Geceleri Kediniz Uyumayınca Ne Yapıyorsunuz???

aycacat

Arkadaşlar, kedimiz yetişkin ve kısır, birkaç hafta oluyor sahipleneli. Geceleri çok huzursuz, gündüz sesi çıkmıyor hep uyuyor. Ama 2-3 gibi hareketleniyor, miyavlıyor, bir şeyleri deviriyor vb. Doğası gereği böyle olduğunu biliyorum, ama bu durumu değiştirebilir miyim? Uyku düzenini bize uydurabilir miyiz? Olmazsa da çok ses yapmaması için ne yapabilirim?

13 CEVAP

emrezrtrk

Ben kedim için klasik müzik açıyorum. Youtube de kediler için müzik vb.seyler var ben açınca bizimkisi uyuyakaliyor

ursaminor

Biz gece oynatmadan, enerjisini boşaltmadan yatmışsak, gece hiç belli etmez dünyanın en uslu kedisi gibi yatağa gelir, kıvrılır ve uyur. Sanırsın ki bir dünya tatlısı, bir usluluk abidesi. Ama saat 5 olunca... İstersen 4'te yatmış ol fark etmez. Doğrudan gelir burnunu dayar insanın dudaklarına burnuna insanın. Uyanmadın mı? Başlar cayır cayır böğürerek yatağın üzerinden atlayarak koşmaya veya yataktan gardırobun üzerine atlamaya çalışmaya (kıçı büyüdü atlayamıyor kapağa çarpıp paaat diye yere düşüyor yüzbeşbin kere). Bir beş dakika sonra uyanmadın mı? Kapıyı eliyle kapatır, kendini bizimle odaya kapar ve o zaman başlar işte aynı tondan miyavlamaya. Bir kere denedik kalkmadık özellikle ne kadar devam edecek diye. 40. dakikada yine pes eden biz olduk. Devirme filan yok. Sabit aynı tonda miyavlama. Çin işkencesi gibi resmen. Ama kalkmak için yatakta oturdun diyelim... O zaman işte bir meleğe dönüşür. Ayaklarına sürtünür, gurul gurul olur, yüzünü uzatır öpmeni bekler, sen kapıyı açınca sevinçle mutfağa koşar, mama dolabının yanına devrilip göbeğini açar. Şımarık serseri :)

Bizim kız çok mesai gerektiriyor. Kendi başına oynamayı hiç sevmez. Kendi başına uyumayı hiç sevmez. Hep birimizden biri olacak dibinde. Tek çözümü geceden yormak. O zaman sabahları böğürmüyor. Ama böylesi bir kediyi yormak bizim en az 3-4 saatimizi alıyor. Hiçbir şey yapmasan bir elinde kitap okuyorsan, öbür elinde olta sallayacaksın. Çocuk doğursam daha az yorulurdum o derece :D Yine de şikayet etmem, o göbeğe kafam gömülünce bütün dertler tasalar geçer. :)

Elifoo

Ay dün gece üzerine bu soru ne de güzel geldi. Her gece saat üçte uyanıyor bizim oğlan ve aynı söylediğiniz gibi bir şeyleri devirmekle başlıyor bu süreç. Sonra da kalk yoksa bütün evi başına yıkarım dercesine tırmalıyor kapıyı. Resmen bebek gibi kedim var yemin ediyorum. Dün gece yine aynısını yaptı ve kucağıma alıp aynı kundaktaki bebek gibi yatırıp biraz konuşup sevdikten sonra uyumaya devam etti. Bu asla önerdiğim bişey değil tabi ki eğer gece uyanmalarından şikayetçiyseniz. Yukarıdaki yorumda belirtildiği gibi gündüz yeterli derecede oynayıp (özellikle yatmanıza 1-2 saat kala) onu iyice yorarsanız ilk başlarda olmasa da zamanla bütün gece uyumaya alışacaktır :)

aleyn

gece 4 ten sonra ev savaş alanı, bi çözüm bulamadım. çok delirirsem elimi ıslatıp seviyorum yalana yalana uyuyorlar.

Olduğunuz odanın kapısını kapatın düşürebileceği eşyaları da ortalıktan kaldırın

hoya

gündüz oyun oynatın, bütün gündüz uyumasın,
belki gündüz çok uyuyodur tüm uykusunu alıyodur

kedilerim2018

Benimkiler bazen tpeme zipliyorlar birbirleriyle kovalamaca oynuyorlar.fakat öyle çok rahatsız edecek kadar gürültü yapmıyorlar.sadece ben biraz cirmalaniyorum ,uykumdan uyanıyorum okadar.

Cathorn

en az eşyalı odaya alıyorum ben orda uyumaya çalışırken oda sabaha kadar saçımı çekiştiriyor

melikealgin

Gündüzleri oyun oynayın bol bol

Kjw

Yorumları okuyunca ne kadar şanşlıyım dedim,benim kedilerim,benimle yatar,sabah benimle kalkarlar gece hiç ses yapmazlar...Hatta sabahta ben uyanana kadar beklerler şuana kadar hiç kalkayım diye uğraşmadılar...Ben hadi kalkalım diyorum birlikte mutfağa gidiyoruz...Küçük geldiğinde 1-2 hafta gece koşturdular ama sonra büyüğe ve bana uyum sağladı o da ,şuan gayet iyiyiz....
Herkese böyle uyumlu kediler nasip olur umarım:)

Ares07

Benim de kedim geceleri uyuyor. Sabah ben kalkınca uyanıyor oyun oynuyoruz. Eve misafir geldiğinde çılgınca oyun oynamak ve kendiyle ilgilenilmesini istiyor bir tek :) onun dışında çok sakin. Bu gece huzursuzluk sendromunu misafir sendromu olarak yaşıyor herhalde

ursaminor

@Kjw kıskanıyorum :D Eskiden bizim de öyleydi. Ama bir iki bağırışta kalkınca edimsel koşullandı. Aa kalkıyorlar deyip hep bağırmaya başladı ve biz asla dönemiyoruz bu durumdan. Ama başka bir eve gittiğimizde aynı evde azıp misafirlikte uslu duran çocuklar gibi oluyor :D Olmazsa biz hep misafirliğe gidelim ahahahah

Zehrasnmz

Benimki gece beni ellemiyo ama evde hayalet var gibi koşuyor sabahları enerjisini harcatsam bile o yüzden sabah iyice enerjisini alsanız çok iyi olur mışıl mışıl uyur