Mrh Gozlei Acilmamis Bir Kedibuldum

ecece616

Ne yapmam gerekir

11 CEVAP

Elifmuzeyyen

Gözleri açılmamış ise 1 haftalik 10 gunluktur o yavru. Annesinin olmadığından eminseniz ve sut anne bulamiyorsaniz büyük bir fedakarlik gerektiriyor. Ben bu kadar kucuk yavru buyutmedim ama okuduklarimdan biliyorum size yardimci olmaya caliscam öncelikle vvucut isisi cok onemli bir mesele. Lutfen bebegin etrafına sicak su torbasi koyun ama asla tenine degmesin onu yakmasin. Sicak su torbasi yoksa pet siselere koyup agzini iyice kapattiktan sonra corap gecirin havluya da sarabilirsiniz. Iki tarafina da koyun anne sicakligi olmadigi icin cok onemli. Vucut isisi 2 derece dusen 2 aylik olacak kedimi geri donduremedik malesef kaybettik sicaklik cok onemli yani. Ve daha sonra pet shoplarda satilan kedi sut tozlari varmis yeni dogan icin onlardan temin edin sadece saf sut asla ve asla vermeyin. 4 haftalik olana kadar 2-3 saatte bir beslemeniz lazim. Biberon alip x seklinde agzini delmeniz gerekiyormus yavruyu ne cok yatirmalisiniz ne de cok ayakta tutmalisiniz. Bogazina kacabilir vereceğiniz mama çünkü. Annesi olmadigi icin de tuvalet isi size bakiyor yine. Besledikten yaklasik 10 veya 15 dakika sonra kulak cubugu veya pamugu islatip karin bolgesi ve genital bolgesine nazikce islak pamugu dokundurmaniz lazim yavasca nazikce lutfen silerseniz tuvaletini yaptigini pamuğun degisen renginden anlayacaksinizdir. Annesiz yavruların yasama sansi zor oluyor keske bir sut anne bulabilseniz her sey hem daha saglikli hem daha kolay olur yasadiginiz yer neresi bilmiyorum ama ilan acmak icin kullandigim bir instagram hesabim var eger isterseniz oradan sizin adiniza sut anne arayabilirim yavruya

Elifmuzeyyen

Gerekli malzemeler. Yavruyu icine koyacaginiz sepet veya kutu. Isi kaynagi olarak kullanacaginiz isitici ped veya sicak su torbasi. Bolca el havlusu battaniye kumaş bez parçası. Kagit havlu tuvalet icin pamuk veya kulak cubugu. Küçük biberon ignesi olmayan enjektör yavru kediler icin hazırlanmış hazir ozel mamalar veya karışım ve son olarak sizi uyandirmasi icin alarm. Bunlar gerekli malzemeler. Ilk olarak imkaniniz varsa tabiki veterinere goturup muayene ettirin. Yavru kedinin vucut isisinin kesinlikle kontrol edilmesi gerektigi yaziyor ayrica asla vucut isisi dusuk bir kediye sivi veya besin verilmemesi gerektigi eklenmiş. Yeni doğanlarda vucut isi sicakligi anne tarafindan yapildigi icin annesiz yavruların isilari dusuk oluyor elinizle patisine dokundugunuzda size soguk geliyorsa durum acil olabilir diye yazılmış. Yapmaniz gerekn patilerin tuysuz kisimlari ve kulaklarina dokundugunuzda size soguk geliyorsa onu isitmaniz gerekiyormus elinizde kulaktan olcum yapilan bebek termometresi varsa olcebilirmissiniz ve derece 37 ila 39 arasında olmalıymis. Basini agzini ve burnunu kapatmayarak nefes alacak sekilde eski bir kazaginizin kolunu kesip onu sarmaniz gerekiyor. Buraya direkt metni kopyalayamiyorum gorsellerden dolayi. Okuyup bakarak size yaziyorum suan. Daha sonra kan sekerinin tehlike yaratacak kadar düşük olup olmadığını, yavru kedinin diş etlerine bakarak kontrol edin diyor yazida. Dis etleri her daim pembe renkte olmaliymis eger soluk renkte veya griyse kan sekeri dusuk veya şokta demekmiş bu durumda veteriner hekime ihtiyacınız olacak kendi basiniza halledemeyebilirsiniz. Ayrıca susuz kalip kalmadığını da kontrol etmeniz lazim. Kontrol için kedinin ensesindeki deriyi baş ve işaret parmaklarınızla tutup nazikçe yukarı çekin, bıraktığınızda hemen eski halini alıyor olmalı. Kedilerin, özellikle yavru kedilerin ense kısımlarında çok gergin olmayan yumuşak bir deri yapısı vardır fakat bu yapı aynı zamanda elastiktir. Eğer elastikliğini kaybetmiş, tutup çektiğinizde öylece burulmuş şekilde kalıyor ve normal haline dönmesi belli bir süre alıyorsa yavrucak susuz kalmış demektir. Ona direkt olarak su vermeyin. Aynı küçük bebekler gibi yavru kediler de belli bir gelişkinliğe ulaşana kadar su ihtiyaçlarını anne sütünden alırlar. Susuz kalma ya da ishal gibi durumlarda elektrolit sıvı verilmeli bunu kendiniz de hazirlayabilirmissiniz. Tarifini yazacagim aşağıya.

Elifmuzeyyen

Elektrolit sivi tarifi: Bir bardak kaynatılıp oda sıcaklığına getirilmiş içme suyunun içine; 1 yemek kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz ekleyerek iyice karıştırın. Normalde kedinize şekerli ya da aşırı tuzlu şeyler vermemeniz gerektiğini, bunun bir acil durum müdahale yöntemi olduğunu ve sürekli uygulanmaması gerektiğini unutmayın.

Elifmuzeyyen

Yavru kedilerin karın kısmı her daim yumuşak ve tok olmalıdır. Karındaki aşırı şişlik ve sertlik; kabızlık, iç parazitler veya başka sorunlara işaret olabilir. Kabızlık sorununu kolaylıkla beslerken vereceğiniz sıvı miktarını çeyrek oranda artırarak geçirebilirsiniz. Gazdan kaynaklı şişkinlik problemini ise aynı küçük bebeklerde olduğu gibi yavru kedinizin sırtını nazikçe okşayarak giderebilirsiniz.Tüy kontrolü için bir tarakla yavruyu çok dikkatli ve narin bir biçimde fırça ile tarayın, ve tüylerin arasına iyice bakın. Tercihen tarama işlemi sırasında kediyi beyaz bir yüzeyin üzerinde tutun. Eğer tarama esnasında tüyler arasından dökülen bir şeylere rastlarsanız bu dış parazit sorunu var demektir. Parazit varsa veteriner hekime gitmeniz gerekiyor. Eğer yavrunun gözleri açılmamışsa, gözlerinin üstünde ve çevresinde toz ve iltihaplanma benzeri bie oluşum bulunup bulunmadığına dikkat edin.Fazla büyük olmayan sağlam bir kutu veya sepetin içine el havlusu ya da benzeri kalınlık ve dokuya sahip bir örtü yerleştirin. Yavruyu rahat ve yumuşak bir yüzey üzerinde tutmanız gerek. Mutlaka bir ısı kaynağına ihtiyacınız var. Isı kaynağı olarak evde kullanılan küçük boy sıcak su torbaları ya da ısıtıcı pedlerden faydalanabilirsiniz. İkisi de bulunmuyorsa içi sıcak su ile dolu bir şişe kullanabilirsiniz, şişenin ağzını sıkıca kapattığınızdan ve su sızdırmayacağından emin olun. Isı kaynağını kedi ile direk temasını ve ortaya çıkabilecek yanık benzeri ciddi sorunları engellemek adına dikkatlice izole etmelisiniz. Kedinin kutu içindeyken ihtiyaç hissettiğinde ısı kaynağından biraz uzaklaşabileceği kadar alanı olması şart. Cok fazla bilgi var ayrintili bilgiyi google a annesiz kedi bakimi patiliyo yazdiginizda bulabilirsiniz. Eğer kedinin susuz kalmadığından, vücut ısısının normalin altında olmadığından ve gaz oluşumundan kaynaklı karın şişkinliği olmadığından eminseniz artik onu besleyebilirsiniz

Elifmuzeyyen

Lutfen patiliyo sayfasindan yazacagim bilgileri de okuyun

Elifmuzeyyen

https://patiliyo.com/annesi-olmayan-0-4-haftalik-yavru-kediciklerileri-nasil-beslersiniz/ Eğer henüz dünyaya gözlerini yeni açmış bir kediciğin bakımını üstlendiyseniz tüm bunları sizin yapmanız gerekir, kısaca kedi annesi ya da kedi babası olmalısınız. Onu gün içinde en az 2 en çok 4 saat aralıkla beslemeli ve tuvaletini yaptırmalısınız. Petshoptan alacağınız toz mama kutusunun üzerinde yazan talimatlara göre hazırlamalısınız. Eğer kutu üzerinde talimat yazmıyor ya da farklı dilde ise satın aldığınız yere danışın. Satın aldığınız ürünün markasını internetten aratarak da kullanım talimatlarına erişebilirsiniz. Karışımı topaklanma olmadan iyice çalkaladığınıza emin olun, hazırlarken kullandığınız malzemelerin temiz olmasına özen gösterin.

  1. Eğer hazır toz mama yoksa evde bir karışım hazirlayabilirsiniz. 1 Yumurta sarısı
    Yarım çay bardağı tam yağlı günlük süt
    1 çay bardağı su
    1 tatlı kaşığı nişasta
    1 yemek kaşığı yoğurt
    yarım çay kaşığı bal
    1 damla pediatrik (çocuk) vitamin.
    Yumurt sarısı, süt, su, nişasta ve yoğurdu temiz bir kapta iyice çırpın ve pişirin. Daha sonra soğumaya bırakın. Gerektiğine, yani karışım biberondan akmayacak kadar katı ise veya yavru kediniz kabızlık/su kaybı yaşıyorsa bu karışımı yine evde hazırlayabileceğiniz elektrolit sıvı ile sulandırabilirsiniz. Çok acil durumlarda 1-2 seferi aşmayacak şekilde kediyi marketlerde yeni doğan bebekler için satılan toz süt/mama karışımları ile de besleyebilirsiniz, fakat sürekli olarak bunları kullanmanızı önermiyoruz. Son olarak yavru kedinize asla inek sütünü olduğu gibi içirmeyin, bu onlar için ölümcül olabilir.Yeni hazırladığınız karışımı kediyi besleyeceğiniz biberona doldurun. Biberonu benmari usulü (kaynar suyun içine oturtarak) 40 derece sıcaklığa kadar ısıtın. Bunu yaparken evdeki su ısıtıcınızın bebek maması ayarı varsa bundan faydalanabilirsiniz. Yoksa mamanın sıcaklığını bileğinizin iç kısmına bir damla mama damlatarak kontrol edin, ne sıcak ne de soğuk geliyor olmalı, ılık olmalı. Mama karışımını ısıtırken sadece kullanacağınız kadarını ısıtmalısınız. Eğer ısıttığınız mamadan artan olursa bunu çöpe dökün tekrar kullanmayın. Artan ısıtılmamış mamayı, ağzı kapalı olarak buzdolabında 24 saat muhafaza edebilirsiniz. Biberonu veya damlalığı her kullanimdan sonra yıkayın.

ecece616

TSK lakin bir ay bende kaldı şimdi başka birine vermek zorunda kaldım ise başladım ve zamanım olmuyordu

Elifmuzeyyen

Ve yavru kedi sütten kesilemeyecek kadar küçükse onu katı gıdalarla besleyemezsiniz, anne sütü yerine geçebilecek bir karışım ile beslemelisiniz. Asla hiçbir yaştaki kediye direkt olarak inek sütü vermeyin, özellikle yavru kedilerin sindirim sistemi laktozu kaldırabilecek özellikte değildir. Besleme için veteriner ya da evcil hayvan dükkanlarında satılan yavru kediler için özel formüle edilmiş toz karışımlardan kullanmalı, bunları karışımın paketinde belirtildiği şekilde sulandırıp, yine paketin üzerinde belirtilen miktarlarda kediye vermelisiniz. Eğer böyle bir toz karışım ilk anda bulamıyorsanız normal bebekler için satılanları geçici süreyle kullanabilirsiniz. Onu da bulamıyorsanız evdeki malzemelerle uygulayabileceğiniz tarif ve besleme konusunda detaylı bilgi için ilgili içeriğimizi mutlaka okuyun. Yine bu karışımla kedinizi beslemek için ucu onun ağzına uygun büyüklükte olan bir biberona ihtiyacınız var. Unutmayın yavru kedileri günde 2-3 saatlik aralıklarla sürekli beslemelisiniz ve beslerken asla sırt üstü pozisyonda tutmamalısınız, karınları üzerinde düz bir zeminde başları şişe ile yaklaşık 45 derecelik bir açı oluşturacak şekilde tutmalisiniz. Yavru kediler belirli bir olgunluğa erişene kadar tuvalet ihtiyaçlarını kendi başlarına gideremezler ve kendi başlarına temizlenemezler, bu konuda annelerinin yardımına ihtiyaç duyarlar. Annenin yokluğunda bu ihtiyacı siz karşılamalısınız. Öncelikle yavruyu beslerken hızlı emme sonucu burnun ve ağız kısmına mama bulaştı ise bunu ıslak ve ılık bir pamuk ile nazikçe silin. Daha sonra dizlerinizin üzerine ya da bir masaya kağıt havlu serin, yavruyu buraya sırt üstü yerleştirin ya da elinizde tutun. Yine ağzını silerken kullandığınız gibi ılık ve nemli bir pamuk parçası ile önce karın kısmını ovalayın ve daha sonra genital bölgesini nazikçe silerek tuvaletini yaptırın. Bu işlemi her beslemeden sonra, hatta gerektiğinde beslemeden önce de tekrarlayın. Yavru kedilerin idrarı açık sarı renkte olmalıdır, koyu sarı renk sıvı eksikliğine işaret eder ve mudahale edilmelidir. Diskıları ise açık kahverengi ve diş macunu yoğunluğunda olmalıdır. Eğer farklı renkte ve daha sert ya da sulu dışkı gözlemlerseniz bu kedinin ishal ya da kabız olabileceğine işaret olabilir, bazen de mama degisikliginden kaynaklanabilir. Yazinin sizi ilgilendiren kismi bu kadar. Lutfen bunlari okuyun bakin tek tek kopyaladim yeri geldi okuyup yazdim teker teker. Lutfen burdan beni de haberdar edin.

Elifmuzeyyen

K ediyi asla sırt üstü beslemeyin, beslenirken düz bir zeminde yüzüstü duruyor olmalı. Bunun için kediyi bir masa üstüne koyabilirsiniz, altına da havlu veya kağıt havlu yerleştirebilirsiniz. Biberon içindeki mama azaldıkça biberonun açısını değiştirin, yavrunun boşa emmediğinden ağzına süt gittiğinden emin olun. Kediniz fazla hızlı emerse burnundan baloncuk şeklinde bir miktar süt gelebilir. Onu yavaşlatmak için biberonun eğimini düşürun yavru çok küçükse ve biberona doğru hamle yapmıyorsa ağzının kenarına biraz mama damlatın ve ne oduğunu anlamasını sağlayın. Yavru biberonu ağzına aldığında ya da damlalığı ağzıa yerleştirdiğinizde gelen mamayı emmiyorsa, yutkunmuyorsa asla zorlamayın ve sakın ağzına mama akıtmayın. Mama ciğerlerine kaçar ve kediniz boğulabilir. Kedinizin yemek yemiyor olmasının hastalık, düşük vücut ısısı çeşitli sebepleri olabilir. Kaynakların linkini bıraktım lutfn okuyun uzaktan bu kadar yardim edebiliyorum iyi haberlerini bekliyorum yavrunun

Elifmuzeyyen

Yasadi yani oh cok sukur sevindim