Kedim Çok Isırıyor

SEYMADUMAN

2 aylık bir kedim var fakat çok fazla ısırıyor ellerimizi çektikçe daha çok sinirlenip daha sert ısırıyor. bu normal mi ne yapmalıyım?

1 CEVAP

ursaminor

2 aylık kedinin dişleri kaşınır. O dişlerin hepsi düşecek ve yerine yenileri çıkacak. Bu süreçte aynı insan yavrusundaki gibi ağız suyunun akması, ateşlenme, kaşınma yaşanabilir. Özellikle bu dönemden başlayarak sizi ısırmasına izin vermeyin. Isırması için ona diş kaşımaya yardımcı oyuncaklar alın. Bazıları buzluğa konulabiliyor. Onları araştırın. Sizi ısırmaya alışırsa, sonradan zorluk çekersiniz. Elinize atladığında, oyuncağı sokuverin ağzına :D Sesinizi yükseltmeden ama otoriter bir şekilde hayır deyin ve derhal oyunu bırakın. Böylece yaptığının yanlış olduğunu zamanla anlar. Ama bu süreçte ona yardımcı olmalısınız. Diş değiştirme döneminde kuru mama dişleri acıtabiliyor. Gözlemleyin, yemesi etkileniyorsa, yaş mama ile takviye yapın veya bunu tercih etmiyorsanız, kuru mamasını bir miktar ılık suyla ıslatıp verin. Diş bulursanız evde şanslısınız :) Çünkü genelde bulunmuyor dişler...