Kedim Eve Alışamıyor

esyeni

Herkese Merhaba arkadaşlar. yaklaşık 1.5 hafta önce bir kedi sahiplendim. Kedi bir hastanenin bahçesinde anestezi teknisyeni arkadaşlar tarafından kardeşiyle birlikte bakılıyormuş hastane yönetimi istemediği için sahiplendiriliyordu bende kedi sahiplenmek istediğim için bir tanesini aldım. Ama sahiplendiren arkadaşlar yakalamak için bir karton kutuya koyarak ürkütmüşler. Eve getirmeden veterinere götürdüm ben ve kutuyu açınca fırladı saklandı veteriner zor yakaladı sonra eve getirince yine saklandı. 1.5 haftadır bende ama hala saklanıyor kaçıyor benden . Mamasını yiyor kumunu kullanıyor ama ben ortada yokken ben varken hep saklanıyor geceleri ağlar gibi miyavlıyor. Çok fazla üstüne gidip ürkütmek istemiyorum arada sevmek için elimi uzatıyorum tıslıyor hiç sevdirmiyor artık eve ve bana alışmasını istiyorum. Bu konuda önerilerinizi bekliyorum.

10 CEVAP

Heiter

1.5 hafta uzun bir süre gerçekten ama sorun eve alışmada değil bence çünkü yazdıklarınıza göre mamasını yiyip tuvaletini yapıyor. İnsanlara karşı bir güvensizlik duygusu oluşmuş olabilir. Zamanla ve sabırla aşılır bence. Size saldırmadığı sürece bu şikayet edilecek bir durum değil sonuçta (kısa vadede konuşuyorum tabi). Mama ile ikna edemiyorsanız, oyuncakla size alışmasını sağlayabilirsiniz. Mesela olta alabilirsiniz (ya da basitçe bir çubuğa uzun kurdela bağlayabilirsiniz) ve onun görebileceği şekilde sallayabilir ve yerde süründürebilirsiniz. Bakarsınız ilgisini çeker ve oynamaya başlar. Bence kademeli olarak alıştırmak daha iyi. Sonra sonra dokunmaya çalışırsınız. | İşin sonunda bizim kedi gibi (gerçi kısırlaştırma sonrası tam bir sevgi kelebeğine döndü ama :D ) dokunulmaktan nefret eden bir kedi olduğunu fark edebilirsiniz. Bence olaya "benim beklentilerim" şeklinde yaklaşmamak lazım.

Scot

Kedi otunu oneriyorlar spreymis.yatagina oyuncagina ve kendi uzerinize sikarsaniz cok daha sakin okuyormua.mamasini kabina doldurmak yerine elinizle verin yazan var.mama kabi bos kalicak yani.siz vericeksiniz.daha sonra sakin ses tonuyla konusup sevginizi belirtin anlar.onun sevecegi bir yas mama alip kediye verirken basini oksayin yavas yavas alisir.bunlari bi deneyin bakalim

Scot

Acikinca gelip elinizden yer bence bu sekilde yavas yavas size guvendimi gerisi kokay zaten.sevdirirde kendini

Cathorn

yanında durun saklandığında yanında normal hayatınıza geri dönün çok üstüne düşmeyin bizimkide ilk öyleydi ama bu kadar uzun sürmemişti

esyeni

Bugün top alıp oynamaya başladım ama hiç oynamadı bile sonunda alışacaksa tabiki sabrederim dediğiniz gibi uzun bi süre oldu bende karakteri böyle diye düşünmeye başladım. umarım çabuk alışır

pasaemine

Fazla birşey yapma benim kedimde bana gelirken motorla getirilmişti aynı soruları yaşadım sıkıntı etme o insanlardan korktuğu için sana fazla yaklaşmak istemiyordur. Zamana bırak.

Keremdogar

Evin bazı odaları kapalıysa alışma sürecini biraz uzatıyor ve kumunun ve mamalarının sabit biryeri olursa adaptasyon sürecine yardımcı oluyor

esyeni

ona özel bi oda yaptım ben kumu maması tırmalama tahtası yatağı herşeyi orda yerini biliyor oraya gidiyor onun dışında bütün odalar açık ama o salonda koltuk altını tercih ediyor. Umarım dediğiniz gibi olur :(

Keremdogar

Benim kedim 40 günlükten beri bende hâla koltukların altında kediler köpekler gibi ortalıkta durmazlar bu yüzden kuytu köşelerde duruyorlar endişelenmeye gerek yok kumuna alıştıysa evede alışmıştır

esyeni

İçim birazda olsa rahatladı teşekkür ederim