Nasil Alisir ?

Zeymir

Evde 1 yasinda kisir disi bir kedim vardi ikinciyi sahiplendik 2 aylik erkek oda.bugun 3 .gun ve ilk defa cok kisa sure karsilastirdik..evdeki kokuya alisti buyuk olan fakat yanina yaklastirmiyor yavruyu..alisirlarmi ne kadar surede alisir

6 CEVAP

Heiter

Sorunuzun kesin bir cevabı yok. Zamanında iki yavru kediyi (biri 2 öbürü 3 aylıktı) tanıştırarak büyüttüğümüz için cevabım ne kadar faydalı olur bilemedim. Ama yetişkin bir kedinin evi sahiplenmesi durumu, alışmaları açısından süreci daha zorlu bir hale getirebilir. Şöyle düşünün: Yetişkin kediniz şu an hakimiyet alanına bir saldırıda bulunulduğunu düşünüyor. O yüzden rekabeti azaltacak önlemleri almak lazım (ayrı mama/su kapları, ayrı tuvaletler vb.).

Bir de kademeli olarak tanıştırmak lazım. Gözetiminiz altında gittikçe uzayan karşılaştırma seansları yapın yani. Mama ve oyunla birbirlerine yaklaştırabilirsiniz.

Son olarak; ne yaparsanız yapın, yetişkin kedinizin alanını kısıtlamayın. Örnek veriyorum, ilk etapta onları ayrı odalarda tutacaksanız geniş olan alanı yetişkine verin ki kendisinin kısıtlandığını hissetmesin.

Tikih

Heiter size hak veriyorum.benim 3 kedim var 2 erkek 1 dişi alışmaları uzun oldu ancak tam alışma zamanları belli olmaz

Zeymir

Evet herseyleri ayri mama kaplari su kaplari tuvaletleri ufaklik evdekaybolma riskine karsi zatwn evde gezemiyor :)buyugun hic girmedigi odada ufaklikta.yani buyuk eski herseyine sahip ve aynen devam ediyor:) ufakligida yaninda kucagimiza alip sevmiyoruzki buyuk kiskanmasin.sabir isi sanirim beklicez ins alisir

Zeymir

Hic alisamayan kedilerin oldugunuda duydum korkum ondan ya alismazsa diye

Tikih

Merak etmeyin 3 kedi alıştıysa sizinkilerde alışır:)))benimkiler şimdi kanki valla 3lü gurup gibiler

Zeymir

Tesekkur ediyorum umarim oyle olur:)