Evde Pire Var Acill Yardım!!!!

pasaemine

Arkadaşlar annemle abim evde pire fark etmişler ve kesinlikle kediden olduğunu iddia ediyorlar. daha önce böyle bir durum yaşayan oldumu ne yapmam gerek lütfen acil cevap verin daha fazla çoğalırlar mi insan piresi mi acaba

7 CEVAP

Heiter

Öncelikle kedinizden gelen pire insana bulaşmaz. Hijyen anlamında rahatsız edicidir o kadar. Ayrıca kedinizin üzerinde olmadığı sürece de bir süre sonra ölür çünkü kedinizi bir konak olarak kullanır. | Gel gelelim çaresine: Emin olmak için kedinizin tüy diplerine bakarak onu muayene edin. O pireler ortalığa saçılacak kadar fazlaysa kedinizi istila altına almıştır zaten. Tüy dibinde hızlı bir şekilde hakaret ederler. Kulağa yakın ve boyun bölgesinde daha rahat görürsünüz. | Emin olduktan sonraki adım tedavi. Müdahale etmezseniz artmaya devam eder. Unutmamak lazım bu böcek, kedinizin kanı emiyor. (Ben bir tanesinden çıkan kanı gördükten sonra kedilerim için ayrıca üzülmüştüm.) Eğer bir ay içinde dış parazit uygulaması yaptırmadıysanız bir ense damlası alın derim. Evde başka kedi(ler) varsa uygulama sonrası devamlı gözlem altında tutun çünkü enselerini yalamamaları lazım (birbirlerinden ayırabiliyorsanız ayırın hatta.) O ilaç zehirli çünkü. | Damla sonrası o pireler patır patır dökülecek. Bu aşamada evi sirkeli su ile temizlemenizi tavsiye ederim ki yumurta vs varsa gitsin. | Bir de koli bandı alın çünkü damla sonrası dökülen (kimi zaman hâlâ zıplamakta olan) pireleri toplamak için en etkili çözüm o. | Hangi ürünü kullanacağınız önemli. Marka vermeyeyim ama pirelerin tüm yaşam evrelerinde etkili olan ilacı alın mutlaka. Yoksa o döngü kırılmamış olur ve başa sarar. Şimdiden söyleyeyim, sabır isteyen bir süreç. Ailenizden, anlayışlı olmasını rica edin bence. Geçmiş olsun

pasaemine

Teşekkür ederim

kedilerim2018

kedinize dış parazit ense damlası damlatın .ona gelen pireler kanından zehirlenip ölür.ev için neyapabilirsiniz bir fikrim yok.

lamiaaslan123

evi ilaçlatsanız geçebilir belki ama kesin bir bilgim yok

Peri_cann

Evi kıyı köşe süpürüp silmelisiniz. Pirelerin gitmesinde çok iyi temizlik şart. :)

Elifmuzeyyen

Eviniz sirkeli suyla silebilirsiniz pire icin kullanılan iyi bir yontem olduğunu okumuştum

KediliBaba

panik yapmayın;yalnız değilsiniz bende dün bir tane buldum ama panik yapmadım muhtemelen köpeğimle geldi 1 taneden bir şey olmaz yakaladım lavaboya attım yapışınca inceledim evet safkan pire orjinal hemde ama işte tek çift değil bekar pireler üremez :) sonra lavabonun derinliklerine yolladım onu vicdanım neden se hiç sızlamadı nasıl hayvanseverim pirede hayvan değilmi onu doğasına falan kavuşturmalımıydım diye düşünmedim bile :P