Ev Yapımı Kedi Maması

Sudeckmkc

Kedilerimiz için ev yapımı mama tariflerinizi yazabilir misiniz :)

13 CEVAP

kedilerim2018

sadece et haşlayıp versek

Tikih

Ben kedilerime bir paket tavuk alıyorum. Onu pilavla beraber haşlıyorum . Sonrasında tavuğun kemikleeini ayırıp . Tavuğu ve pilavı püre haline getiriyorum. Sonrasında 1 kaşık yaş mama katıyorum. Benim kedilerim 3 tane olduklari için mama bitince yapıyorum bu yemeği

KediliBaba

Glisemik indeksi en düşük tahıldan az bir miktar eklemeyi tercih ederseniz ekleyin fazlası zarar tahılların(karbonhidratın)
Et ürünü az haşlayıp verin yeterli suyu bol olsun.Sebze koymuyorum ben çünkü kediler sebze tüketmez doğada sadece çimi eksik olmasın yeter.

KediliBaba

TAHIL VE BAKLİYAT
BESİN GLİSEMİK İNDEKS(Gİ)
Yulaf 40
Yulaf ezmesi,yulaf lapası 60
Kepek(yulaf,buğday…) 15
Mısır gevreği 93
Beyaz un 85
İrmik 50
Pirinç unu 95
Patates unu 90
Mısır unu 70
Çavdar unu 45
Soya unu 25
Mısır nişastası 85
Modifiye nişasta 100
Şehriye 46
Kuskus 65
Erişte 35
Bulgur 48
Baget ekmek 81
Çavdar ekmeği 45
Glutensiz beyaz ekmek 90
Tam buğday ekmeği 50
Beyaz sandviç ekmeği 85
Mayasız ekmek(beyaz un) 70
Mayalı kahverengi ekmek 65
Pirinç unundan ekmek 70
Kızarmış ekmek 45
Yulaf ekmeği 65
Hamburger ekmeği 61
Kahvaltı gevreği 30
Pizza 60
Pide 66
Makarna 50
Spagetti(çok pişmiş) 55
Spagetti(az pişmiş) 44
Bisküvi 70
Yulaflı kurabiye 55
Susam 35
Kuru fasülye 34
Barbunya(kuru) 38
Nohut 41
Humus 27
Sarı mercimek 31
Yeşil mercimek 25
Kırmızı mercimek 26
Soya 23
Pilavlık pirinç 87
Pirinç 70
Börülce 42
Kuru iç bakla 80
Bulgur 45
Nohut ve fasülye konservesi 35
Arpa 25

KediliBaba

bunun gibi tablolara bakın .

kedilerim2018

ben kabak ve ciğer ile yapıyordum.hala var biraz .fakar sate et haşlasak yada çiğ olarak veriyorlarmış .o nasıl oluyor

Sudeckmkc

Çiğ eti kedinin tek seferde yiyebileceği şekilde porsiyonlara ayırıp donduruyorlar. Üzerinde bakteri ürememesi için mikrodalga vb ısıtıcılarda hemen çözdürüp kediye veriyorlar. Çiğ etle beslerken çok dikkatli olunmalı çünkü dışarıda bekleyen ette üreyen parazit ve bakteriler kedilerde iç parazite yol açıyor. Dikkat edildiği taktirde parazite yol açacağını düşünmüyorum ama herkesin bütçesi sürekli sade etle beslemeyi kaldıramayabilir.

beautifulcat

Tavuk/Hindi/Et herhangi bir et türünü alıyorum ve 1 yk zeytinyağ eklediğim suda haşlıyorum. Dilerseniz döküm tavada pişirebilirsiniz hiç haşlamadan. İçine 1 bıldırcın yumurtası (haşlanmış) , balık yağı kapsülü ekliyorum. Blender/rondodan geçirip önlerine sunuyorum. Eğer kış mevsimiyse 2 dolu yk haşlanmış şekersiz balkabağı da ekliyorum.

Elifmuzeyyen

Tavuk Ciğeri Tarifi

Malzemeler: 1 paket tavuk ciğeri (diğer sakatatlarla da yapabilirsiniz, 300-400 gram yeterli), 1 patates, 1 kabak, 1 havuç veya 2 küçük yer elması, 1 çay bardağı pirinç , 1 yemek kaşığı zeytinyağı. İsteğe göre: 4-5 dal maydanoz ve 1 yumurta sarısı

Yapılışı: Patates, kabak ve havucun veya yer elmasının kabuklarını soyup küp küp doğrayın. Ciğerleri doğrayıp içine ekleyin. Pirinci yıkayıp ekleyin. Yarım litre suyla kısık ateşte haşlayın. Haşlandıktan sonra içine zeytinyağını ve dilerseniz incecik doğradığınız maydanozu ve 1 yumurta sarısını ekleyip çatalla ezerek veya robottan geçirerek püre haline getirin. İlk porsiyonu ılık servis edebilirsiniz. Kalanını porsiyonlara bölüp streç filme sararak veya buzdolabı poşetine koyarak 3-4 gün muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabından çıkarıp kedinize vermeden evvel az miktarda ılık suyla karıştırmayı unutmayın.
Veya
Sağlık deposu: Kemik suyunda sebze haşlama
Malzemeler: 300-400 gram kemik (kasaplardan ve bazı büyük marketlerden temin edebilirsiniz), 1 kabak, 1 havuç veya 2 adet yer elması, 4-5 adet yeşil fasulye , 1 su bardağı seçeceğiniz tahıl.

Yapılışı: Kemikleri büyükçe bir tencerede 2 litre su ile haşlayın. Sebzelerin kabuklarını soyup doğrayın ve kemiklerin haşlanmasından sonra tencereye atıp 30 dakika kadar daha haşlayın. Son olarak içine tahılı atın, ocağı ve tencerenin kapağını kapatın. Tüm malzemeler iyice yumuşadıktan sonra sebzeleri tencereden alın. Hazır yaş mamaya veya haşlanmış ete karıştırıp iyice ılıdıktan sonra kedinize verin.
Ya da
Biraz değişikliği onlar da sever: Tavuklu ve yeşil fasulyeli mama
Tavuk Suyu Çorbası Tarifi

Malzemeler: 300-400 gram tavuk eti (göğüs, kalça veya but olabilir), 1 kabak, 1 havuç, 5-6 adet, yeşil fasulye. İsteğe göre: Seçtiğiniz tahıldan yarım su bardağı veya kuru ekmek.

Yapılışı: Tencereye eti ve kabuklarını soyup küp küp doğradığınız sebzeleri ekleyin, birlikte kısık ateşte haşlayın. Haşlandıktan sonra küçük parçalara ayırması daha kolay olan tavuk etlerini tenceren çıkartın, kesme tahtasında küçük parçalara ayırıp yeniden tencereye atın. Tahıl eklemek isterseniz bu aşamada ekleyin, tencereye koyup, ağzını kapatın ve yumuşayana kadar bekletin. Tüm malzeme yumuşadığında kaşıkla iyice karıştırın. Dilerseniz püre haline de getirebilirsiniz. Mamanız hazır.
alintidir. Alinti yemek.com adresinden alinti

Sudeckmkc

Çok teşekkürler yapayım bunları ben

kedilerim2018

elbette sürekli sade et ile beslemeyi düşünmüyorum .fakat hep kuru mamada olmaz.kuru mama yaş mama.et.(şimdiyekadar pişirerek verdim)vitamin ve mineraller ile besliyorum.çiğ etide merak ediyorum .

beautifulcat

Yarım kg etten yapıyorum bunu, sokaktaki kediler de bayılıyor.

KediliBaba

bu bahsettiğin tarifi köpeklere uygulayabilirsin kediler için fazla ıvır zıvır var içinde