Tırnak Kırılması

FarraigeXVIII

Oğlumun tırmalama tahtasının dibi hep tırnak dolu bugün 4 tane gördüm ve çok fazla geldi. Bunun sebebi nedir arada tırnaklarını yenilediğini duydum ama çok sık olmaya başladı bu. Sağlıksız olduğundan olabilir mi ya da tırnaklarını kesitiğimden? Tırnaklarını kesip kesmemek konusunda da kararsızım. Kendini savunma duygusu zedeleniyor diye okumuştum.

11 CEVAP

sophiee

Tırnakları tırmalama tahtasını kullanmasa da evin çeşitli yerlerine, yanlardan kabuk gibi ince ince dökülür uzadıkça. Bu sayede uzarken sivrilir. Yavruylen daha minik ve daha şeffaf olduğu için dikkatinizi çekmemiştir ama büyüdükçe daha iri daha beyaz-mat olmaya başladığı için farkediyorsunuz. Normal bir durum yani endişelenmeye gerek yok.

ursaminor

Bazı konular gerçekten kedinin kişiliğiyle çok ilgili oluyor o yüzden bazı zamanlarda genel bilgilerden, kanılardan, inanışlardan kaçınıp kediye özel kararlar vermek gerek. Örneğin tırmalama ağacını sık kullanmayan bir kedinin tırnaklarını kesmemek, aşırı uzamasına (evde de yerler pürüzlü olmadığından uçlarının aşırı sivri olmasına) neden olabilir. Bu da kendini (özellikle göz bölgesini) sertçe kaşıdığında açık yara olmasına sebebiyet verebilir. (Ki veriyor, biz bizzat yaşadık defalarca, özellikle tavuk alerjisi döneminde). Doğada ağaca tırmanan kedinin tırnakları tercih edilen törpüleme işlemninden geçer. Ama evde bu mümkün değil. Bu nedenle bu türden kedilerin tırnaklarının uçları kesilerek kütleştirilebilir. Bu stres değil, aksine rahatlama sağlar. Tırnaklarını kesmediğinizde, törpülemediğinden uzaması da sıkıntılı oluyor. Ve tırnak katmanları uzamadığı için dökülmüyor. Bu da ileride sorunlara yol açabiliyor. Ayrıca uzun tırnağın bir yere takılıp dönme olasılığı da çok yüksek. Bu da bizim başımıza geldi. Hayatta bakmaya cesaret edemeyeceğiniz bir şekilde döndü tırnağı. Günlerce kanadı. O yüzden genel bir tavsiyeden ziyade, kedi hakkında bilgi alıp tavsiye vermek daha iyi bu konuda :)

sophiee

Kesmekle alakalı olduğunu düşünmüyorum dökülmenin. Özellikle de dışarı çıkmayan bir kediyse tırnaklarını kesmenizi- kestirmenizi öneririm. Oyunlar bir yerden sonra can yakıcı oluyor ve eşyalara zarar verebiliyor.

FarraigeXVIII

Tırmalama tahtasını günde 2 3 kere kullanıyor ama dediğiniz gibi ne kadar tırmalarsa tirmalasin o ip törpü görevi görmüyor en iyisi kesmek galiba

FarraigeXVIII

Güncel

kedilerim2018

üç kedim var tırnak kesmiyoruz.biekere denedik kesmeyi fakat çok etkilendiler oyüzden kesmiyorum.onların doğasında tırmanmak var tırnak kediler için çok önemli.

Ares07

Benim de veterinerim size çok zararı yoksa kesmesek daha iyi, strese girer dedi. Kendim kesmeye de henüz cesaret edemedim

Ares07

Aynı şey benim de oluyor. Kedim 5 aylık. Tırmalama tahtasını seviyor, kullanıyor. Dibinde hep tırnaklar oluyor. Ben kendim kesmiyorum. Ben de çok merak ediyorum bu şekilde olması normal mi? Kesilmesi iyi olur mu?

FarraigeXVIII

Sizin kesmediğiniz halde oluyorsa o zaman kesmekle alakali değil ben kesiyordum çünkü

FarraigeXVIII

Kesilmezse onu rahatsız eder deniliyor bu doğru mu

FarraigeXVIII

Uzayacağı için