Kedinin Kısır Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

DEMET92

Arkadaşlar 3,5 yaşında bir kedimiz var. şu an halamda profilimdede resmi var zaten Sütlaç .
Sütlaç ı sahiplendiğimizde sahibi kısırlaştırıldığını söylemişti ama kızımız sürekli kızgınlık hallerinde. dışarı çıkma isteği, her yere sürtünme, bazı geceler sabaha kadar ağlar gibi miyavlama, sürekli bir mutsuzluk, karanlık kuytu köşelere gidip uyuma, hareketlilik neredeyse sıfır. kısır olmadığından şüpheleniyoruz yüzde doksan .nasıl anlaşılır yardımcı olabilr misiniz?

13 CEVAP

KediliBaba

Sırtını kuyruguna doğru sıvazladığınızda çşifleşme pozisyonu alıyorsa kızgınlık belirtisi gösteriyordur.

zuhall

boyle antik kuntik veterinerleri ozel arayip mi buluyorsunuz anlamiyorum.. Hadi ultrasonla goremeyecegini gectim en kotu getirin bakalim der yara izini kendi bulmaya calisir. Ki yara izini bulmak da cozum degil cunku acmis ama yumurtaliklari alamamis olabilirler. Gorulmemis sey degil sonucta. Simdi ben bunu dusunuyorum da bunun onca egitimini almis tabiri caizse egitilmis esek(!) neden dusunmuyor merak ediyorum.

Veteriner hekiminizi degistirin ve baska bir hekime basvurun.

ursaminor

Bazen ameliyat sırasında ufak bir parça kalmış olsa bile kızgınlık davranışlarını tetikleyebiliyor. Kısırlaştırma operasyonunda kedilerin yumurtalıkları ve rahmi alınır. Ultrasonda yumurtalığın olup olmadığını göremeyen bir hekim olabileceğine inanmıyorum ben. Ya sizi başından savmıştır ya da siz yanlış anlamışsınızdır. Diğer türlü bunu gerçekten söylediyse, yaşadığınızın ilin veteriner hekimleri odasına şikayet edin o veterineri. Çünkü sahtekar olabilir.

Onun dışında yeni sahiplenildiği için aşırı strese girmesi nedeniyle hormonları yüzünden de bu davranışları sergiliyor olabilir. Bunun da çaresi bir kerelik hormon dengeleyici iğne yapılması oluyor. Gerçekten parça kalmamışsa, tek nedeni budur.

KediliBaba

Yavrulatmayın diye kısır demiş olabilirlermi?Ultrasonla rahat bir şekilde görülür kısır olup olmadığı.(sahiplendirme noktasına kadar gelmiştiniz hatırladığım kadarıyla)Yada erkek kedi getirirseniz yanına kısır değilse çifleşmek isticektir.

DEMET92

nasıl ultrasonla görülmüyor anlamadım. kadınlar hamileyken bebek görünüyor en ince ayrıntısna kadar ama bu nasıl görünmesin

KediliBaba

Siz izi göremeyede bilirsiniz ne saçma traşmı ediceksiniz sırf bunun için hadi göremediniz hayvan öyle kelmi kalıcak olmaz bu şekilde bence bir eş bulun siz ultrason ile yumurtalığı görülmücekmi ne mantık ya o vet marsatan mı geldi başka bir vete sorsanız.

aleyn

tek yumurtalık ve rahim alınmış olabilir kısırlaştırma operasyonlarının bi kısmı böyle yapılıyor.

KediliBaba

Siz konuyu açtığınızda benimde aklıma geldi ama kısır deyince durdum.

KediliBaba

Birde kısır değilse bile arada bi sakinlik dönemi geçirir yine kızgınlık belirtileri artar.

DEMET92

@kedilibaba çpk haklısınız. bu işaretler var hemen hemen hepsi. ulturason ile baktırmak istedik sorduğumuz veteriner yok ultrasonla görülmez dedi. sol arka tarafında ameliyat izi olurmuş. traş edin bakın dedi

DEMET92

@kedilibaba haklısınız bize de gayet mantıksız ve saçma geldi. şuan hiçbirşey yapmadık Sütlaca zaten benim evimde değil halam sahiplenmişti. onlara dün akşam bir bakın izi var mı yok mu diye dedim. henüz haber alamadım. ama başka veterinere ultrason için götüreceğiz

DEMET92

@zuhall hanım o veteriner bizim hekimimiz değil zaten. bizim hekimimiz ultrason dedi. sadece bizim hekimimizde ultrason cihazı yok şuan yönlendirme yaptı başka yere arkadaşım da fiyat karşılaştırması yapmak için bu eşşek hekimi aramış :) o salak böyle demiş. tabikide bu şekilde yapmayacağız. bizde bu canlardan az buçuk anlarız tecrübemiz var az da olsa. bakıcaz bakalım ultrason yaptırıcaz en kısa zamanda

DEMET92

@ursaminor bu haftasonu inşallah çaresine bakacağız. eğer ki kısır değilse işlem için annemin veterinerine götüreceğiz Sütlaç ı. uzun zamandır tanıyoruz gayet güvenilir ve iyi kalpli. ultrason için de başka veteriner bulacağız . istanbul fatih ya da eyüp civarı güvenilir veteriner bakıyoruz arkadaşımla