne yapabilirim?

6 CEVAP

Mya34

Sadece kapı değil camlara ve balkonada dikkat ederek ona göre bir tedbir almalısınız. Bildiginiz üzere uzun mesafe atlayıcısıdırlar

milaylaylom

Çok dikkatli minik minik açabilirsiniz ben öyle yapıyordum, sonrasında kapıyada tel taktırdık hemen girip tel kapıyıda arkamızdan kapatıyoruz bir sorun olmuyor. Benim kızımda çıkardı ödül maması falan zorla indirirdik :) hayır ne var sanki dışarda dimi ilk fırsattada kaçmaya çalışılmaz :)

tengrist

Kapıyı hafif aralayarak giriyorum ben de tam açmıyorum. Aniden fırlama durumları yok, belki hayır komutunu öğretmeli ve dışarıya çıkmaya yeltendikleri an bunu kullanarak geri çekilmesini sağlayıp daha sonra ödül maması verebilirsiniz. İnternette kedilerin sahiplerinin evden gittikleri zaman avlanmaya gittiklerini düşündüklerini okumuştum, o yüzden her eve geldiğimde 2,3 tane ödül maması veriyorum dümenden. geldiğimde ödül maması alacaklarını bildikleri için direkt heyecanlanıp peşimde koşturmaya başlıyolar artık

umeyba

Benim dışarıya gideceğimi anlıyorlar kapının önünde bekliyorlar daha benim hazırlanmam bitmeden. Biri üst kata biri aşağı kata kaçıyor hangisini yakalayacağımı şaşırıyorum :(

umeyba

Kedilerimin biri sağır olduğu için hayır komutunu anlamıyor zaten diğeri de hayırı biliyor ama tınlamıyor :) Ödül mamasını her gün vermek sağlık açısından sorun olmaz mı?

@umeyba bildiğim kadarı ile bu ödül mamasının cinsine göre değişiyor.