Kedilerime Köpek Mamasj Verebilirmiyim?

Sitede beslediğim bir çok kedim var sayıları 7/8 arasında değişiyor bazen artıyorlar da. Onları sıklıkla marketten aldığım kedi mamasıyla besliyordum ama kedi maması bitmiş ve başka bir markette de bulunmuyor . Kedi mamaları tekrar gelene kadar köpek mamasını suyla veya sulandırılmış sütle versem bir sakıncası olur mu?

9 CEVAP

LoveAnimals

Sakın kedilerine köpek maması verme!

felishuman

Verilmemeli. Birkaç nedeni var fakat ben sadece köpek mamalarının kedilerin taurin ihtiyacını karşılamadığını hatırlıyorum.

Elifmuzeyyen

Vermeyiniz. Kucuk kopekler kedi mamasi yiyebilir bunla ilgili yazi okumuştum. Ancak kopek mamasini kedi mamasina veremezsiniz icindekileri birakin boyut olarak bile uygun degil. Kedi mamaniz gelene kadar 150 gramlık paketli goody dostluk mamasi alabilirsiniz migros marketlerde var. Fiyatı da 1.5 tl gibi uygun bir rakam. Mama almayip kendiniz ev yapimi mama da hazirlayabilirsiniz. Sogan sarımsak haric sebze haslayabilirsiniz. Et suyu da karistirabilirsiniz. Yetiskin kedilerse sut verebilirsiniz. Ciger alip kucuk kucuk kesip et veya tavuk bulyonda makarna haslayip karistirarak mama yapabilirsiniz. Sokak kedilerine ara sira vakit buldukça veriyorum. Ciger sakatat grubunda oldugu icin surekli yemeleri zaten dogru olmaz. Bunun disinda ev yapimi mamalarda cigerli pirinc lapasi yapabilirsiniz veya et suyuna ekmek dograyip yogurt dokerek yas mama kivami elde edebilirmissiniz denemedim ama sokak kedilerine ev yapimi yemeklerde görmüştüm. Gecici bir sure oldugu icin bir iki kere bunlari degistirerek yapabilirsiniz mamaniz gelene kadar. Surekli ciger veya ekmekli tarifi yapmamanizi oneririm

Başka bir yerde kedinin köpeğe verilmiş mamayı yediğini görmüştüm ben sadece 1 defalığına mahsus vermek için demiştim kedileri sürekli köpek mamasıyla beslemek değil sadece aç kalmasınlar diye bir kaç seferliğine sorun yaratırmı diye sordum

Köpek mamalarını ezip verebilirsiniz kedilere. Bence tek sorun köpek mamalarının kedilerin yiyebileceğinden daha büyük olması. Bunun dışında taurin ihtiyacını karşılamaz, kalorisi daha fazla vs önemli değil. Sonuçta sokak kedilerinden bahsediyoruz. Bu kediler çöpten yemek yiyen, çoğunluğu zayıf olan hayvanlar. Taurin ihtiyacını çöpteki besinler karşılıyor mu? Ya da kalorisi fazla gelse ne olur bu kadar zayıf hayvanlara? Üstelik siz sürekli değil sadece kedi maması gelene kadar vereceksiniz. Kırıp verin bir şey olmaz. Zaten sokakta kedi maması yiyen köpekler de köpek maması yiyen kediler de var.

Cakirpamuk

Bağzı cevapları doğru bulmuyorum
Sürekli vemriceksin zaten verebilirsin ben bunu arastirmistim kediler hayatları boyunca kopek maması yiyerek yasayamaz ama arada bir vermenin bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum ve şöylede açıklıyayım canlılar dünyada neden var kediler birileri onu koruyup kollasın diyemi dünyaya geldi aç bir kedi doğada köpek mamasının içerdiği besin değerini içeren bir besin bulsa yemiyecekmi dışarıdada kediler yaşıyor onlar laboratuvar ortamında besin değeri onlara özel hazırlanmış mamalarmı yiyorlar. Her neyse zaten birkaç kere vericeksin ne olabilirki yani basit düşün bence

Tikih

Sakın vermeyin kedi ile köpek mamalarının arasındaki besin farkı farklı , onun haricinde kaloriside fazla biliyorsun köpekler büyük ve pek doymayan hayvanlar. Kediler küçük ve hızlı doyarlar .

Aynen öyle ben bugün bir paket verdim boyutları çok büyük değildi suyla ısladığımda yemediler ki mamayı yere dökerken kapışmaya başladılar be iştahla yediler dedğiniz gibi sokak kedileri sürekli beslenemeye hayvanlar oldukları için kalorisi fazla olan bir mamanın zararı olacağını sanmam ben sadece içerisinde köpeklere iyi ama kedilere zararı dokunabilecek birşey varsa diye sordum bütçem çok geniş te olmadığı için Carrefour dan 1,50 tl ye 150 gr olan mamalardan alıyorum bir zamanlar o mamaları vermeye de korkuyordum çünkü birisi bana ucuz olan dost mamalarda bağımlılık yapan bir maddenin olduğu ve yemediklerinde öldüklerini söylemişlerdi ben araştırdım öyle birşey bulamadım kedilerimi de uzun zamandır aynı mama ile besliyorum sadece 3 ay onları görüyorum ama 2-3 senedir tanıdığım ve o mama ile beslediğim kedilerim var önerebileceğiniz uygun fiyatlı mamalar varsa hayvanlara farklı olması açısından öğrenirsem güzel olur ve ya yapılan bağışlardan nasıl yararlanabilirim ücretsiz olarak bekleyebilmek te isterim çünkü ben öğrenciyim ve sürekli mama almak onları doyurmak istiyorum doyurduğum zaman gönlüm rahatlıyor bir nebze bu da bütçe açısından anlıyacağınız gibi zorluk çıkarabiliyoe

KediliBaba

evde mama kalmadı vericek bir şey yoksa bir defalığına verin ama sürekli verilmez kedi köpek ihtiyaçları farklı türler mamaları fayda değil zarar olur uzun vadede