Köpek Beslemek

FurkanHatay

Yakında köpek sahiplenmeyi düşünüyorum. Köpek bakımı nasıldır? Hangi mamayı önerirsiniz? Ne gerekli ne gereksiz? Maliyeti nedir? Yani veteriner felan ayda ortalama 1 süs köpeği için. Küçük bir köpek.

10 CEVAP

FulyaC

Mama ve su kabı
Mama olarak ND öneririm.yavru olucaksa yavru olanı ve küçük ırk olanı seçin mutlaka.
Ödül mamaları kemirmesi için oyuncaklar kemikler vs.
Küçük ırksa direk göğüs tasması alın bence.
Aşıları bitmeden kesinlikle yıkamayın çok gerekliyse kuru şampuan yada sprey tarzında şampuanlarla temizleyin.
Yıkayacağınız zaman köpekler için şampuanlar var yavruysa mutlaka yavru için olanı seçin.
Yatak alma konusunda diğer köpekleri bilmem ama bizimki fayans ve parkede yatıyo ilk geldiği günden beri yatağına alıştıramadık
Tuvalet içinse vaktiniz bolsa gözlem altında tutun. köpeğin çok kolay ulaşabileceği bi yer seçin. Tuvalet eğitim tablası. gazete yada tuvalet pedi alın.her tuvaletini yapabiceği anda oraya götürün ve yaptıgında her seferinde ödüllendirin.ve tuvaletini yaptıgı zman temizledikten sonra bi parça çişini falan sürün temiz yere kokusundan buluyolar çünkü aynı yeri. Bulunacagı odada halıyı kaldırın ve kemirebileceği zarar verebileci ve zarar görebileceği seyleri kaldırın.
Aşısı bittikten sonra tuvalt için dışarı çıkarın. Dışarda yaptıgında ödüllendirin ama alıştıgı tuvaletini yaptıgı yeri en az 1 hafta gündüzleri geceleride tutabildiği süreye göre kaldırmayın ortadan. Ve eve yaptığı zman yaparken gördüğünüzde sesli bi sekilde kızın ve alıp yapması gereken yere götürün. Asla fiziksel olarak onu alıp yapacağı yere taşımak dışında müdahalede bulunmayın. Vurmak yeri koklatmak falan kesinlikle yapmayın. Aşılarına gelincede bi aşıya 40 lira alanda var 80 alanda var. Veterinere göre değişiyo. Veterinere götürdüğünüz zaman size aşı sayısını size söyler mutlaka. Ancak ilk aylar falan sık sık aşı yapılıyo.tüm aşıları bitiyo ve ondan sonra sadece iç dış parazit ve snede 1 kuduz aşısı kalıyo. İç dış parazit ilaçlarını siz veterinerden alıp sizde vakti geldiğinde yapabilirsiniz

guineapigela

Ama o sana o kucuk gozleriyle baktiginda HERSEYI unutuyorsun:)

kedilerim2018

bende 15 gün olacak alalı.öncelikle çok sabırlı olmanız gerekiyor.ben yaru aldım tuvalet alışkanlığı yok .her yere kakasını çışini yapıyor.uzun sürede yapacak gibi.

FurkanHatay

Hocam kötü olmuyormu yani ne bilim hemen temizleniyormu yoksa uğraştırıyormu baya?

Elifmuzeyyen

Sizin ihtiyaciniz olan şeylerde var kopeginizin de. Yavruysa tuvalet egitimini tamamlayana kadar sabirli olmaniz gerekecek. Tuvaletini ilk basta her yere yapabilir en olmadik yerlere bile. Siz gazete kagidi serip tuvaletini yani diskisini onun uzerine veya kuma koyarsaniz bir sonrakinde oraya yapacaktır ve zamanla ogrenir bir de tavsiyem yemek yedikten 10 dakika veya 15 dakika sonra kuma koyarsaniz da faydasi olur biz kedilerimize öyle yapmıştık hemen alıştılar. Daha once hic evcil hayvan beslemediyseniz kendilerine has bir kokulari vardir özellikle yazin çok daha fazla hissediyorum ben kokuyu. İlk geldiginde yikayip tuylerini kurutsaniz dahi yeniden koku gelecektir ilk defa boyle bir sey yaşıyorsanız koku sizi rahatsiz edebilir ama aliskinsaniz sorun yaratmaz. Cok iyi düşünmenizi tavsiye ederim biz kendi kopegimizi sokakta bulmuştuk bir baskasina sahiplendirme fikriyle ezilmemesi icin aldik ama sonra alistik ona kiyamadik veremedik anlik oldu yani bir tesaduf sonucu. Siz bir karar vermissiniz gerçi yeterince dusunmus olmalisiniz. En basitinden tasma bel ya da boyun almaniz gerekecek kopeginiz surekli evde duramaz gezdirmeniz enerjisini atabilecegi bir park bahce vs yere de göturmeniz gerekiyor. Ve herhangi bir kaza meydana gelmemesi icin uzatma bagiyla tasmayi sizin kontrol etmeniz en iyisi. Yola çıkabilir bir ssy gorup pesinden gider kaçabilir vs vs. Mama kabi su kabi gerekir almasaniz bile temiz kullanıma uygun evdeki bir kabi da kullanabilirsiniz. Sonra şampuan gerekli biz dalin sabunla yikiyorz bir zararini gormedik su zamana kadar ama kimyalarina uygun şampuan almak daha doğru olacaktir tabi mama da en önemli şey kucukse yas mama yetiskinse kuru mama verebilirsiniz N&D Pro plan royal canin reflex bu mamalari hep duyuyorum yine de arastirin tabiki bizimki malesef asla kuru mama yemiyor onun için bilmiyorum tam olarak. Aşılar çok önemli belli haftalardan sonra yavrularda karma aşı kuduz gençlik ic dis parazit asilari yapiliyor veterinerizin karnesiyle birlikte yapacaktır zaten

pikos

Yavru için maması ve suyununda olduğu bir oda belirleyip birkaç tane ped yada gazete kağıdı koyarak alıştırabilirsiniz.

FurkanHatay

Öneriler için teşekürler. Acaba aşı ücretleri ne kadar ve ne sıklıkla yapılmalı?

Elifmuzeyyen

Ücretleri veterinere göre değişir bence. Siz yasadiginiz yeri soylerseniz oneride bulunacak birileri cikar muhakkak. Bazi aşılar örneğin kuduz aşısı her yil yapilan bir adi veterineriniz soylecektir zaten

Elifmuzeyyen

Aşi*

guineapigela

KÖPEK BESLEMEK ÇOK ZOR VE SORUMLULUK GEREKTIRIR.

Yavru ise idrarini kaçirabilir.

Kaliteli proteinli mama kullanmaya ozen gostermelisin.

Her ay veterinere gotureceksin.

Tam fiyat veremem ama 100 tl yi gecebilir de gecmeyebilir de.

Aşilari nezaman yapacigini ogrenmelisin

Onu gezdireceksin gun icinde kac kere gerekiyorsa(kakasini da yaptiginda toplayacaksin:))

Mama onerim: N&D,PROPLAN(bana veteriner bunlari onerdi)

Petshop masrafin ayda 100 Tl yi gecebilir haberin olsun

Oynuncak,sampuani,yatagi,tasima cantasi,mamasi,bez, ve dahasi

Kucuk olmasi bakima daha az ihtiyaci odugunu gostermez

Dostum sen kopek icin ilk an bir 300 tl yi gozden cikarmalisin hatta daha fazlasi kendi tecrubelerime dayanarak soyliyorum koepgim bana gelmeden petshopa gittim ve butun herseyyi aldim tasima cantasi 15 kg mama yatak herseyi aldim TOPLAM:500

Bu yazdiklarimdan Fazlasi da var!!!

Tekrar ediyorum!!! KOPEK BESLEMEK BUYUK BIR SORUMLULUKKTUR:)