Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Kedime alacağım mama ile ilgili yaşadığım ikilem

nao
nao

761 Puan

Ben sokaktan yaklaşık 3 aylık bir yavruyu çok yakın bir tarihte evime aldım. Onu çok seviyorum ve sürekli gözüm üzerinde. İyi olması için elimden geleni yapıyorum. Fakat mama seçimi konusunda bir ikilem yaşıyorum. Ben elimden geldiğince yemeğimi sokaktaki canlarla paylaşan bir insanım. Fakat evime ilk kez bir kedi alıyorum (ki bu zamana kadar hep istemiştim fakat benim dışımdaki sebeplerden dolayı bunu daha yeni yapabildim). Şu an hangi mamayı kullanmam gerektiği konusunda insanlara danıştığımda bana çok pahalı mamalar öneriyorlar. O benim canım parasında değilim fakat aklıma şu soru takılıyor. Onun için bu kadar pahalı bir mama almak yerine biraz daha ekonomik bir mama alsam ve artan bütçeyle sokaktaki canlara daha fazla mama alabilsem daha güzel olmaz mı? Örnek vermek gerekirse ayda 300 tl kendi kedimin mamasına 100 tl sokak kedilerine ayırmak yerine, ona 100 tllik mama alsam ve 300 tl sokak kedilerine ayrısam daha doğru olmaz mı? Sonuçta onlar kedi, senin kedin benim kedim mi var, hepsi eşit? Onlar bütün insanlığın dostu değil mi? Bir tanesini evime alabildim, ki bari bu yavrucağızın sıcak bi yuvası olsun, güvende olsun, yemek sıkıntısı çekmesin diye. Fakat, onu neden eve aldığımı unutup, prenses muamelesi yapmak bana adil gelmiyor. Dışarıda açlıktan, sefaletten sürünen hayvanlar varken, ben fiyat performans olarak en iyi mamayı bulup, onu da hem evimdeki arkadaşım hem de sokaktaki bütün güzel arkadaşlarım arasında adil bir şekilde paylaştırmak istiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?


14 CEVAP

Sudeckmkc
Sudeckmkc

10654

Uygun ama beğendiğim bir mama olarak bonaciboyu kullanıyorum ben. Eğer daha pahalı bir mama alabileceksiniz royal canin mamasını da uzun bir süre kullandım bir sıkıntı yaşamadım onu da tavsiye ederim.


nao
nao

761

@Sudeckmkc Aslında benim tam olarak anlatmaya çalıştığım, kedime iyi bir mama verirken sokaktakilere daha ucuz kalitesiz bir mama verme fikri bana adil gelmiyor. Çok iyi niyetli de olsa insanların kendi kedilerine kilosu 100 liralık mama alıp, insanlara da aman o mamadan alma şuyu eksik, aman bu mamadan olma buyu eksik deyip, kedin şöyle hasta olur, böyle midesi zarar görür diye pahalı mama tavsiye edip, sokaktaki kedilere en dandik mamayı vermeleri (ki buna da şükür). Yani kedi işte, hepsi can taşıyor, sokaktakinin canı bizim evimizdekinden daha değersiz değil benim gözümde. O yüzden öyle bir mama bulmak istiyorum ki fiyat performans olarak en iyisi olsun, hem evimdeki kedi hem de sokaktaki kedilerden ne kadar çok beslersem kardır (doyurursam değil beslersem, o yüzden fiyat/performans öneml, sadece fiyat değil)


dollfacepersian
dollfacepersian

132611

Güzel bir düşünce bence. Bazı insanlar ise solaktaki kedilerin sadece karnının doymasına yönelik mama tercihi yapıyor, yani ucuz ve bolca alınabilecek mamalar tercih ediyorlar daha çok kediyi beslemek için. Birde ben sokaktaki kedilerin ev kedilerinden daha dayanıklı bağışıklık sistemi güçlü kediler olduğunu düşünüyorum. Melez olmaları da ayrı bir dayanıklılık kazandırıyor bence. Bu yüzden evdeki kedilere aşırı kaçmayacak fiyatta kaliteli bir mama verirken sokaktakiler için aşırı kötü olmayacak şekilde daha ucuz mamalardan çok almak bana mantıklı geliyor.


Size ise uygun fiyatlı ve kaliteli olarak geçen markalardan Profine, Matisse, Brit Care ve Brit Premium 'u tavsiye ederim. Brit Premium hariç hepsini kedilerimde kullandım, hepsi bence güzel mamalar


aleyn
aleyn

113829

ben de sokaktaki kedilere içeriği çöp olan mamalar vermek taraftarı değilim, ama dollfacepersian a da katılıyorum, sokaktaki kediler hem bağışıklıkları daha yüksek hem de fare kuş gibi hayvanları da avlıyorlar o kadar da aciz değiller aslında.. bu yuzden aylık olarak kediler için ayıracağımız bütçeyi dengeli bölebiliriz mesela evdeki kedime orijen acana sokaktakine miço almak yerine evdekine nd sokaktakine matisse, almak gibi. önerebileceğim diğer bir yol ise iki mamayı karıştırmak mesela önceden bi ara prochoice ile nd karıştırıp veriyordum böylece hem karınları doyuyor hem de daha iyi beslenmiş oluyorlardı bu tarz dengeli bi karışım da yapılabilir.


AyseBerraAydin
AyseBerraAydin

12420

@aleyn Tam benim yazmayı düşündüğüm şeyi yazmışsınız. Ama şu durum var benim sokakta o kadar çok fazla besledigim kedi varmı her gördüğüme veriyorum ve hepsine Matisse alacak imkanım yok maalesef. Evdeki kedim N&D kullanıyor o da 10 kg alıyoruz 1,5 kilosuna 120 lira vermiyoruz yani... Ne yapacağım bilmiyorum bu sokaktakilere de yazık değil mi :(


AyseBerraAydin
AyseBerraAydin

12420

Varki*


Mayis1
Mayis1

12715

Kedine nd alabilirsin. Daha uygun ve yine kaliteli olan matisse var. Eğer 10 kiloluk paketten alırsan fiyatlar 200₺ civarında değişebiliyor. Mama en az 7-8 ay yetecektir. Ay olarak hesaplayınca 30₺ civarında ödemiş oluyorsunuz. Sokak kedilerine de matisse alabilirsiniz bence. Nd alacağınıza matisse alın. Ndye daha çok verip az alacağınıza matisse alın daha çok kedi beslensin. Bu güzel düşüncenizi de takdir ettim.


felishuman
felishuman

10778

Ben evdeki kedim için N&D düşük tahıllıya geçtim, petimce.com’dan 64₺’ye aldım 1.5 kgsini. Bence çok uygun böyle kaliteli bir mama için. Aylık 64₺ ona verip, kalan bütçeyle de sokak kedilerine yardım edebilirsiniz ya da evde kendiniz mevsim sebzeleri ile hazırladığınız tavuklu ya da etli mamadan verebilirsiniz.(kabak,patates,havuç,tavuk,bulgur ile haşlayarak yapıyorum ben) Çok da severek yiyorlar. Sizin de söylediğiniz gibi kendi kedime bütün bütçemi ayırıp sokak kedilerine bir şey kalmayınca kendimi çok suçlu hissetmiştim, bu yüzden de N&D’ye geçtim, hem de kedim daha çok sevdi bu mamayı:) İkimiz de mutluyuz, sokak kedileri daha da mutlu:)


PiremsesKutsi
PiremsesKutsi

1946

Çok haklısınız, ben de öyle düşünüyordum Kutsi öz oğlum gibi olana kadar. Durum böyle olunca sağlık sorunları nedeniyle ona daha iyi bir mama almak zorunda kalıyorsunuz. Adil olmayan bir karar oluyor ama mecbur kalıyorsunuz.


epiglottis
epiglottis

122746

15 kiloluk reflex alin hem sizin kedinize hem de sokak kedilerine verirsiniz. Evdeki kediler daha uzun yaşiyor, dolayisiyla mama kaynakli hastaliklar onlari etkiliyor. Ama sokaktakiler mamadan zarar görecek kadar fazla yasamiyorlar maalesef. Genelde eziliyorlar veya farkli sebeplerden öluyorlar. Ama benim en cok gordugum ölum sekli ezilme. O yuzden evdekilere daha kaliteli mama kullaniyoruz. Gonül ister hepsine kaliteli kullanmak ama sokaktakilere yetısemeyecegimiz icin bari evdekine kaliteli kullaniyorum ben. Ama eskiden 15 kiloluk reflex alip hepsine ondan veriyordum


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 304 Görüntüleme
  • 14 Cevap
  • 4 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 15005 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR