Sosisle Besliyorum?

uwu

Aslan'ı 1.5 aylıkken sahiplendim, arkadaşım sokağa atacaktı atmasın diye ben aldım, şimdi arkadaşım da genelde sosisle ara sıra da evde onun sevdiği yemekleri vererek beslemiş ben de öyle yapıyorum, bayramlarda ailemi ziyarete giderken evde tek başına kaldığı zamanlar sadece kuru mama alıyorum onun dışında hep sosis ya da o an istediği bir şeyi veriyorum. Ana yemeğini çok da değiştirmemeye çalışıyorum çünkü bir blog'ta okuduğuma göre yedikleri şeyin tadının sürekli değişmesi strese ve yemekten uzaklaşmaya sebep oluyormuş, bilmiyorum ne kadar doğru. Şimdi bu durumda yanlış mı yapıyorum? 4 aylık bir erkek ve 4 aya rağmen yetişkin gibi büyüdü ve evde sinek bırakmıyor, çok da hareketli veteriner kontrol ettirdim hiçbir sağlık problemi yok dedi. Mamalar ekonomime çok ağır geliyor.

16 CEVAP

Elifmuzeyyen

Sosis vermemelisiniz sakatat grubu surekli verilmez hele ki sosis hem baharatlı hem katki maddeli. Bütçenize uygun bir mama illa ki vardir nasil olmaz. Açık mamalar satiliyor pet shoplarda. Onlardan alabilirsiniz en kotu ihtimalle sosisten bin kat iyidir. Parazit yapar o çiğ şeyler ayrica pisirseniz bile içindeki tuz yag baharat midesine zarar verir. Acilen mama arastirmasi yapin ve en uygununu seçin

Sudeckmkc

Sosis kedileri öldürmez zehir değil sonuçta. Ama zararlı. Çiğ olarak veriyorsanız kedinizde iç parazite yol açabilir. İçeriğindeki tuz ve diğer tat vericiler insanlara bile faydası tartışılırken kedilere vermek onların sağlığı için iyi değildir. Sosisle beslenip 8 9 sene yaşayan bir kedi dengeli bir mamayla (dengeli mama illa 100lerce liralık olanlar değildir bonaciboyu tavsiye ederim hem uygun hem de market mamalarına oranla çok daha iyi) 14 15 sene yaşayabilir :)

KediliBaba

Kaliteli bir mama edinin sosis aburcuburdur kedilerin yiyeceği ama onlara faydalı olmayan hatta insanada faydası olmuyan zararlı bir besin.Kediler yaşıyorsa sağlıklı demek değildir bütün kan testleri yapılır böbrek karaciğer ve diğer organların fonksiyonları ölçülür sonra sağlıklı olduğuna karar verilir her yaşıyan insanın sağlıklı olmadığı gibi.örnek bir kedide diyabet tespit edildiği gün hastaolduğu neteşti peki öncesinde değilmiydi hastaydı ama yeni tespit edildiği için hastaoldugu yeni farkedildi yani siz hastalığı tespit edemezsiniz dolayısı ile tespit edemediğinizin hastalığa yakalanmadığınıda varsayamazsınız.Kedilerde çoğu hastalık böbrek karaciğer hastalıkları özellikle son raddede kendini belli eder.

DEMET92

@uwu lütfen sosis vermeyin. en uygun mamayı alabilirsiniz. mesela annemin de pek durumu yok ama prochoıce diye bir marka var bakın bu siteden fiyatına uygun . 2 kilo alsanız yaklaşık 1 ay gider sanırım

KediliBaba

Yani genelde onları beslenme hataları yapıp uzun vadede yavaş yavaş öldürüyoruz malesef.

Feronia

Kuru mamadan iyidir.

sdfkllli

sosis içerisinde faydali olabilecek tek bir şey yok ne insanlara ne de hayvanlara , işlenmiş üründür kesinlikle kanserojendir bağırsak florasının mide ph düşmanıdır . 1 aylık tüketilen sosis fiyatina mama da bulabilirsiniz . yazik etmeyin guzellige

Feronia

Sosisin içinde baharat ve tuz haricinde hiçbir kedi tüketimine uygun olmayan gıda yok. Ki baharatlardan da biber, nane, kekik, tarçın, kimyon... neredeyse hepsi kedi tüketimine uygundur (soğan tozu haricinde). Tuz da çok fazla değil ki sosisin sodyum oranı uygun fiyatlı bir kuru mamadan daha kötü değil görüşümce. Evet, etin abuk subuk saçma sapan yerlerini kullanıyor olabilirler ama kuru mamada kullandıkları sözde etin kalitesizliğine yaklaşamaz bile. En azından çoğu et, insan tüketimi için üretilmesi sebebiyle de çok daha güvenilir. Ayrıca kuru mama kadar işlemden geçmiyor ve nem oranı yüksek olduğu için idrar yolu/böbrek sağlığına daha iyi. Ben açıkçası sosisi kuru mamadan çok daha sağlıklı buluyorum. Şu anki beslenme düzenini bırakıp bir haftalığına kuru mama vereceğime iki ay sadece sosis vermeyi tercih ederim kızıma. Tabii ki kuru mamanın ne kadar iğrenç bir şey olduğunun hemen kavranmasını beklemiyorum kimseden ama bence kuru mamaya geçmek iyilik değil kötülük olur. Asıl kuru mamayla beslenen hayvanların sağlıklı yaşaması bence büyük şans. Tabii bu dediklerimden sosisin sağlıklı olduğunu çıkarmamalısınız. Sosis sadece kuru mamadan sağlıklı. Sosis yerine işlenmemiş et çeşitleri kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu etlerin içine tabii ki sebze, bakliyat ve fazla olmayacak şekilde tahıl eklenebilir. Kuru mama öneren herkesi bir ay sadece insanlara özel kuru mamayla beslenmeye davet ediyorum, eminim çok daha sağlıklı olacaksınız (!) :)

Feronia

İstanbul'da iseniz siri_the_cotontzu instagram hesabından benimle iletişime geçer misiniz? Sanırım bu konuda yardımcı olabilirim.

Nergizl

Merhaba yaptığınız beslenme şekli son derece yanlış kediniz fazla yaşamaz iç organları dısardan gıda aldıgında hasar görüyor hastalanır bu hastalıklarda tedavısı uzun suren tıpten olur aynı zamanda kurdısen olur ve bu sıze bıle bulasabılır uzun yasayan kedıler genelde dısardan yanı bızım yedıgımız yemeklerden yemegenler kedıler ama cok sevıyor kıyamıyorum demeyın ona suan zarar verıyorsunuz ıllakı kemıklerı guclensın istıyorsanız 1tatlı kasıgı yogurt yesın oda haftada 2

Nergizl

10 tl ye bıle mama var ınanın sosıs daha pağlıya gelır :)

uwu

Anladım teşekkür ederim. Sadece bir şey aklımda kaldı tanıdığım bir aile var bir arkadaşımın ailesi, onların senelerdir beslediği üç tane kedileri var ve sosis yedirmeyi onlardan gördüm. Sırasıyla 8,6 ve 2 yaşında üç adet kedi. Onlarda herhangi bir sağlık problemi yok ve hiç olmamış da. Özel cins değil yine normal tekir cinsi kediler. Söylediklerinizi yalanlamıyorum zaten o kadar ilme sahip değilim ama bu da kafamı kurcalıyor.

Elifmuzeyyen

Gerçekten böyle bir şey varsa tesadüf eseri hayatta kaldiklarini ve şanslı olduklarini düşünüyorum. Sosis gibi bir besin -ki içerisinde katki maddeleri baharat yag ve tuz var- çok çok zararli. En ucuz mama bile sosisten bin kat iyidir

KediliBaba

Kurumama ile sosis kıyaslaması yapmıyalım şöyle diyelim et kurumamadan daha iyi bir besindir feronia barf beslenmeyi savunduğun için böyle diyorsun ama yanlış yönlendirme olmasın. :)

sdfkllli

sosis içerisinde faydali olabilecek tek bir şey yok ne insanlara ne de hayvanlara , işlenmiş üründür kesinlikle kanserojendir bağırsak florasının mide ph düşmanıdır . 1 aylık tüketilen sosis fiyatina mama da bulabilirsiniz . yazik etmeyin guzellige