Barf Diyeti

kedilerim2018

arkadaşlar son zamanlarda barf diyetinin nekadar sağlıklı olduğunu çok duyar oldum .iyi mama fiyatlarıda arttıkça artıyor .bende barfı araştırmak istiyorum .bana yardımcı olurmusunuz.bildiğiniz iyi bir site varsa link atarmısınız.?

22 CEVAP

kedilerim2018

Bazı sakatatlar vardır ki, kas eti olarak diyete eklenir. Burada dikkat edilmesi gereken organlar ;

Yürek: Yüksek oranda pürin içerdiği için diyetin 20%sini geçmemelidir.

Kirli (Yeşil) İşkembe: Sindirimi kolay olan yeşil işkembe hava ile temas ettiği anda sindirim enzimlerinin büyük kısmını kaybetse de doğal bir sindirim enzimi özelliğini korur ve bağırsakdaki sağlıklı bakteri dengesini korumaya yardımcı olur.

Aşağıda ve yukarıda da belirtildiği gibi sakatat ucuz diye köpeğinizin diyetinin büyük kısmı sakatattan oluşmamaldır, protein değeri olarak düşük, vitamin ve mineral değeri olarak yüksek olan bu besinler köpeğinize fazla verilmesi halinde ileride eklem problemleri, mide sorunları gibi sorunlara neden olur.

kedilerim2018

ÇEŞİTLİLİK ANAHTADIR

Çiğ beslenmede geçiş tamamlandıktan sonra anahtar çeşitliliktir. Bir köpek aynı proteinle sürekli beslenirse hem dengesiz bir beslenmeye maruz kalacak hem de aynı proteini sürekli alması nedeniyle o proteine intolerans geliştirip alerjik reaksiyonlar gösterecektir.

Ayrıca dengeli bir beslenme için orta vadede beslenmenin 50%sini kırmızı et oluşturmalıdır.

Raw diyeti dengeli bir beslenmelidir. Köpeğinizin ihtiyaçlarını eksiksiz karşılar.

KEMİK

Kemik konusu çiğ beslenmede parazit konusu ile birlikte en çok korkulan ve en çok yanlış bilginin dolaştığı konudur.

Kemik için öncelikle bilmeniz gereken kritik kurallar

1-Kemik asla haşlanmamalıdır. 30 saniye dahi olsa ısıl işleme tabi tutulmamalıdır.

2-Büyük baş hayvanların ağırlığını taşıyan kemikler verilmemelidir (Bunlar sadece satırla kesilmediği sürece kemirme kemikleri olabilir, köpeğiniz agresif bir kemirici ise dikkat etmeniz gerekir.)

3-Kemikler bütün olmalı, satırla kesilmiş olmamalı ve en önemlisi köpeğinizin kafası boyutlarında kemik vermelisiniz. Yani kemiğin köpek tarafından tek seferde yutacağı boyutta olmaması gerekir.
Aşağıdaki kemik yemelik kemik değildir, kemirme kemiğidir. Kemirme kemiği verirken köpeğinizin ne kadar agresif bir çiğneyici olduğunu göz önüne almanız gerekir.

Kemikli etlerle ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız

ETLERİ SAKLAMA

Parazit konusu ile de doğrudan ilişkisi olan etleri saklama konusu kısaca

Kırmızı ve beyaz etlerin 3 gün

Balık çeşitlerinin 2 hafta - 3 hafta

Av Hayvanlarının (Domuz, Geyik, Yaban Tavşanı vs) 1 ay

-18 derecelik derin dondurucuda veya buzdolabının buzluk kısmında saklanmasıdır.

Böylece parazit riskini sıfırlarsınız. Öğünleri buzdolabı poşetinde veya tercihen saklama kaplarında saklayarak en az 12 saat önce buzdolabı kısmına alarak çözdürürsünüz.

kedilerim2018

Kedilerde Çiğ Beslenme

  • Eylül 08, 2018
    KEDİMİZDE ÇİĞ BESLENMEYE GEÇMEDEN ÖNCE BİLMEMİZ GEREKENLER

Ne kadar muhteşem yaratıklar olduklarını uzun uzun anlatmak isterdik, ancak kediler, haklarında uzun konuşmalar yapamayacağınız kadar genellenemeyen, şahsına münhasır dostlarımızdır.
Kediler gerçek bir karnivordur. Çene ve diş yapıları, avcılık güdüleri dışardan gözlemleyebildiğimiz şeyler olsa da, aslında bedenleri de bu bilgiyi bize sunmaktadır. Salyalarında amilaz yoktur. Mide asidindeki ph seviyeleri köpeklerden bile yüksektir. Enerji kaynağı olarak proteinleri ve hayvansal yağları kullanırlar. Yani kısaca kediler zorunlu etoburlardır.
Kedi beslenmesinde en önemli unsur vücutlarının üretemediği aminoasitlerdir. Bunlardan en önemlisi de Taurindir. Taurin için en güzel kaynak yürektir. Kas eti yerine geçen sakatatlardan olan yürek, kas eti gramajınızın %20-30’u kadar menüye eklenmelidir.
Kedilerin beslenme piramidinde sebze-meyve yoktur. Onlar için verebileceğimiz en güzel takviyeler; ilikli kemik suyu, karabibersiz altın macun, çiğ keçi sütüyle evde hazırladığımız kefir-yoğurt-lordur. Keçi sütüyle hazırlanan probiyotikler dışında hiçbir takviye ilk ay ve ihtiyaç olmadan kullanılmamalıdır. Probiyotiklere beslenme değişikliğinden önce başlamamız, sindirim sistemi problemlerini büyük ölçüde azaltacaktır.

MENÜLERDE ORAN
80-10-5-5 & 90-5-5

Geçiş ve Başlangıç Ayı;
Beslenme alışkanlıklarının değişmesinden hoşlanmayan kediler için, her zaman daha sade menülerle başlamak ve vücudu sindirilebilirlik açısından kolaydan zora doğru yönlendirmek gerekir.
1.HAFTA: %100
%80 TAVUK GÖĞÜS / HİNDİ GÖĞÜS / KİRLİ İŞKEMBE + %20 AYNI PROTEİN KAYNAĞININ YÜREK KISMI. (Et kaynakları veya işkembeden sadece biri verilecek )
2.HAFTA: %90-%10
%70 TAVUK GÖĞÜS / HİNDİ GÖĞÜS / KİRLİ İŞKEMBE + %20 AYNI PROTEİN KAYNAĞININ YÜREK KISMI (Et kaynakları veya işkembeden sadece biri verilecek )
İLAVE OLARAK %10 AYNI PROTEİN KAYNAĞININ BOYUTA UYGUN KEMİĞİ
3.HAFTA: %80-%10-%5-%5
%60 TAVUK GÖĞÜS / HİNDİ GÖĞÜS / KİRLİ İŞKEMBE + %20 AYNI PROTEİN KAYNAĞININ YÜREK KISMI (Et kaynakları veya işkembeden sadece biri verilecek )
İLAVE OLARAK %10 AYNI PROTEİN KAYNAĞININ BOYUTA UYGUN KEMİĞİ

  • %5 KARACİĞER %5 SAKATAT
    4.HAFTA: %80-%10-%5-%5
    ORAN OLARAK 3. HAFTANIN AYNISI OLMALI FAKAT YENİ PROTEİN DENENMELİDİR. BU KONUDA DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN ŞEY, MENÜDE YENİ OLANIN TEK BAŞINA DENENİP, 3 GÜN BOYUNCA HAYVANIMIZI ALERJİ RİSKİNE KARŞI KONTROL ETMEMİZDİR.

GEÇİŞ VE BAŞLANGIÇ AYI BİTTİĞİNDE
Kemik yiyor ise %80 Kas Eti-%10 Kemik-%5 Sakatat-%5 Karaciğer
Kemik yemiyor ise %90 Kas Eti-%5 Sakatat- %5 Karaciğer + yumurta kabuğu tozu

kedilerim2018

KEDİLERDE KEMİK YA DA YUMURTA KABUĞU TOZU KULLANIMI

Diş sağlığı ve kalsiyum ihtiyacı için kullandığımız kemikler kedimizin boyutuna uygun seçilmelidir. Çiğnemeden yutacakları kadar ufak parçalı olmamalı, etten tamamen sıyrılmamış halde verilmeli ve boyutuna uygun olmalıdır. (Tavuk kanat-tavuk sırt- tavuk boyun vb. )
Bazı kediler ne yazık ki kemik yemeyi reddedebilir. O zaman kalsiyum ihtiyacı için yumurta kabuğu kullanmamız gerekir.
YUMURTA KABUĞU TOZU YAPIMI
Sirke ile yıkanmış ya da menüde kullanılacak olan rafadan yumurtanın dış kabuğu, içindeki zarından ayrıldıktan sonra bir havana alınır, ezme ve dövme hareketleriyle ufalanır. Olabildiğince ince kum görüntüsüne ulaşmamız gerekir. Ölçüsü; 500 gr için 1 çay kaşığıdır.
Kemik yemeyen kedimizin etlerini kuşbaşı halinde vermek, dişlerini temizlemesine bir nebze fayda sağlar fakat bir kemik kadar etkili değildir.

ÇİĞ BESLENMEYE GEÇİŞ AŞAMALARI

İ. AÇ BIRAKMA
Kediler köpekler gibi uzun süreler aç kalmamalıdır. O yüzden akşam son kez kuru mamasını yemeli, sabah açlığı ile ilk çiğ öğünü verilmelidir.
İİ. 3 GÜN
Bazı kediler yeni besinlerine anlam veremeyebilir, uzun zamandır kuru mama ile beslenmesi, ıslak formdaki menüyü reddetmesine yol açabilir. Bu durumda 3 gün formülü denenebilir. Nedir bu formül peki?
1./2./3. GÜN  KURU MAMA + YAŞ MAMA KARIŞIMI
4./5./6. GÜN  YAŞ MAMA + ÇİĞ MENÜ KARIŞIMI
7. GÜN  ÇİĞ MENÜ

İİİ. PİŞİRME SÜRESİNİ AZALTMA
Tavada çevirme suretiyle gün gün süre azaltılarak menü pişirilir ve zamanla çiğ besine alışması sağlanır.

HAMİLE, EMZİREN YA DA YAVRU KEDİLERDE LÜTFEN GRUBUMUZDAN YARDIM ALINIZ.

beautifulcat

RawForUs'ı tavsiye edebilirim bu anlamda, çok titiz çalıştıklarını söyleyebilirim.

kedilerim2018

baktım şimdi fakat hazır almak iştemiyorum.