Sibirya Kurdunun Özellikleri

helya

Sibirya kurdunu özellikleri nedir Sibirya kurdu, kendine olan güveniyle, gösterişiyle ve güzelliğiyle, insanlar için iyi bir dost, çocuklara arkadaş olabilecek bir köpek ırkıdır. Yüzyıllar boyunca Sibirya Chukshi halkının kızak çekmek, ren geyiği sürülerini gütmek ve bekçi olarak faydalandığı bir köpektir. Alaska bölgesinde olan difteri salgınında ilaç sevkiyatında faydalarından sonra, tüm dünyada tanınmaya başlamıştır Sibirya kurdunun yapısal özellikleri nedir Sevgi dolu bir köpek olan Sibirya kurdu, en çok buz mavisi gözleriyle dikkati çeker. Oldukça inatçı ve özgürlüğüne düşkündür. Çocuklara karşı fazla hoşgörülü ve sevgi doludur. Yalnızlığı sevmediği için, herkesle iyi geçinmeye çalışır. Küçük hayvanları özellikle kuşlar ve fareleri avlamayı isterler. Evde yalnız kalırlarsa, eşyaları kemirip dikkat çekmek isterler. Gereksiz yere havlama huyları olmasa da, bazen uluyabilirler. Sıcak havalardan hiç hoşlanmaz, ancak soğuklara karşı çok dayanıklı bir köpektir. -60 derecede bile rahatlıkla yaşayabilirler. Yaklaşık olarak 12-13 yıl ömre sahiptirler. Yetişkinlik dönemlerinde erkekler 20-27 kg, dişiler 16-23 kg ağırlığına ulaşırlar. Güçlü bir vücut yapısı olan köpeklerin, yüz ve vücutlarının alt kısmı beyaz, diğer yerleri kurt grisiyle, gümüş gri ya da kum sarısıyla siyah renklere sahiptir. Karlı ve buzlu havalarda uzun tüyleri patilerini korumaya yardımcı olur. Kulakları yukarıya doğru ve diktir. Kürkleri sıkça ve yumuşak tüylerle kaplıdır.

5 CEVAP

helya

Sibirya kurdunun karakteri nasıldır?

Bu köpekler çok zeki, haylaz, sosyal, oyuncu ve inatçı yapıdadır. Bakıcı ailelerine bağlılığı dikkat çekici özelliktedir. Kolay bir şekilde eğitim alır, öğretilen her şeyi kolay bir şekilde algılar ve öğrenirler. Fakat kendilerine mantıksız ve anlamsız gelen komutlara, uymamak için direnirler. Bu sebeple eğitimde tutarlı olmak ve sabırlı davranmak önemlidir. Genelde diğer hayvanlarla iyi geçinirler. Havalar çok sıcak değilse, dışarıya çıkmak, koşup oynamak hoşuna gider. Yaşadıkları ortam çok sıcak olmamalı, genellikle serin yerlerde bakılmalıdır. Çocuklara karşı tutarlı davranışları olduğundan, onlarla oynamayı severler. Dışarıda boş kaldıklarında, kaybolma ihtimalleri olabilir. Kendi başlarına gezmeyi sevdikleri için, bunu kaçma ve kaybolma olarak algılamazlar. Tuvalet eğitimi alırken, sizi biraz yorabilirler. Yalnızlığı sevmedikleri için, iki tane köpeği bir arada yetiştirmek uygun bir seçim olabilir.

Sibirya kurdunun bakımı nasıl olmalıdır?

Bu köpekler evde çok hareketli olduklarından, apartmanda bakmak için uygun değildir. Kürkleri sık ve uzun tüylü olduğu için, sıcak ortamlarda bakılmamalıdır. Koşmayı, oynamayı ve egzersiz yapmayı sevdiklerinden, bu aktiviteleri sıcak havalarda değil de, serin ortamlarda yaptırılmalıdır. Su geçirmeyen, çift katlı, oldukça sık, yumuşak tüylü, alt katmanı yünlü olan bir kürkü bulunmaktadır. Yılda iki kez tüy dökme dönemi bulunur. Bu dönemlerde tüylere düzenli bakım yapılmalıdır. Diğer zamanlarda yine tüylerin fırçalanması ihmal edilmemelidir. Bunu yaparken canını acıtmamaya dikkat etmelisiniz. Bundan hoşlanmayacağından, onun sinirlenmesine sebep olabilirsiniz. Haftada iki kez fırçalamanız yeterli gelir. Yıkanmaya çoğunlukla ihtiyaç duymazlar. Kuru şampuanla temizlenebilir, tüylerinin tıraş edilmesine gerek kalmaz. Göz hastalıkları, kalça displazisi ve çinko eksikliği yatkın olduğu rahatsızlıklardır. Bu sebeple veteriner kontrolleri ihmal edilmemeli, besinlerine dikkat edilmelidir. Yeteri kadar besleyiciliği olan uygun kuru köpek mamalarıyla beslenmeli, temiz su ihtiyaçları giderilmelidir. Maması ve suyu her gün taze olarak sunulmalıdır. Aşılarının düzenli olarak yaptırılması gerekir. İyi bir bakım ve sevgiyle Sibirya kurdu sizlere iyi bir arkadaş olacaktır.

helya

Sibirya kurdunun karakteri nasıldır?

Bu köpekler çok zeki, haylaz, sosyal, oyuncu ve inatçı yapıdadır. Bakıcı ailelerine bağlılığı dikkat çekici özelliktedir. Kolay bir şekilde eğitim alır, öğretilen her şeyi kolay bir şekilde algılar ve öğrenirler. Fakat kendilerine mantıksız ve anlamsız gelen komutlara, uymamak için direnirler. Bu sebeple eğitimde tutarlı olmak ve sabırlı davranmak önemlidir. Genelde diğer hayvanlarla iyi geçinirler. Havalar çok sıcak değilse, dışarıya çıkmak, koşup oynamak hoşuna gider. Yaşadıkları ortam çok sıcak olmamalı, genellikle serin yerlerde bakılmalıdır. Çocuklara karşı tutarlı davranışları olduğundan, onlarla oynamayı severler. Dışarıda boş kaldıklarında, kaybolma ihtimalleri olabilir. Kendi başlarına gezmeyi sevdikleri için, bunu kaçma ve kaybolma olarak algılamazlar. Tuvalet eğitimi alırken, sizi biraz yorabilirler. Yalnızlığı sevmedikleri için, iki tane köpeği bir arada yetiştirmek uygun bir seçim olabilir.

helya

Sibirya kurdunun bakımı nasıl olmalıdır?

Bu köpekler evde çok hareketli olduklarından, apartmanda bakmak için uygun değildir. Kürkleri sık ve uzun tüylü olduğu için, sıcak ortamlarda bakılmamalıdır. Koşmayı, oynamayı ve egzersiz yapmayı sevdiklerinden, bu aktiviteleri sıcak havalarda değil de, serin ortamlarda yaptırılmalıdır. Su geçirmeyen, çift katlı, oldukça sık, yumuşak tüylü, alt katmanı yünlü olan bir kürkü bulunmaktadır. Yılda iki kez tüy dökme dönemi bulunur. Bu dönemlerde tüylere düzenli bakım yapılmalıdır. Diğer zamanlarda yine tüylerin fırçalanması ihmal edilmemelidir. Bunu yaparken canını acıtmamaya dikkat etmelisiniz. Bundan hoşlanmayacağından, onun sinirlenmesine sebep olabilirsiniz. Haftada iki kez fırçalamanız yeterli gelir. Yıkanmaya çoğunlukla ihtiyaç duymazlar. Kuru şampuanla temizlenebilir, tüylerinin tıraş edilmesine gerek kalmaz. Göz hastalıkları, kalça displazisi ve çinko eksikliği yatkın olduğu rahatsızlıklardır. Bu sebeple veteriner kontrolleri ihmal edilmemeli, besinlerine dikkat edilmelidir. Yeteri kadar besleyiciliği olan uygun kuru köpek mamalarıyla beslenmeli, temiz su ihtiyaçları giderilmelidir. Maması ve suyu her gün taze olarak sunulmalıdır. Aşılarının düzenli olarak yaptırılması gerekir. İyi bir bakım ve sevgiyle Sibirya kurdu sizlere iyi bir arkadaş olacaktır.

pegasus

İlyada bu sorumu alahhhh aşkınaaaaaaaa

helya

Sorumdeğil Öneri