Çok Korkuyorum Lütfen Bakar Mısınız

Sutunannesi

Kedim süt çok hassas bir kedi burda uzun süre bulunan arkadaşlar onu taşıma kutusuna sokamadıiımı bilirler. Uzun süren bir ishali vardı ve bende bu hafta onu zorla gerçekten onu çok üzerek ve strese sokarak veterinere götürdüm ve orda kan vs alındı gerçekten çok gerildi üstelik araba yolculuğundanda hoşlanmıyor kötü oluyor. Veteriner flagly şurup verdi sabah akşam vermek üzere şırınga ile bu aşıdan nefret ediyor evde hep gergin dolaşıyor bizi görünce kaçıyor koltuk altlarında falan uyumaya başladı gerçekten evde çok gergin. Ve kedimin ciğerlerinde su var aylardır fip mi fip olabilir mi diye kafa patlatıyoruz kısacası eğer şu an corono virüsünü taşıyorsa gerilmemesi gerek ama ne kadar çabalarsam çabalayım elimde olmuyor. Şurubu vermeğe devam ediyorum ve evde 4 gün daha sürecek olan gergin bir hava var bunların üstüne yarın karma aşısı olduğu mesajı geldi. Kafayı yemek üzereyim şu an onu yarın veterinere götürmem İnan’ın mümkün dahi değil bunca gerginliğin üzerinde onu evde götürmek için kovalıyı sonra zorlada onu sıka sıka sokağa çıkarmak istemiyorum veteriner ile konuştum eve gelebileceğini söyledi ama kedim kendine kimseyi yaklaştırmıyor yabancılardan korkuyor hatta bize bile kendini sevdirmiyor. Veterinere kendini yaklaştırmayacaktır bizde çare olarak onu mutfağa götürmeyi (mutfakta altına kaçacağı bir alan Yok) orda ensesinden tutmayı ve veterinerinde o an tak diye karma aşısını yapmasını planladık. Ama bu onu gerçekten çok strese sokacak artık evde hiçbir alana güvenemeyecek hep tetikte olacak. Eğer corono virüsü varsa kedim muhtemelen fip olacak. Zaten ishal diye acaba fip mi oluyor diye korkuyorum ateşte vardı biraz gittiğimizde enfeksiyon çıkmadı kan testinde diye ateşi araba yolculuğuna bağlamışlardı. Veterineri eve getirmek doğru mu bilmiyorum onu veterinere götüren çok zor ve onu çok strese sokuyor. Arkadaşlar nolur yol gösterin bu durumdaki bir kedinin karma aşısını yaptırmak İçin onu zorla gerçekten üzerek veterinere götürmekmi yoksa vet eve getirmekmi

23 CEVAP

Oykukedisi

Bence böyle bir virüsten şüpheleniyorsanız kesinlikle corona testi yaptırın zaten pahalı bişey değil

Sutunannesi

Yaklaşık 1 yıldır veterinerime corono testi yapsak mı acaba diye soruyorum ama kendisi benim ne kadar endişelendiğimi ve üzüldüğümü bildiği için en iyisi testi yapmayalım Çünkü eğer pozitifse sen her günü kendini üzerek geçireceksin diyor. Testi yapmamız gerektiği bir durum oluncaya kadar testi ertelememiz gerektiğini söylüyor. Boşuna endişe edeceksin ama çok istiyorsan yapalım diyor her seferinde. Veterinerim öyle konuşunca da tamam o zaman yapmayalım en iyisi test diyorum. Çünkü corono virüsü maalesef çoğu kedide aktif ve ben sütü çok kedili sokağa girip çıkan kedili bir evden sahiplenmiştim ords mutlaka corono virüslü kedi vardır sokağa çıktığı İçin ve muhtemelen bebekken virüs ona da geçmiştir. Bildiğiniz gibi sütün ciğerdeyiz sıvısı geçen Aralık’tan beri var. Her ne kadar çok hızlı nefes alsa da veterinerimiz şu an yapılacak hiçbir şeyin olmadığını söylüyor. İshal ve nefes alma dışında bir problemimiz Yok şükür. Ama ben gerçekten kendimi sıkıntıdan yiyip bitiyorum. Her şey onun İçin en iyisi olsun derken sanki her şeyi berbat ediyormuşum gibi bir his var içimde. Aşıyı erteleyeceğim 1 hafta 15 gün arası. İshalin geçmesini bekleyip vete mi götüreyim eve mi gelsin kısmını o zaman düşüneceğim. Umuyorum ki süt uyguladığımız tedaviye cevap verir (hala tam cevap vermedi) ve ishali geçer. Nefes içinde yapacak bir şey Yok gibi şu an o hızla inip kalkan göğsüne alışmaya çalışıyorum :( aslında şu zamana kadar her şey güzel gidiyor gibiydi süt açısından (nefes dışında) ishalle yeniden kendimizi burada bulduk çaresiz bir şekilde :(( umarım tüm Patili canlarımız sağlıklı olurlar ve sağlığına kavuşurlar

Sutunannesi

Kedimin ciğerlerinde uzun süredir su var. Islak fipte ciğerlerde de su birikimi olabiliyor o yüzden fip olabilir mi dedik hep geçen seneden beri. Ve kan testinde enfeksiyon çıkmayınca antibiyotiğe gerek duyulmadı ama giardia pozitif çıkarss antibiyotik verilir diye düşünüyorum. Tam olarak sıvı şeklinde yapmıyor dışkısını şekilli yapıyor fakat yumuşak olduğu İçin dışkısı uzun süre kumda bekleyince falan birbirine yapışıyor biraz eriyor ve ishal halini alıyor. Önceden sensitive glütensiz mama kullanırken sorun yoktu son 1, 1,5 aydır kısır mama kullanmaya başlamıştık kafamızı o kurcaladı acaba bu mamadan mı oldu diye. Bakalım tedavi dışkıyı sertleştirmedi ama mamayı yeni kullanmaya devam ettikçe düzelir diye umuyorum şu an. Çok teşekkürler

gunosari

Sütün annesi öncelikle geçmiş olsun umarım kısa sürede toparlar yavrucak.Bizim büyük kedinin karma aşısının zamanı gelmişti geçen hafta veterinere götürdük.Küçük kedinin karma aşısı ile aralarında 2 ay zaman var.İkisini aynı zamanda yapalım dedik.Veteriner küçük kedi için erken olduğunu büyüğünkini 3 hafta öteleyip aynı tarihe çekebiliriz ötelemekte sıkıntı olmaz bir süre koruyor daha dedi.Aşıyı öteleyebilirsiniz bence.

gunosari

Sütün annesi öncelikle geçmiş olsun umarım kısa sürede toparlar yavrucak.Bizim büyük kedinin karma aşısının zamanı gelmişti geçen hafta veterinere götürdük.Küçük kedinin karma aşısı ile aralarında 2 ay zaman var.İkisini aynı zamanda yapalım dedik.Veteriner küçük kedi için erken olduğunu büyüğünkini 3 hafta öteleyip aynı tarihe çekebiliriz ötelemekte sıkıntı olmaz bir süre koruyor daha dedi.Aşıyı öteleyebilirsiniz bence.

Veranifer

Gecmis olsun insallah yavrunuz iyilesir gercekten anlayabiliyorum sizi geceleri kalkip kedinizi kontrol etmek o caresizligi umutlu olmaya bakin bence fip testi yaptirin boylece tedaviye daha kesin gozle baslayabilirsiniz corana nin da fipe cevirip cevirmedigini de bilemezseniz emesi icmesi en onemlisi bagisikligina dikkat edin ve asiyi erteleseniz cok problem olmaz hastayken asi yaoilorsa asil geri tepebilir insallah iyilesir yavrucak su siralar cok fip haberi geliyor bende kedimi fip ten kaybettim olmasin ya bir tedavi bulunsun artik

Veteriner eve gelebiliyor

Sutunannesi

Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Corono testi konusuna gelirsek ben kedimin corono taşıdığını düşünüyorum ki zaten kedilerin %95 i taşıyor bu virüsü. Kedimi sonuçta sahiplendim ve sahiplendiğim evde bir sürü kedi vardı dışarı çıkabiliyorlardı dışarı çıkan kedi corono kapar ister istemez ve omunla aynı evi paylaşan kedilerde kapar kısacası Corono virüsü muhtemelen vardır. Ve ben zaten 1 yıldır fip endişesi ile yaşadığım için zaman zaman vitaminler kullanıyorum aminosol vs gibi. Devamlı kullanmıyorum çünkü zaten devamlı bir hastalık sorunu çıktığı için ilaç kullanıyor vücudunu da bu şekilde yormak istemiyorum. Elimden geldiğince az veterinere götürüyorum ki strese girmesin onu yormamaya gayret ediyorum kaliteli mamalar ile beslediğimi düşünüyorum acana sanabella vs şu an sağlık probleminden dolayı diet mamaya geçtik (proplan). Kısacası elimden geldiğince bir şekilde hayat standartlarını yüksek tutmaya çalışıyorum. corono testi yaptırdığımda da bir şey değişmeyecek değişen tek şey benim poronoyaklığım olacak deli gibi korkarak yaşayacağım ki şu an bile hatta uzun süredir kalbim sıkışıyor onun sağlığından başka bir şey düşünmüyorum. Pahalılığından ya da başka bir şeyinden değil onun ve benim ruh sağlığımız için yaptırmıyorum. Veterinerim de gerekli duymuyor zaten şu an çünkü ciğerlerindeki sıvı ıslak fiptrn kaynaklı değil (ıslak fip sıvısı devamlı artar ve 2,3 ay içerisinde ölümle sonuçlanır benim kedimde 1 yıldır sıvı var). Veterinerin eve geldiğini biliyorum fakat çok hassas bir kediden bahsediyoruz veterinere götürmek için kutusuna bile sokamadığım bir kedinin en güvenli yaşam alanı yani evine veteriner getirmek onun ruh sağlığını nasıl etkiler diye düşünüyorum. Üstelik arkadaşlar dediğim gibi test yaptırmadım ama kedimi sahiplendiğim yerden ötürü corono taşıdığını göz önünde bulundurarak hareket ediyorum. Kısacası benim önümdeki tüm yollar kapalı gibi duruyor