Kedim Aşı Oldu.

SEYMADUMAN

kedim 2,5 aylık ve 1 kg ilk karma aşısını oldu ilk 2 saat neşesi gayet yerindeydi. 2 saat sonra hasizleşti sürekli uyuyor miyavlıyor dokunduğumuzda mamasınıda yemedi. sizce normal mi ne yapmalıyım?

9 CEVAP

Cldkgkcs

Çok normal olduğunu düşünüyorum bizde yarından sonra aynı aşı için gidicez bizim veterinerimiz nu durumların yaşanacağını söylemişti bizde yaşayacağız yani bırakın istirahat etsin kolayca geçiririz inş

ursaminor

Karma ve kuduz gibi agresif aşılar özellikle yapıldığı gece bazen ateşe, halsizliğe ve hatta kusmaya bile neden olabilir. Bu 24 ila 48 saat sürebilir. Endişelenecek bir şey yoktur. Aşı nedir? Aşı, bünyenin ilgili hastalığa bağışıklık kazanılması için zararsız miktarda verilen hastalık virüsüdür. Doğal olarak bünyeye virüs girdiğinden, bağışıklık sistemi savunmaya geçer. Ateş neden yükselir? En basit açıklamasıyla, enfeksiyon ile mücadele edip öldürmek için vücut savunma olarak sıcaklığını yükseltir. Bütün enerjisini hastalığı iyileştirmeye harcayan vücut halsiz düşüp, uyumak ister. Bu insanda da kedide de filde de aynıdır :) Durum 2 günden uzun sürerse veterinerinize danışın. Onun dışında, hastalıkla savaşan miniğe yardımcı olmak için biraz vitamin vs. takviyesi yapabilirsiniz. Ama uyumak istiyorsa, gerçekten rahat bırakın. O iyileştiğinde yeniden sevimli şımarık yaramaz çocuğunuza dönüşür.

ursaminor

Diğer sorunuza da yanıt vereyim; bunlar agresif aşılar olduğundan aslında kalçadan yapılması tavsiye edilir. Ancak kuduz ve karma aşılarının yapıldıkları yeri acıttığını ve bazen de toplanıp bir kitle oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Acıdığı için elletmiyordur. Ellemeyin bir iki gün o bölgeyi siz. Sonrasında eğer topak oluşmuşsa yumuşakça ovarak dağıtmaya çalışın. Dağılmazsa panik olmayın. Bazen 2 ayı buluyor dağılması. Ama yine de bu durumda veterinerinize gösterip, danışın.

pamuk18pamuk

Halsiz olması normal ama diğerleri için pek bişey diyemiycem ben yaşamadım ama normal dediğine göre çoğu kişi normaldir herhalde kacmasi korktuğundan olabilir bir daha aşı yapılacak sanmıştır

pasaemine

sakın takma kafana gayet normal bende sormuştum bu soruyu geçen hafta falan en fazla 2 kişi cevap verdi o da beni tatmin etmedi. Çok endişelenmiştim veterinerde adam gibi anlatmadı aynı sorunları yaşadık ama ertesi gün ayaklarıma atlamaya başlamıştı bile. Sürekli uyuması lazım kaldırmaya çalışmayın benim kedim 1 günde atlattı bazılarında bu süreç 2 3 gün iken bazılarında 1 haftaya kadar çıkabiliyomuş normal yani

SEYMADUMAN

çok teşekkür ederim baya endişelenmiştim çok yarımcı oldunuz tekrardan teşekkürler.

SEYMADUMAN

teşekkür ederim birşey daha sormak istiyorum ensesinden vuruldu aşısını sırtını ellettirmiyor bu normal mi kucağımıza alınca falan miyavlıyor sırtına dokununcada kaçıyor @pasaemine @cldkgkcs

SEYMADUMAN

teşekkür ederim birşey daha sormak istiyorum ensesinden vuruldu aşısını sırtını ellettirmiyor bu normal mi kucağımıza alınca falan miyavlıyor sırtına dokununcada kaçıyor @pasaemine @cldkgkcs

SEYMADUMAN

teşekkür ederim birşey daha sormak istiyorum ensesinden vuruldu aşısını sırtını ellettirmiyor bu normal mi kucağımıza alınca falan miyavlıyor sırtına dokununcada kaçıyor @pasaemine @cldkgkcs