N&D Mi Matisse Mi

Merhaba

2 Aydir N&D Mama Kullanmaktayiz Saglikli Mama Diye Bunu Aldim Kedimde Severek Yiyor Fakat Fiyat Yuksek Forumda Gordugum Kadariyla Matisse Marka Mamada Tavsiye Ediliyor Nasıl Mamadir Bu Hangi Mamayı Tercih Etmeliyim 2 Mama Arasinda Kalite Olarak Çok Fark Varmı Fiyat Konusunda Fark Var Cunku

11 CEVAP

aleyn

kedilerin nasıl beslenmesi gerektiğine dair tek bi görüş yok normalde -ki burda kuru mama-yaş mama tartışmasından hiç bahsetmiyorum- etçil hayvanlar biliyorsunuz, bu yuzden sadece etle beslenmesi gerektiğini söyleyenler var, evcil kedilerin dışarıdaki kedilerden farklı oldugunu daha az hareket ettiğini vs söyleyerek et yoğunluklu mamaların bünyelerine fazla oldugunu söyleyenler var kimi tahıl karaciğerlerinde yağlanma yapıyor diyor kimi fazla et olunca protein yüklenmesinden alerji ya da böbrek hastalıkları oluyor diyor dipsiz kuyu gibi.. herkesin kendilerine göre acı tatlı tecrübeleri var biraz kedinizi gözlemleyerek buluyorsunuz en iyi mamayı. mesela en pahalı ve içeriği iyi olan mamalardan orijen i alalım.. orijenin hiç iyi gelmediği kediler var çok iyi geldiği kediler var. öncelikle tahılsız beslenme mi tahıllı mı buna karar vermek gerekiyor. nd lerin tahılsız ve düşük tahıllı mamaları etçil beslenmeye göre. tahıllı beslemek istiyorsanız mamaları incelemeye başladınız diyelim: bi mama alırken içindekilere ve değerlerine bakmalısınız içinde sırayla taze et, kuru et, et unu, aramalısınız bunlardan hepsi ya da en az biri mutlaka olmalı, magnezyum kalsiyum ve fosfor oranları en fazla 0,1 civarında olmalı hele de kısırlaştırıldıktan sonra 0,1 i geçmemeli, taurin olmalı. kediniz 1 yaşından küçükse yavru kedi mamalarını tercih etmelisiniz. arada kaldıgınızda seçim yapamadıgınızda içindekileri karşılaştırın hangisinin et oranı daha yüksek, doldurma gibi olan içerikleri az ve tahıl oranı daha düşükse ona yönelebilirsiniz.

kedinizi sürekli gözlemlemelisiniz, kaşıntı, deri döküntüsü, yara durumları olursa ve geçmezse önce sebebi mamada arayabilirsiniz, mamanın içeriğinde herhangi bişeye alerjisi olabilir.

mama geçişlerini asla direkt yapmamalısınız bu arada mutlaka eski mamayla en az 2 hafta karıştırarak vermelisiniz ki sindirim sistemi alışsın ishal gibi sağlık sorunları ortaya çıkmasın.

şunu da söyleyeyim ki en iyi beslenme aslında kediler için evde düzenli uygun formullerle mama yaparak beslenme fakat buna birçoğumuzun vakti olmuyor sürekli olmasa da bu tür uygun ev mamalarını da haftada birkaç defa yapıp vermemiz iyi oluyor.
benim size önerim bütçeniz matisseyi karşılıyorsa onu almanız bi tık üstü olabiliyorsa nd düşük tahıllılardan almanız, bi malt macunu tüy yumağı sorunu için. sürekli vitamin kullanmaya gerek var mı bilmiyorum ben kürler şeklinde senede birkaç defa birer ay kullanıyorum. evde yaptıgınız mamalardan haftada bikaç kez artı haftada birkaç kez içeriğinde gerçekten et olan bi yaş mama schesir, gimcat, nutri feline, naturea gibi markaları tavsiye edebilirim bunun için de. ve bolca su içmesini sağlamak.

aleyn

matisse ve nd aynı firmanın zaten nd ye göre içerik daha zayıf sadece ama piyasadaki mamaların içerik ve fiyatlarına bakınca fiyat performans mamalarından bence matisse.

Cldkgkcs

Bende aynı çelişkide çok kalarak en son 10 kg matisse aldım yiyeceği kadar aldım kalanı güzelce paketledim koydum şimdi tek korkum bayatlaması ama güzelce poşetledim. Baya uyguna geldi ama tek düşüncem bu değildi alırken kötü bi mama değil içeriğinde birden fazla et türü var en azından, vitaminler var, bende kendim birşeyler yapıp besliyorum zaten yaş mama da takviye ediyorum sürekli vitamin vb.. O yüzden bu şekilde beslemenin bi zararı olmıycak gayet güzel beslenicek bence

Scot

Ayni sikinti bendede var suan 1 ay olmadi 1 bucuk kilo mama bitmek uzere.verdikcede yiyor.bende matissemi alsam diye dusunuyorum sahsen

Verdiginiz Aciklayici Cevap Icin Cok Tesekkur Ederim

Ozaman Matisse ye Gecis Yapayım Anladıgım Kadarıyla Iyi Mama Proplan Da Iyi Dedi Sordugum Birkac Veteriner Onuda Arastiracagim Biraz

Birde Cok Soru Sordum Farkindayim Ama N&D Ye Göre İcerik Daha Zayıf Demissiniz N&D de Bulunan Zengin İcerigin Kedime Ne Gibi Faydası Var Veya Matissede Daha Zayıf İceriğın Kedime Ne Tür Bir Zararı Var Yanlıs Anlamayın Bilmedigimden Ogrenmek İcin Soruyorum
Kedi Alırken Çok Bilgili Degildim Scottish Fold Aldım Bu Kedilerin Üretilmemesi Gerektigini Bazı Yonlerden Zayif Dayaniksiz Hastalanabilen Kediler Oldugunu Gec Ogrendim O Yuzden Kuru Mama Yaş Mama Vitamin Takviyeleri Falan Mumkun Oldugunca Iyi Ürünler Kullanıp Kedime Iyi Bakmaya Çalısıyorum Ama Birazda Maddi Açıdan Dusunmem Gerekiyor Eger Daha Ucuza Saglikli Bir Mama Alabiliyorsam Ona Gecebilirim Diye Dusunuyorum

Cldkgkcs

Mamaların internetten içeriklerini aratıp tek tek inceleyerek kendiniz de fikir sahibi olabilirsiniz

PiremsesKutsi

Keşke kedi almasaydınız...

GammaLamina

Aleyn o kadar haklı ve güzel bir yorum yapmış ki herkes okumalı bence.

minnoskoss_123

ProPlan almayın.

UmmiHureyre

Diğer markayı yeni duydum. N&D mamayı veterinerimizin tavsiyesi üzerine kullandık. Gayet sağlıklı, parlak tüyler olmasına vesile oluyor. Ancak fiyatı diğerlerine oranla daha yüksek. N&D'yi kullanan biri olarak onu öneriyorum. Ama diğerinden de haberim olmadığını eklemeliyim.
Karar sizin. ☺