Mama Tavsiyesi

mkoyuncu

Merhaba arkadaşlar. Ofisimizin bulunduğu yerde bir kedi yavruladı yaklaşık 1-1.5 ay kadar oldu. Neredeyse hergün ilgilendim bunlarla ve kopamadım bir türlü ve aralarından 2 yavruyu bakmak için aldım. Anneleri emzirmiyor artık yavrular memeye gidince anneleri kalkıyor hemen ve yavru zor bela emmeye çalışırken anne acı çeker gibi yüzünü ekşitiyor ve hemen kaçıyor. Annelerini almadım ve bir petshop yolu tuttum. Bana süt tozu ve proplanın yavru mamasını verdi. Birde gourmet diye kıyılmış sığır eti verdi. Yavrular mamayı yiyebiliyor izliyorum ama sığır etinin konservesini açınca çıldılar resmen. Kokusuna bile deli oldular ve pet shopun tavsiyesi üzerine 1 çay kaşığı kadar verdim kendilerine aşırı iştahlı yediler. Şimdi sizlere sorum bu sığır etini günde ne kadar vermeliyim ve kuru mama iyimi uygunmudur. Birde süt tozunu hazırladım ancak hiç yüzüne bile bakmıyorlar onun. Süt tozunu mutlak içmeleri gerekiyor mu ? Şimdiden teşekkür ederim.

5 CEVAP

AyseBerraAydin

Kuru mama kesinlikle uygun değil, yaş manası da öyle Proplan ve Gourmet. Ikisi de Purina'nın ürünleri ve ikisi de sağlıksız. Içinde kedilerin ihtiyacı olmayan mısır,pirinç gibi karbonhidratlar var. Içindekileri bir okuyun isterseniz. Proplan gibi içine kediler için bağımlılık yapıcı maddeler ile şişirilmiş bir mama almayın sakın. Düşünün, Proplan markası kendiniz bu mamayı yetmezse iade garantisi sunuyor ! Bu da demektir içine kediler beğensin diye bizdeki çin tuzu dedikleri şey gibi maddeler koyuyorlar. Her neyse asıl soruya gelecek olursak, mama olarak yavru olduğunu söylemişsiniz ND kitten öneririm içeriği kediye ağır gelmez, kaliteli, protein ağırlıklı bir mamadır. Eğer pahalı gelirse 10 kg liklere bakin. 10 kg alınca 32 TL'ye falan geliyor kilosu. Linki koyarim isterseniz. Eğer o da pahalı gelirse Matisse kitten olur. Büyüyünce de Acana ve Orijen veya Petcurean kullanabilirsiniz şuan Acana ve Orijen in stokları az Türkiye'de. Ama kediler büyüyene kadar :) Stok yenilenmiş olur. Yaş mama olarak da biz Gimcat ve Schesir kullanıyoruz. 6li alınca çok uyguna geliyor :) Kedilerinin için sağlıklı uzun ömürler dilerim. Şunu da ekleyeyim kedilerin çoğu, çoğu yaş maya bayılır, kokusunda bile çılgına döner dediğiniz gibi. Bizim ki paketlerin kenarlarını ısırıyor

AyseBerraAydin

Yani Gourmet's özel bir durum değil bizimki Gimcat e de aynısını yapıyor :)

mkoyuncu

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Yaş mamayı ne sıklıkla ne kadar vermeliyim peki ?

AyseBerraAydin

Ben teşekkür ederim siz bu tavsiyelerde uyun yeter :) Yaş mama şıklığı haftada 1-2 oluyor yetişkin kediler için. Kedilerinin kuru mama yiyorsa ( ki bizimki 2 aylık oldu hala yemiyor) yaş mamayı haftada 2-3 kere verebilirsiniz bizimki tamamen yaş mama ve haşlanmış tavukla besleniyor o yüzden pek bilmiyorum ama bir arkadaşımın 2 aylık kedisi var bizimkiler aynı yaşta haftada 2-3 kere veriyorlar. Siz zaten çok az veriyorum üşümüş 1 çay kaşığı. Haftada 3 uygundur bence

AyseBerraAydin

Veriyormuşsunuz diyecektim