Tek Mama Mı Yesin?

Meraba arkadaşlar kedinin mama dışında hiçbirşey yememesi mi gerekiyor?? Yoksa arada sırada laktosuz süt, et, tavuk gibi şeyler verebilir miyim?

9 CEVAP

felishuman

Kuru mama yiyorsa su ihtiyacı fazla olacaktır bunun için de evde kendiniz tavuk, et ya da balık ve mevsim sebzeleri&meyveleri ile ona özel hazırladığınız çorbalardan vermelisiniz. Beğenip yemiyorsa(benim kedim gibi) yaş mama takviyesi yapmalısınız. Yaptığınız çorbayı da sokak kedilerine verirsiniz onlar bayılıyor:) Onun dışında yoğurt ve yumurta sarısı düzenli verilmesi gereken besinler. Bunları verseniz yeterli lakin benimki gibi bir kediniz varsa çok da uğraşmayın yediğiniz bütün yemeklerin nerdeyse içine girip kendine bir parça pay edinecektir (mama kabını bize yakın koymadıysam cidden girmeye çalışıyor) hiç ek gıdayla falan uğraşmıyorum sağolsun etten tutun pasta böreğe kadar her şeyden otlanıyor bizimki:D Besin skalası baya geniş kendisinin:) Yine de zararı olabilecek şeylerden (mesela dün ağlayan kek yedi bildiğiniz) nohut büyüklüğünden fazla vermiyorum, gerisi yetişkin olana kadar sınırsız:)

burlo

kedim salam, tavuk, ciğer, et, malt, ödül maması hiçbir şey yemiyor. sadece kuru ve yaş mama yiyor. arada ödül olarak zeytin yiyor. bu durumdan şikayetçi değilim iç parazitle hiç karşılaşmadım. bence kuru-yaş mama, ödül mamaları ve malt yeterli olacaktır

burlo

*kedim kendi isteği ile yemiyor saydıklarımı:)

aleyn

laktozsuz sütün hiçbi faydası yok kediye ishal yapabilir hatta.

Teşekkürler hepinize ama farklı şeyler söylüyorsunuz o yüzden veterinerimize de sorayım. Dün ve bugün haşlanmış tavuk verdim çünkü çok seviyor kıyamıyoruz biz de:) Bu arada kurban bayramınız kutlu olsun

beautifulcat

Kefir,yoğurt (ev yapımı tabii) probiyotik için çok önemli kaynaklar. Haftada 2-3 gün bir tatlı kaşığını aşmayacak biçimde içine bir çimdikten bile az zerdeçal koyarak sunuyorum ona. Onun dışında, tuzsuz baharatsız ama çiğ olmayan et veriyorum, mesela haşladığımız etleri. Sebze püresi vs'de verenler var fakat sebzenin kedi beslenmesiinde pek yeri yok. Zarar değil ama . Yaş mama, ödül maması, malt tabii ki verilebilir.

pamuk18pamuk

Bence et vermek istiyorsanız yaş mama verebilirsiniz süt vermemelisiniz

TarcinAyse

Bana kalırsa kuru mama dışında pek de birşey verilmemeli illa verilmek istenirse arada bir yaş mama. Veterinerler de aynı şeyi söylüyorlar. Yapılan kuru mamalarda bir kediye lazım olan herşey var zaten. Bir de tüy kusmaması için malt tabi ki.

onurtemiz

Yaz ayında tavuk ve ürünleri verilir mi hiç? Aman bir daha yapmayın. Ev deki belli besinlerden yiyebilir ayrıca @felishuman özetlemiş durumu