Köpeğimi Pede Nasıl Alıştırabilirim

sevdaesra

48 günlüknyavru köpeğim bazen pede ,çoğunlukla yere parkeye çişini yapıyor . pede tuvaletini yapınca seviyorum mama veriyorum ama son günlerde yere yapmaya başladı ,ne yapabilirim ?

3 CEVAP

MelisRose

merhaba,

daha öncede bir sorunuzda bu konu ile ilgili ne yapacağınızı anlatmıştım. sanırım cevapları okumuyorsunuz.

köpeğiniz bulunduğu alanda salınık mı? özgürlüğü ne kadar bunlar önemli.
köpekler ilk 8 ay çiş tutma kasları tam gelişmiş olmaz ve kaçırma eğilmlidirler.
örnek olarak bir oda içerisinde köpeğinizin rahatlıkla ulaşacağı 4 ped olmalıdır.
48 günlük dediniz bilmiyorum daha önce cevapladığımda da aynı 1.5 aylıktı hiç mi büyümedi, bu kadar küçük köpek vaktinin çoğunu kafeste geçirmeli ve kafesin tüm yüzeyini ped ile kaplayın ki yüzey eğitimi alsın.
köpekler çiş yapacağı yeri değil yüzey yapısını öğrenir. yani pedi görüp pede yapmıyor aslında yüzey yapısını seçip yapıyor.
ayrıca kaçırma durumunda yine alın pede götürün ve pedi koklamasına izin verin.
bu olaylar olacaktır, oyuna dalabilir tutamayabilir nedenle sokak eğitimine kadar sabırlı olunuz.
çiş yaptığı yeri sirkeli su ile temizleyin. en iyi idrar çıkarıcı sirkedir.
çamaşır suyu kullanımı idrarı temizlemez tam tersi kristalleşip yüzeyde koku bırakır. bu nedenle halıda çiş kokusu alan köpek çişini oraya yapar.

sevdaesra

teşekkür ederim yerleri sirkeyle sileceğim çamaşır suyu kullanıyordum

sevdaesra

tahmini kaç aylık olduğunu bilmiyorum çok küçük sadece