Hasta Sokak Kedisi Elimi Isırdı Ne Yapmalıyım ?

Bullefprof

25 dk önce filan bir sokak kedisi baș parmagımı ısırdı. Kedi bayağı bir hastaydı,bir gözünü hic açamıyordu. Titriyordu vs.yemek yedirmeye çalıșırken parmagımı birden ısırdı.yani dișlerini geçirdi. Çok az kanadı. Ama ailem genelde özellikle hasta kedilere elememe șiddetle karșı çıkıyor. Bu yüzden henüz söylemedim. Söylemeli miyim lütfen bilenler yazsın

15 CEVAP

aleyn

sabunla iyice yıkayın varsa baticon ve antibiyotik içerikli bi krem sürün genelde bir şey olmaz ama şişme kızarma olursa enfeksiyon olmuş olabilir.

Nurada

Hiç bekleme. Git kuduz aşısı yaptır. İhmale gelmez

Tikih

Eğer şişlik, kızarma ,kaşıntı, ağrı, acı vb. Şeyler olursa mutlaka söyleyin

sophiee

Isırığın boyutu ile kuduz bulaşma ihtimali arasında doğrudan bir bağlantı yok. Doku bütünlüğünüzün bozul aşı yeterli. Son 5 yılda yapılmış tetanoz aşınız yoksa bir acil servise gidin. Her iki aşınızı da yaparlar.

sophiee

Bozul aşı * bozulması olacaktı.

Uranus1

Kedilerde kuduz vakasına çok rastlamadım ama diğer türlü parazit geçme ihtimali var mı bilmiyorum parazitin geçme ihtimali daha çok tırmalama da oluyor şu ana kadar bende çoğu kedi tarafından ısırıldım tırmalandım mesleğim gereği dahada ısırılcam gibi artık bünyemin parazitlere alıştığı düşünüyorum

zuhall

Kuduz+tetanoz asisi yaptirmaniz gerekir cunku bu is sakaya gelmez. Binde bir ihtimal gelip sizi bulur.

Parazite bunye alismasi diye birsey yoktur toxoplasmaya zaten bagisiklik gelisir yani bidefa olursaniz bidaha olmazsiniz. Normal insanda komplikasyon olmadikca hafif seyreder hamilelerde tehlikelidir.Salyayla da bulasabilir cunku kendini yalayarak temizliyor sonucta.

Tikih

Bu arada geçmiş olsun

Bullefprof

Șu anlık șisme vs yok . Yani ciddi birșey olmaz degil mi

Bullefprof

kedinin ısırdığı yerin resmini attım farklı bir soru olarak ona da bakar mısınız lütfen

Uranus1

Bakın benim dediğim olay küçük yaşta e coli parazitine enfekte olan çocuğun ileri yaşta aynı parazitle enfekte olduğunda çocuğun parazite karşı direnç kazandığı makaleyi okuyunca kendi üzerimden şakasına öyle söyledim bu tür olaylar tabikide ciddiye alınmalı

cik

En kısa zamanda kuduz aşısı yaptırın. Ayrıca kediyi de veteriner takibine almanız sizin açınızdan yararlı olacaktır.

KediliBaba

başıma geldi beklemeden kuduz aşısı yaptırın kediyi takip edin 3 kez aşı yapıcaklar kedi ölürse 30 gün aşı olucaksınız. ihmal etmeyin

Bullefprof

Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için dun gidip așı oldum ama șu an çok ağrıyor

PnrSvl

Ne yaptınızı merak ettim. Aynı durumdayım. Parmağım şişti. Elim ve kolum ağrıyor. 12 saat sonra Kuduz ve tetanos aşısı oldum. Sizin durumumuz nasıl?