Merhaba, Bugün Sahiplendigim 1 Yaşındaki Shorthair İ Sevemiyorum

GumsGums

Gümüş 1yasinda aldığım kişi 1 ay önce sahiplenmiş evdeki erkek kedisine eş olsun diye fakat 1 kere bile elleyemedim dedi bugün almaya gittiğimde çok şaşırdı çünkü ben sevebildim fakat çok korkuyorum patilerine kesinlikle elletmiyor ve tırnaklarını geçirip ısırıyor

12 CEVAP

Heiter

Kediler, patilerine dokunulmasını sevmezler zaten. Çünkü patilerindeki sinirler dokunma hislerini hassas hale getiriyor. Kedinizin karakterini tanıyıp sınırlarına saygı duymaya çalışın. Kimi kedi kucakta yatmayı sever, kimisi de sevilmekten nefret eder veya ne zaman sevileceğine kendi karar verir. Bu durum, kediden kediye değişebildiği gibi kedinin yaşına/ortamına/fizyolojik durumuna göre bile değişir.

Heiter

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla kediniz stresli bir ortamdan çıkıp (sizi eleştirmek için demiyorum, kediniz açısından diyorum) başka bir stresli ortama girmiş. Birincisi; ortam değiştirdi. Geldiği ortamda başka bir kedi de var. Şimdi de yolculuğa çıkacak. Yani tepkilerinin bir açıklaması var. Onu bir süre rahat bırakmak lazım. Yavaş yavaş iletişim kurmak gerekiyor. İşin sonunda, öpülmekten hoşlanmayan bir kedi olduğunu da anlayabilirsiniz. Bence bu anlamda beklenti içine girmemek lazım. | Yolculuk konusuna gelirsek birkaç gün önce (başka hiçbir çözüm yolu kalmadığı için) arabayla 4 saatlik yolculuk yaptık kedimizle. Yol boyunca tüyleri döküldü. Dil dışarıda, hızlı hızlı nefes alıp durdu. Diğer eve varınca koltuğun arkasından çıkmadı, mama yemedi ve tuvaletini yapmadı. Sonra eve alıştı ama dönüş yolunda aynı şeyleri yaşadı. Diyeceğim o ki, seyahat kedilere iyi gelmiyor (istisnaları vardır elbette). | İkinci kediyle hemen tanıştırmayın kesinlikle. Yavaş yavaş alıştırın lütfen. Bununla ilgili sorulara ve blog yazılarına bakabilirsiniz. Uzun uzun yazmayayım. | Bu süreci doğru atlatırsanız alışacaktır illaki. Umarım biran evvel alışır.

Sutunannesi

Yeni bir ortam yeni bir sahip yeni bir ev bunlar bir kedi için çok stresli durumlar. Hiçbir kedi yeni bir eve ve yeni bir Sahibe sahip olduğunda direk sırnaşmaz sevdirmez öptürmez. Bir müddet tanımaya çalışır sizi evinizi çevresini kendini güvende hissetmez. Kediler hassas varlıklardır. Ve nasılki aynı anne karnından doğan insanlar bile farklı karakterli olabiliyorsa bu hayvanlar içinde geçerli her hayvan sevdirmez her hayvan insancıl olmaz onları da öyle kabullenmek gerek. Size alışması için ona bir kaç ay vermelisiniz. Ve diğer kedinizle bir anda tanıştırmayın mümkün olduğu sürece ikiside farklı odalarda konaklasınlar bir süre ancak siz olduğunuz zaman 15,20 dk gözetiminizde aynı ortamda bulunsunlar gün geçtikçe o süreyi artırırsınız. Zaten birbirlerine tıslayıp pati falan atacaklardır ilk başta. Birbirlerini istemeyeceklerdir. Zamanla her şey çözülür zaman her şeyin çaresidir tek yapmanız gereken sabırlı olmanız lafım size değil çoğu hayvan sahibi Ben sabredemedim dayanamadım bakamadım karakteri çok zor diyip ya sokağa atıyorlar ya başka birine veriliyorlar öncelikle bunlar eşya değilki atılsın veya satılsın can. Kimse sabretmek istemiyor herkes her şey bir anda hallolsun istiyor ama bu imkansız. En iyisi sizin zamana bırakmanız. Ve şimdi de yolculuğa çıkacak bir yolculuk bir kedi için gerçekten zor bir deneyimdir ve aşırı stresli bir ortamdır. Tüm bunlar üst üste gelince kediniz çok stres altında olacaktır ve size çok yavaş yavaş alışacaktır. Sabırlı olmalı ve onu kendi haline bırakmalısınız yani ellenmek istemiyorsa ellemeyin öpülmek istemiyorsa öpmeyin bırakn o kendini nasıl iyi hissediyorsa öyle davransın. Bir kaç ay sonra size alışıp yanaşmaya başlayacaktır zaten. Ama tabiki her kedinin ayni mizaçta olamayacağını göz önünde bulundurun ona yaklaşırken. Yolculuk içinde çıkmadan bir veterinere uğrayıp yolculuk için verilen sakinleştiricilerden alabilirsinz en azından yolculuk boyunca uyur daha az stressiz olur onun için :)

Ya ısırma huyu bizim kedimizde de var evet bazen ısıracak gibi yapıp geri çekiyor kendini sizinle oynuyor olabilir. Onun dışında da ısırma huyunu bıraktırmak için veterinerinizle ceza yöntemini tartışabilirsiniz. Bir de eve yeni geldiği için ona biraz zaman vermenizi öneririm sonuçta yeni bir ortam ve yeni bir ev biraz alışması da iyi gelebilir. Diğer kedinizle ilgiliyse sizin kontrolünüzde birbirlerini görmelerini ve uzaktan da olsa bakışmalarını sağlayabilirsiniz ama mutlaka sizin kontrolünüzde olmalı ve ikisinin de tırnaklarının kesik olduğunu düşünerek bunu söylüyorum. Tırnaklarını kesmediyseniz karşılaşmaları için kestirmeyi bekleyin derim.

GumsGums

Gunaydin, bu sabah miyav sesleriyle uyandık sanırım tuvaleti geldi kucağıma aldim taşmasını taktim bahçeye çıkardım yapmadım kumunu unutmusum heryer kapalı içeri girdik dolandı durdu kustu aklım çıktı sonunda eşyalarının olduğu poşete kakasini yaptı inan ondandan çok ben rahatladım. Şimdi kucağımdan inmiyor mirliyor surtunuyor sanirim guzel olacak

GumsGums

Ilk sahibi çocuklarla büyüdüğünü ve böyle olmadığını söylemiş ama ben deli gibi korktum şuan hususi patisini sevecek değilim fakat aniden dönüp ısırıyor alışır mi peki? Tırnakları kesilir fakat dişlere çare yok. Kızımı da ısırırsa diye korktum açıkçası. Kucağıma aldim öptüm bile ama 2. De suratımi ısıracaktı ve birde yarın yola cikicaz 5 saat sürecek bir sorun olur mu? Ve evde 1 kedim daha var dişi sokak kedisi o henüz yaşında değil ilk günden yanaya gelmeliler mi?

GumsGums

Istanbulda yasıyorum sahiplendigim sokak kedisi 3 aydır bizimle sütten kesilir kesilmez aldik çok oyuncu bi kedi ısırır tırmalar ama tamemen oyun esnasında.ben busabah gümüşü almak için edirneye geldim gümüş 1 ay önce başka birinden alınmış evet dediginiz gibi stres dolu eş olsun diye alinmiş ama baş edemedikleri için vermek istediler . Ilk kez benim sevebildigimi söyledi yarında istanbula donucem keşke daha fazla stres olmadan bi yolunu bulabilseydim tek isteğim rahatlaması ama ısırması diğer kedim gibi değil yani oyun yapmıyor bitarafim ağzında kalacak..tek umudum alışması istemediği birseyi yapmam zaten onun için soruyorum ki daha kötü olmasın hiç böyle bi durumla karşılaşmadım yılandan bile korkmam ama aklım çıkıyor kediye yaklaşırken

Evet sizi çok iyi anlıyorum kediler cezadan pek anlamıyorlar belki ödülle alıştırabilirsiniz yani size kendini her sevdirdiğinde bir parça mama verirseniz belki alışır diye umut ediyorum

cngzhnhh

Bazı kedilerin karakteri farklidir . 12 kedim var

GumsGums

Herşey daha iyi bugün tırnaklarını kestim

GumsGums

O kadar yazım niye 1 cümle çıktı yaaa of

GumsGums

Herşey daha iyi bugün tırnaklarını kestim